Miano apartamentów przypisuje się nagminnie nie tylko zwykłym mieszkaniom, ale wręcz małym, lecz elegancko urządzonym kawalerkom.
Segment apartamentów na Polskim rynku nieruchomości nie jest jeszcze zbytnio rozwinięty. Miano apartamentów przypisuje się nagminnie nie tylko zwykłym mieszkaniom, ale i elegancko urządzonym kawalerkom. O ile więc biorąc pod uwagę ilość ofert dostępnych na rynku może się wydawać, że apartamentów na sprzedaż jest sporo, to tak naprawdę tych prawdziwych jest stosunkowo niewiele.
Nader wszystko należy zacząć od zdefiniowania tego, jakie mieszkania powinny nosić tak naprawdę miano apartamentu.
Przede wszystkim apartament cechuje się wysoką jakością materiałów użytych do jego wykończenia. Ponadto powinien być usytuowany w atrakcyjnej lokalizacji, najczęściej w centrum miasta, lub np. blisko morza, parku czy jeziora. Powinno być to mieszkanie przestronne, urządzone w sposób zarówno funkcjonalny, jak i luksusowy, czyli zapewniające pełen komfort swoim mieszkańcom. Lokum powinno być ponadto pełni rozkładowe, z uwidocznionym podziałem pomiędzy częścią dzienną, przeznaczoną do towarzyskich spotkań, oraz część nocną, przeznaczoną wyłącznie dla gospodarzy. Jeśli chodzi o same pomieszczenia, to w apartamencie musi znajdować się salon, sypialnia, kuchnia, łazienka wraz z garderobą, gabinet, pokój gościnny oraz pomieszczenie gospodarcze, które będzie służyło np. za pralnię. Powierzchnia całkowita powinna przekraczać 100 metrów kwadratowych. Dopiero przy spełnieniu powyższych kryteriów możemy mówić o prawdziwym apartamencie.
Wg dostępnych na rynku apartamentów, będących w ofercie WGN, poniżej przedstawię kolejno kilka przykładów mieszkań pod kątem cenowym, metrażowym oraz lokalizacyjnym, które spełniają kryteria, by nosić miano luksusowych.
Apartamenty z rynku wtórnegoW woj. małopolskim, w Krakowie
apartament z rynku wtórnego oddany w 2012 roku o powierzchni 127,85 m2 został wystawiony na sprzedaż za kwotę nieco ponad 1.150.000 PLN. Jest to mieszkanie urządzone w wysokim standardzie, w którego skład wchodzą dwa poziomy. Na dolnym znajdują się: duży salon, aneks kuchenny, taras, gabinet, toaleta, garderoba oraz hol. Na górnym poziomie z kolei znajdują się 3 sypialnie, 2 łazienki oraz przedpokój. Lokalizacja apartamentu jest bardzo atrakcyjna, gdyż znajduje się on na osiedlu apartamentowców o niskiej zabudowie.
Na warszawskim Mokotowie do nabycia jest luksusowo wykończony apartament, oddany w 2004 roku, usytuowany na strzeżonym osiedlu z ogrodem i placem zabaw, oraz boiskiem. Osiedle znajduje się w bliskiej odległości od Galerii Mokotów oraz Metra Wierzbno. W 6.pokojowym mieszkaniu znajduje się klimatyzacja oraz 3 duże tarasy. Ponadto kabina prysznicowa w łazience wyposażona jest w saunę parową oraz saunę na podczerwień. Do apartamentu przynależą również dwa miejsca postojowe w podziemnym garażu. Mieszkanie to ma łączną powierzchnię równych 200 m2, zaś jego cena wynosi 1.999.000 PLN.
Jeszcze innym przykładem warszawskiego apartamentu jest 4.pokojowe,
ekskluzywne mieszkanie o powierzchni 112,60 m2, którego cena wynosi 2.260.000 PLN. Mieszkanie zostało oddane do użytku w 2006 roku. Odznacza się wyjątkowo cichą i sprzyjającą relaksowi lokalizacją, gdyż budynek znajduje się jedyne 300 metrów od parku Saskiego. Na apartament składają się: klimatyzowany salon, sypialnia z przyległą łazienką, dwa pokoje, główna łazienka, pralnia oraz 15.metrowa loggia.
Na podstawie powyższych przykładów łatwo zobrazować sobie, jak powinien wyglądać prawdziwy apartament. Niestety znalezienie luksusowych mieszkań z najwyższej półki utrudniają wciąż liczne oferty mniejszych i nieco gorzej urządzonych mieszkań, które w celu podniesienia ich wartości i atrakcyjności, zyskują bezpodstawnie nazwę apartamentu.
Magdalena Paluch
WGN