Spis treści:
Gdzie szukać ofert?
Krótko o polskich zabytkach
Gratka dla inwestorów – nieruchomości zabytkowe w WGN

Gdzie szukać ofert zamków i pałaców na sprzedaż? Portal z polskimi nieruchomościami zabytkowymi

WGN posiada najwięcej nieruchomości zabytkowych w swojej ofercie. W sumie każdego roku oferuje do sprzedaży blisko pół tysiąca pałaców, dworów, zamków, kamienic, a nawet kościołów. Przykładowo w zabytkowych miejskich kamienicach powstają apartamenty, hotele, biura, a dawne pałace i zamki inwestorzy rewitalizują pod nieruchomości m.in. hotelowe i turystyczne. Całość składa się na jeden obraz: po latach dekapitalizacji i dewastacji dla nieruchomości zabytkowych w naszym kraju nastał zdecydowanie lepszy czas.

Zamek Królewski we Wschowie
Zamek królewski we Wschowie

Krótko o polskich zabytkach

Wg danych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce jest grubo ponad 70 tysięcy nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków. Ministerstwo wyróżnia następujące typy obiektów: zespoły urbanistyczne, sakralne, obronne, publiczne, zamki, rezydencje, zieleń, folwarczne, gospodarcze, mieszkalne, przemysłowe, cmentarne i inne. Na pierwszym miejscu, pod względem liczby nieruchomości wpisanych do rejestru, plasuje się Dolny Śląsk z liczbą blisko 8500 nieruchomości. W dalszej kolejności są jeszcze takie województwa, jak Mazowieckie - 7200 nieruchomości zabytkowych wpisanych do rejestru i Wielkopolskie - ponad 7100 nieruchomości. Wykaz nie obejmuje tysięcy obiektów będących w ewidencji zabytków oraz szeregu innych nieruchomości, które przedstawiają wartość zabytkową czy też historyczną. Zdecydowanie dominują budowle o charakterze mieszkalnym, najczęściej są to kamienice w zwartej miejskiej zabudowie oraz inne wielorodzinne obiekty mieszkalne. Na Dolnym Śląsku rejestr ujmuje ponad 2000 takich  nieruchomości, podobnie na Mazowszu, natomiast w Wielkopolsce jest ich blisko 1500. Dużą liczbę – ponad 1000 w każdym z wiodących regionów – stanowią zabytkowe nieruchomości sakralne. W dalszej kolejności poza zielenią, są obiekty o charakterze rezydencji. Na Dolnym Śląsku takich nieruchomości jest blisko 700, w Wielkopolsce blisko 800, natomiast na Mazowszu ponad 500. Bardzo cenioną przez znawców architektury oraz inwestorów jest grupa zabytkowych / historycznych obiektów przemysłowych. Są to dawne fabryki i inne budynki tego typu, które idealnie nadają się pod projekty komercyjne czy mieszkaniowo - loftowe. Najwięcej tego typu zabytków jest na Dolnym Śląsku – ponad 370. Na Mazowszu znajduje się blisko 300 takich nieruchomości, natomiast w województwie wielkopolskim – blisko 270.

Dziedziniec zamku we Wschowie
Dziedziniec zamku królewskiego we Wschowie

Polskie zamki i pałace czekają na inwestorów. Przykłady nieruchomości zabytkowych na sprzedaż

Pod względem liczby zamków i pałaców w Polsce, zdecydowanie dominuje południowo – zachodni region kraju. Województwo dolnośląskie ma aż 93 nieruchomości zabytkowe typu zamek, które zostały ujęte w rejestrze. Zamki są grupą nieruchomości rzadko wystawianych na sprzedaż, gdyż głównie są w zasobach Skarbu Państwa lub Gminy. WGN w swojej ofercie zamków oferowanych do sprzedaży (rok 2020) proponuje przykładowe trzy zamki, każdy o różnym potencjale.

Sala jadalna Zamku we Wschowie
Sala jadalna zamku królewskiego we Wschowie

Zamek Królewski we Wschowie, woj. Lubuskie

Dawny Zamek Królewski jest położony we Wschowie - mieście pomiędzy Lesznem a Głogowem. 94 km od Poznania i 115 km od Wrocławia. Obecnie pełni funkcję hotelu w ścisłym centrum zabytkowego miasta przy Placu Zamkowym. Zabudowania zamku wznoszą się w miejscu dawnego na sztucznym wzniesieniu wysuniętym na zewnątrz obwodu obwarowań. Teren zamku otoczony jest pozostałościami podwójnej fosy zamienionej na park. Obecny zespół złożony z pięciu budynków, w znacznej części w kształcie z przebudowy z początku XIX w., zgrupowanych wokół dziedzińca. Obiekt całkowicie wyremontowany i zaadaptowany na potrzeby hotelu w latach 2000 - 2007. Główny budynek dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym oparty jest o dawny obwód murów, zamykający go od wschodu. Obecna budowla jest ceglana, całkowicie podpiwniczona, (piwnice i fundamenty z kamienia narzutowego z XIV wieku). W południowym narożu znajduje się wieża zamkowa. Dziedziniec z kamienia polnego, w północnej części przy łączniku studnia murowana. Całkowita powierzchnia użytkowa zamku wynosi 2028 m2. Kubatura: 10 566,65 m3 Zamek Królewski zlokalizowany jest na działce o powierzchni 0,1482 ha. Zamek decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków W Zielonej Górze wpisany jest do rejestru zabytków. Cena sprzedaży wynosi 3,437 mln PLN i obejmuje cały obiekt łącznie z wyposażeniem.

Zamek rycerski w Krągu
Zamek rycerski w Krągu

Zamek rycerski w Krągu, w zachodniopomorskim, w gminie Polanów.

Początki tego zamku sięgają roku 1494. Powierzchnia głównego obiektu to 2.880 m2 a wraz z folwarkiem i stajnią z 1970 roku dochodzi powierzchnia 750 m2. Cały obiekt zamkowy położony jest na terenie o powierzchni 2,6 ha wraz z Parkiem nad jeziorem o powierzchni 1,8 ha. Zamek rycerski położony jest w krainie lasów i wzgórz, którą natura obdarzyła czystymi jeziorami. Jest to jeden z nielicznych zamków wodnych w Europie i jeden z najciekawszych i największych obiektów zabytkowych w Polsce. XV-w. Zamek Rycerski w Krągu położony jest 30 km na południe od Darłowa nad Morzem Bałtyckim jak również 40 km od Koszalina i Słupska. Od 1996 roku w zamkowe podwoje zaprasza Hotel Podewils, który pomimo nowoczesności swoim stylem zachowuje ducha XV wieku. Komnaty zamkowe mogą gościć łącznie 120 osób. Z pokoi roztacza się widok na otaczający las, wzgórza i zamkowe jezioro. W Zamku mieści się również restauracja z widokiem na jezioro i wyjściem na duży taras. W Zamku Rycerskim znajduje się także Sala Koncertowa, Biblioteka, Sala Balowa i Rycerska jak również w zabytkowej piwnicy ze sklepieniem łukowym druga restauracja. Hotel Podewils - Zamek Rycerski w Krągu jest miejscem do przeprowadzania zjazdów, konferencji, sympozjów i szkoleń. Dodatkowe pokoje z widokiem na Jezioro Zamkowe znajdują się w Folwarku. Tuż przy Folwarku znajduje się stadnina koni, plaża wraz z pomostem nad jeziorem jak i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Cały obiekt wystawiono na sprzedaż za 23 mln PLN.

wnętrze zamku rycerskiego
Wnętrze zamku rycerskiego w Krągu

Zamek rycerski w Krągu - widok z góry
Zamek w Krągu z góry

Mały Zamek w Psarach na Dolnym Śląsku

WGN jest wyłącznym agentem sprzedaży uroczego zamku / pałacu pochodzącego z XVII wieku. Obiekt został gruntownie przebudowany na początku XX wieku, odrestaurowany w 2012 roku przez obecnego właściciela z niebywałą pasją, zaangażowaniem z pomocą wysokiej klasy specjalistów i nie szczędząc na to środków finansowych. Po remoncie obiekt uzyskał blask, który objawia się w najmniejszym detalu pałacu. Zamek wyremontowano od piwnicy po dach i finalnie powstał obiekt mogący pełnić różne funkcje takie jak: hotel, pensjonat, centrum SPA, rezydencja. Całkowita powierzchnia 3 kondygnacyjnego zamku wynosi 950 m2 i znajduje się na zagospodarowanym terenie o powierzchni 0,5 ha. W obiekcie znajdują się sala balowa, konsumpcyjna, kominkowa i koncertowa, 11 komnat, a ponadto strefa SPA i część klubowa. Cena obiektu wynosi 7,5 mln PLN i obejmuje całe wyposażenie w tym wszystkie meble, które są odrestaurowanymi antykami częściowo pochodzącymi z tego zamku. Leszek Michniak Analityk Rynku Nieruchomości

Mały zamek na sprzedaż w Psarach
Mały Zamek w Psarach

wnętrze zamku w Psarach
Wnętrze zamku w Psarach

Meble w zamku w Psarach

Meble w zamku w Psarach

 

Leszek Michniak

Analityk rynku nieruchomości WGN