Ogródek przy mieszkaniu parterowym to dodatkowa przestrzeń na odpoczynek, często pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia, zwłaszcza w okresie od wiosny do jesieni kiedy można tam usiąść, wypić kawę, pobawić się z dziećmi, jak również oddać się pielęgnowaniu roślin, jeżeli je tam posadzimy.
  Zazwyczaj wyjście na ogródek jest z salonu lub z kuchni, więc warto, aby był on urządzony z pomysłem, będacy dopełnieniem mieszkania.

 
Jak zaaranżować pomysłowo ogródek, aby dobrze spełniał swoją funkcję?

  Zacznijmy od określenia, czy ogródek ma być strefą odpoczynku, rekreacji czy może będzie tam ogródek kwiatowy lub warzywny.


Ogródek uprawny

  Jeżeli zdecydujemy się na ogród kwiatowy lub warzywny, warto posadzić krzewy ziołowe – oprócz pięknego zapachu, unikatowego wyglądu znajdą zastosowanie również w kuchni.
  Zioła wspaniale będą wyglądać, jeżeli umieścimy je w drewnianych skrzynkach lub donicach.
  Rośliny pnące – róże, winorośla, bluszcze oraz warzywa – pomidory, fasola - mogą wspinać się po ozdobnych, drewnianych kratach lub ogrodzeniu dając jednocześnie osłonę przed ciekawskimi sąsiadami.
  Biorąc pod uwagę, że mieszkania na parterze z ogródkiem mają niewiele wspólnego z zachowaniem prywatności, bo jednak wiele osób przechodzi obok i zerka na nasz ogród lub w okna to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na możliwość posadzenia tuj. Tuje są stosunkowo niedrogie, łatwe w utrzymaniu, jedynie konieczne jest ich podcinanie i nadawanie odpowiedniego kształtu, a one odwdzięczą się cieniem, pożądanym w upalne dni, a także zamkną wolną przestrzeń przez wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.


A może rekreacyjny?

  Rodziny posiadające dzieci zapewne wezmą pod uwagę wygospodarowanie części ogródka na mini plac zabaw dla nich lub kawałek zielonej trawy na postawienie piaskownicy albo rozłożenie koca do odpoczynku.   Piaskownice są teraz w wielu wymiarach i o wszelakim wyglądzie, może być ona kolorowa, plastikowa, łatwa do przeniesienia i schowania w razie potrzeby lub drewniana, którą można zamknąć i będzie ona służyła jako ławka lub stolik.
  Wielofunkcyjne przedmioty w małych przestrzeniach są najlepszym wyborem, ponieważ mogą spełniać kilka funkcji i nie trzeba dodatkowych sprzętów na które nie ma miejsca. Innym sposobem na zabawę i rekreację jest pozostawienie w ogrodzie tylko trawnika, który może służyć jako mini boisko do gry w piłkę czy w badmingtona.

 

 

 

Relaks na zielonej trawie...

  W sezonie od wiosny do jesieni można wykorzystać ogródek na jadalnię lub miejsce do spotykania się z przyjaciółmi, konieczne jest tu postawienie stołu oraz krzeseł lub foteli z drewna lub ratanu, który dobrze znosi warunki atmosferyczne, ponieważ warto nadmienić, iż meble ogrodowe muszą być zabezpieczone przed opadami deszczu lub śniegu ale także przed mocnymi promieniami słonecznymi, które będą niekorzystnie wpływały na ich strukturę – mogą wyblaknąć lub popękać.

  Aby pięknie prezentował się ogród można w tym przypadku zadbać o zrobienie drewnianego patio, dodać oświetlenie np. lampy solarne, lampiony lub girlandę wokół ogrodzenia, a całość upiększyć rabatami kwiatów oraz tujami, aby zapewnić sobie i gościom prywatność.