W listopadzie najczęściej uspokaja się gorączka studenckich wynajmów. W miastach akademickich oferta jest zazwyczaj pomniejszona o mieszkania, które najbardziej odpowiadają studentom, czyli mniej jest wolnych lokali w pobliżu wyższych uczelni, oraz w odleglejszych lokalizacjach z dogodnym połączeniem komunikacją miejską i z niższymi cenami. Poszukiwane są przede wszystkim mieszkania 2- i 3-pokojowe, rozkładowe. Nie sprawdzają się mieszkania z kuchnią otwartą na salon, bo wówczas traci się możliwość wynajęcia grupowego, a ta metoda jest powszechnie praktykowana, jako sposób na ograniczenie kosztów. Wyjątkiem są kawalerki z otwartym aneksem kuchennym, w której może  zamieszkać para i dzielić czynsz na dwoje.

W przypadku studenckich wynajmów o wyborze oferty najczęściej decydują  korzystna cena i dogodne, szybkie połączenie z uczelnią. Młodzi ludzie są w stanie zaakceptować nawet skromniejsze warunki, jeżeli opłata nie jest wygórowana i blisko do szkoły. Zdecydowanie inne wymagania mają studenci zagraniczni – poszukują przede wszystkim mieszkań o podwyższonym standardzie albo niedużych 2- lub 3-pokojowych apartamentów, najchętniej w centrum, w bezpiecznej lokalizacji.

Pomimo okresowego braku mieszkań na rynku rynku w tej grupie mieszkań, oferta jest bardzo szeroka i kilkukrotnie przewyższa popyt. Podaż jest uzupełniana na bieżąco, bo zakup mieszkań pod wynajem jest od wielu lat popularną formą inwestowania na rynku nieruchomości.

Tak jak w poprzednim okresie, największym zainteresowaniem cieszą się lokalizacje w centrach miast, a także na nowych osiedlach dobrze skomunikowanych z centrum.  Ważnym warunkiem szybkiego wynajmu mieszkania jest dobry standard, tzn. estetyczne umeblowanie i wyposażenie w niezbędne do zamieszkania sprzęty, bez zbędnego przeładowania. Mieszkania nie odświeżone, urządzone zużytymi meblami są w praktyce niewynajmowalne, chyba że oferują cenę niższą o 50% od średniej.

W miastach będących ośrodkami biznesu utrzymuje się popyt na apartamenty w wysokim standardzie dla pracowników dużych firm i instytucji, przede wszystkim zagranicznych; natomiast kadra zarządzająca chętniej decyduje się na zamieszkanie w luksusowym domu z ogrodem. Ceny ofertowe wynajmu takich nieruchomości mieszczą się od 4,5 tys. zł - w przypadku apartamentów, do około 9 - 20 tys. zł za miesiąc dla domów, w zależności od liczby pokoi i lokalizacji.

Warszawa
W stolicy można znaleźć najbardziej zróżnicowaną ofertę mieszkań do wynajmu, zarówno pod względem cen, jak i standardu. Głównymi parametrami decydującymi o wysokości ceny najmu są: lokalizacja względem ścisłego centrum oraz standard. Najdroższej trzeba zapłacić w Śródmieściu, na Mokotowie, w nowej części Żoliborza oraz w dzielnicach i osiedlach wzdłuż linii metra: na Bielanach, Służewcu, Ursynowie i Kabatach. Taniej jest w lokalizacjach prawobrzeżnych Wisły i w osiedlach peryferyjnych, oraz w strefie podmiejskiej. W wyniku dużej podaży górne granice cen ofertowych spadły w bieżącym roku nawet do 20%, zwłaszcza dla lokalizacji odległych od centrum. Stabilne pozostają w centrum, dla wysokiego standardu. 

Warszawa, ceny ofertowe wynajmu mieszkań  w zł/ m-c, bez opłat za media,  listopad 2014

1-pokojowe        1000 – 1800
2-pokojowe        1400 – 2000
3-pokojowe        1800 – 3000

źródło: WGN Nieruchomości

Kraków
Rejony Krakowa, w których najlepiej wynajmują się mieszkania, a więc osiągają najwyższe ceny najmu to Stare Miasto, Bronowice, Łobzów, Krowodrza. Taniej jest w Nowej Hucie, Bieżanowie, Kurdwanowie, Łagiewnikach, co wiąże się z dużą odległością i mniej sprawną komunikacją z centrum. Ceny są stabilne, pomimo przewagi podaży nad popytem. W przypadku mniej atrakcyjnych lokalizacji, właściciele mieszkań są elastyczni w negocjacjach.

Kraków, ceny ofertowe wynajmu mieszkań  w zł/ m-c, bez opłat za media, listopad 2014

1-pokojowe        1000 – 1300 
2-pokojowe        1300 – 1800
3-pokojowe        1500 – 2800

źródło: WGN Nieruchomości

Wrocław
Najdroższe są mieszkania zlokalizowane w dzielnicach: Stare Miasto, Śródmieście – zwłaszcza w okolicach wyższych uczelni, Krzyki – w części dobrze skomunikowanej z centrum. Na Krzykach jest największa podaż mieszkań w nowych osiedlach deweloperskich, które powstają tu jak grzyby po deszczu, z uwagi na prestiż lokalizacji; jednak w nowych osiedlach na południu dzielnicy brak jeszcze szybkiej, wygodnej komunikacji publicznej do centrum. Bardzo duża jest podaż w dzielnicy Fabryczna, która cieszy się popularnością pomimo większej odległości od centrum; zachętą są niższe ceny wynajmu mieszkań w przeważającej tu zabudowie wielkoblokowej z lat 70- i 80-tych XX wieku, oraz sprawny system komunikacji, zwłaszcza publicznej.

We Wrocławiu akceptowalne przez studentów przeciętne ceny to do 1200 zł za miesiąc za kawalerkę dla dwojga, do 1400 zł za 2-pokojowe oraz do 1800 zł za 3-pokojowe mieszkanie, w którym nierzadko lokują się 4 osoby; do tego dochodzą opłaty za zużycie mediów. Natomiast przeciętne podstawowe ceny najmu mini apartamentów to 2200 - 4500 zł za miesiąc. 

Wrocław, ceny ofertowe wynajmu mieszkań w zł/ m-c, bez opłat za media, listopad 2014

1-pokojowe        1000 – 1200  / średnio 1000
2-pokojowe        1200 – 1600 /  średnio 1400
3-pokojowe        1500 – 1900 / średnio  1800

źródło: WGN Nieruchomości

Trójmiasto
W Trójmieście, podobnie jak w innych dużych miastach, podaż znacznie przewyższa popyt. Najszybciej znajdują najemcę mieszkania w dobrym standardzie zlokalizowane w nowych osiedlach, których przybywa z roku na rok, zwłaszcza w Gdyni i Gdańsku. W Trójmieście w sezonie letnim popularny jest wynajem mieszkań na doby, w cenach konkurencyjnych do cen hotelowych.

Ceny ofertowe wynajmu mieszkań w Trójmieście, bez opłat za media,  w zł/ m-c,  listopad 2014

Mieszkania 1pok.    Mieszkania 2pok.    Mieszkania 3pok.
Gdańsk      900 – 1500     1000 – 1700     1200 – 2100
Sopot         800 – 2200     1200 – 2500     1500 – 4000
Gdynia      1000 – 1500    1100 – 2000     1400 – 2800

źródło: WGN Nieruchomości

Paulina Michniak