Raport w skrócie:

• Ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym spadły w ciągu 2012 roku o 4 - 5 proc. Z perspektywy minionych 12 miesięcy 2012 roku na rynku nieruchomości widać, że właściwe były prognozy o zmniejszonym popycie w sektorze mieszkalnictwa.
• Nadwyżka lokali na rynku pierwotnym. Sprzedaż obecnie posiadanych w zasobach deweloperskich mieszkań, może zająć nawet dwa lata. Jednocześnie będą trwały budowy kolejnych inwestycji, choć większość firm zakłada, że ich ilość będzie znacznie mniejsza.
• Z końcem roku przestał obowiązywać program dopłat do kredytu hipotecznego „Rodzina na swoim”. Transakcje, które były zawie-rane na rynku, dotyczyły mieszkań posiadających małą powierzchnię i cenę mieszczącą się w granicach dopłat lub z ceną niewiele wyższą.
• Zmiany w rekomendacji S II – maksymalny okres spłaty kredytu wynosi 25 lat. W następstwie tych zmian ilość udzielonych kredytów hipotecznych w całym roku zdecydowanie spadła.
• Plany deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, spowodowały wiele protestów i kontrowersji w środowisku po-średników.
• Wejście w życie „ustawy deweloperskiej”, której założenia również przyczyniły się do nadpodaży. Wielu deweloperów chciało zacząć budowę przed tą datą – co warunkowało sprzedaż lokali na starych zasadach.
• N ajbardziej popularną kategorią wśród użytkowników serwisu Dom.Gratka.pl były mieszkania na sprzedaż (ponad 43 proc. wszyst-kich wyszukiwań w serwisie). Kolejnymi były: domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia i działki/grunty na sprzedaż.


PREFERENCJE OSÓB POSZUKUJĄCYCH NIERUCHOMOŚCI

Z analizy wyników poszukiwań przez użytkowników serwisu Dom.Gratka.pl na koniec 2012 roku wynika, że najbardziej popularną kategorią są mieszkania na sprzedaż (ponad 43 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie). Kolejnymi były: domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia i działki/grunty na sprzedaż.


NAJPOPULARNIEJSZE KATEGORIE W SERWISIE DOM.GRATKA.PL

 • 9,5% DZIAŁKI I GRUNTY SPRZEDAM
 • 3,1% LOKALE UŻYTKOWE DO WYNAJĘCIA
 • 1,8% LOKALE SPRZEDAM
 • 6,4% POZOSTAŁE KATEGORIE
 • 15,3% MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA
 • 20,8% DOMY SPRZEDAM
 • 43,1% MIESZKANIA SPRZEDAM

Mieszkania na sprzedaż

W kategorii mieszkań na sprzedaż, blisko połowa użytkowników poszukuje mieszkania którego cena nie będzie wyższa niż 200 tys. złotych, z czego 11 proc. osób poszukuje mieszkania do 100 tys. zło-tych, 18,2 proc. użytkowników wybiera lokale z ceną od 100 – 150 tys. złotych, a prawie 20 proc. użytkowników preferuje mieszkania z cena od 150 – 200 tys. złotych. Nadal najmniejsze zainteresowanie jest w segmencie mieszkań najdroższych.

ZOBACZ TAKŻE JAKIE DANE SZCZEGÓŁOWE MIESZKANIA SĄ WAŻNE DLA UŻYTKOWNIKÓW


FORMA WŁASNOŚCI:
55,6% WŁASNOŚCIOWE
21,2%SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE
20,2% KWATERUNKOWE
1,7% UDZIAŁ
1,3% SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE Z KW

STAN  WYKOŃCZENIA

13,0% PO REMONCIE
15,6% WYSOKI STANDARD
18,0% BARDZO DOBRY
1,5% DO WYKOŃCZENIA
0,3 % W BUDOWIE
15,1% IDEALNY
4,1% DO ODNOWIENIA
6,9% ODNOWIONE
6,4% DO REMONTU
14,0% DOBRY
5,2% DO ODŚWIEŻENIA

TYP BUDYNKU:

52,7%  BLOK
16,6% KAMIENICA
7,9% DOM WIELORODZINNY
10,1% APARTAMENTOWIEC
12,5% WIEŻOWIECDomy na sprzedaż

Preferowane ceny domów, jakich poszukiwali użytkownicy serwisu Dom.Gratka.pl na koniec 2012 roku pokazują, że na-dal planujemy zakup domu z ceną nie przekraczającą 450 tys. złotych. Blisko 79 proc. zapytań dotyczyła takich do-mów. Najmniej jest osób, które poszukują domów z segmen-tu ekskluzywnego, z ceną powyżej 1,05 mln złotych.

JAKICH DOMÓW POSZUKUJĄ UŻYTKOWNICY SERWISU DOM.GRATKA.PL

 • 53,9 %    do 250 TYS.
 • 24,6 %    250 - 450 tys zł
 • 10,8 %   450 - 650 tys zł
 • 4 %          650 - 850 tys zł
 • 2,8 %       850 - 1,05 mln zł
 • 0,5 %      1,05 - 1,4 mln zł
 • 0,2 %      1,4 - 1,8 mln zł
 • 1 %         1,8 - 2 mln zł
 • 0,2 %       2 - 2,5 mln zł
 • 2 %          Powyżej 2,5 mln zł

TYP DOMU:
46,2% DOM WOLNOSTOJĄCY
6,9 % DOMEK
5,5% REZYDENCJA
3,7% WILLA
3,7% KAMIENICA
3,9% PÓŁ BLIŹNIAKA
6,3% BLIŹNIAK
5,2% SEGMENT SKRAJNY
5,1% SEGMENT ŚRODKOWY
3,9% REKREACYJNY
1,3% PIĘTRO DOMU
6,0% SZEREGOWY

Mieszkania do wynajęcia
W kategorii mieszkań do wynajęcia największym zainteresowa-niem cieszą się lokale, których czynsz wynosi maksymalnie 2 tys. złotych. Takich użytkowników jest obecnie w serwisie ponad 92 proc. W tej grupie 57 proc. osób poszukuje lokalu z ceną do 1 tys. złotych (są to zatem mieszkania jednopokojowe lub pokoje), ponad 24 proc. użytkowników chciałoby nająć mieszkanie z ceną z prze-działu 1- 1,5 tys. złotych, natomiast blisko 11 proc. osób poszukuje mieszkania z ceną między 1,5 – 2 tys. złotych

Z drugiej strony – w największych miastach Polski, najwięcej ogło-szeń od ogłoszeniodawców dotyczy wynajmu mieszkań średniej wielkości (od 35 do 55 m kw.). W Warszawie jest to prawie 31% wszystkich ofert wynajmu, w Krakowie ponad 36%, w Poznaniu – prawie połowa. Sporo propozycji dotyczy również lokali większych, do 80 m kw., które chętnie zasiedlane są przez kilkuosobowe gru-py studentów. Najmniejszym zainteresowaniem w tym segmencie rynku cieszą się mieszkania z ceną ofertową powyżej 3 tys. złotych

ZOBACZ TAKŻE JAKIE DANE SZCZEGÓŁOWE MIESZKAŃ DO WYNAJĘCIA SĄ WAŻNE DLA UŻYTKOWNIKÓW

CENA:

 • 57,0%   Do 1 tys. zł
 • 24,5%   1 – 1,5 tys. zł
 • 10,9%   1,5 – 2 tys. zł
 • 3,6%      2 – 2,5 tys. zł
 • 1,5%      2,5 – 3 tys. zł
 • 0,6%       3 – 3,5 tys. zł
 • 0,4%    3,5 – 4 tys. zł
 • 0,4%      4 – 5 tys. zł
 • 1,1%       Powyżej 5 tys. zł

Działki i grunty na sprzedaż

Rynek działek pod zabudowę rządzi się nieco innymi prawami niż pozostałe segmenty rynku nieruchomości. Ponieważ ziemi nie będzie przybywać, właściciele parceli, nie obawiając się konkuren-cji, nie spieszą się z ich sprzedażą, bo koszty utrzymania takich nieruchomości nie są wysokie. Sprzedający, jeśli mają do wyboru sprzedaż z rabatem i rezygnację z transakcji, zwykle wolą drugie rozwiązanie.
Analizy wskazują, że osoby poszukujące działek najbardziej pre-ferują nieruchomości z ceną między 50 – 150 tys. złotych. Ponad 39 proc. wszystkich poszukiwań dotyczy parceli w takich widełkach cenowych. Na drugim miejscu znajdują się nieruchomości z grani-cą cenową 50 tys. złotych – szuka ich ponad 28 proc. użytkowni-ków zainteresowanych tym segmentem rynku.


NAJPOPULARNIEJSZE SŁOWA KLUCZOWE WYBIERANE PRZEZ UŻYTKOWNIKÓW SERWISU

MIESZKANIA SPRZEDAM:

OGRÓDEK
BEZCZYNSZOWE
BALKON
WINDA
OGRÓD
TBS
TARAS
PODDASZE
DO REMONTU
METRO

MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA:

GARAŻ
UMEBLOWANE
NIEUMEBLOWANE
OGRÓDEK
KAWALERKA
ZMYWARKA
METRO
TARAS
BALKON
WANNA

DOMY SPRZEDAM:


JEZIORO
KAMIENICA
NAD JEZIOREM
GARAŻ
BASEN
DWURODZINNY
DO ZAMIESZKANIA
PENSJONAT
GOSPODARSTWO
SIEDLISKO

DZIAŁKI I GRUNTY NA SPRZEDAŻ:


JEZIORO
LINIA BRZEGOWA
STAW
NAD JEZIOREM
WIELORODZINNA
RZEKA
GOSPODARSTWO
LAS
WIELORODZINNE
GÓRY

Słowa kluczowe (wybrane kategorie)


Ważnym elementem ogłoszenia jest jego szczegółowy opis. Kilka chwil, które zostaną poświęcone na opisanie najważniejszych cech nieruchomości podniesie wartość ogłoszenia oraz zaoszczędzi czas kupującego, a także sprzedającego. Użytkownicy poszukujący mieszkania do kupna, oprócz najważniejszego kryterium jakim jest cena, wybierają także podczas wyszukiwania szczegółowego nie-ruchomości frazy kluczowe nieruchomości. Najważniejszymi wy-rażeniami kluczowymi przy poszukiwaniu mieszkania są: ogródek, mieszkanie bezczynszowe, balkon i winda. Wiele zapytań dotyczyło także mieszkań pochodzących z TBS.
Widać, że dla Użytkowników poszukujących mieszkania do wyna-jęcia ważnym elementem takiej nieruchomości jest garaż. To wy-rażenie jest najczęściej używane jako kluczowe. Inne frazy to m.in.: mieszkanie umeblowane, nieumeblowane czy mieszkanie z ogród-kiem. Domy na sprzedaż poszukiwane są według następujących dodatkowych kryteriów: dom nad jeziorem, dom w kamienicy, dom z garażem czy dom z basenem.
Poszukujący działek i gruntów często w wyszukiwarce szczegó-łowej zamieszczają m.in.: działka nad jeziorem, z linią brzegową, działka nad stawem. Widać zatem, że wielu użytkowników szuka działek rekreacyjnych.


ZMIANY CEN NIERUCHOMOŚCI W ROKU 2012 W WYBRANYCH KATEGORIACH

Z danych zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl wynika, że w kategorii mieszkań jednopokojowych na rynku wtór-nym, ceny ofertowe spadały najbardziej w Krakowie – zanotowano tutaj korektę ceny z grudnia 2012 do ceny ze stycznia na poziomie 15 proc. Mieszkania dwupokojowe w ciągu zeszłego roku najbardziej potaniały w stolicy Dolnego Śląska (-11,3 proc.). Lokale trzypokojowe największe spadki zanotowały w Łodzi (-9 proc.).


Warto wspomnieć, że struktura mieszkań będących w sprzedaży na rynku wtórnym w zeszłym roku, dawała obraz większej ilości mieszkań wybudowanych po 2000 roku. To daje podstawę by są-dzić, że sprzedający którzy nadal pozostają z taką nieruchomo-ścią nieruchomo-ścią w sprzedaży, będą coraz mniej skłonni by dalej obniżać ceny. Mieszkania z tzw. nowego rynku wtórnego (wybudowane po 2000 roku) są droższe niż mieszkania wybudowane przed 2000 r.

Rynek pierwotny

Ceny nowych mieszkań w zeszłym roku rządziły się swoimi pra-wami, głównie ze względu na kończący się program „Rodzina na swoim” i wprowadzanie przez deweloperów na rynek sprzedaży tańszych inwestycji. Wielu deweloperów chciało dostosować ceny w swoich inwestycjach do poziomu cenowego kwalifikującego do dopłaty w programie rządowym, który cieszył się największym po-wodzeniem kupujących pod koniec 2012 roku.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że mimo takich działań pozosta-ła nadal wysoka nadwyżka niesprzedanych lokali. Taka sytuacja może powodować, że na rynku pierwotnym możemy nadal ob-serwować delikatne obniżki cenowe – przynajmniej w pierwszych kwartałach 2013 roku, głównie w grupie mieszkań wcześniej kwa-lifikowanych na sprzedaż w programie „Rodzina na swoim”. Jed-nak taka sytuacja może trwać jedynie do momentu zmniejszenia nadwyżki lokalowej.

Warto także wspomnieć, że sytuacja na rynku nowych miesz-kań wynika po części z ostrzejszej od początku 2012 roku po-lityki kredytowej banków. Niekorzystne dla kupujących zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych, powodowały wstrzymanie decyzji o zakupie nieruchomości lub drastycznie zmniejszały zdolność kredytową potencjalnych klientów. Oprócz wysokich kosztów kredytowych, duża podaż w stosunku do popytu wy-nika także z: rosnącego bezrobocia, emigracji osób będących potencjalnymi nabywcami nieruchomości, a także spekulacji na rynku nieruchomości. Część z tych czynników musi się zmienić, jeżeli znacząco ma wzrosnąć zakup nowych lokali.

Z danych serwisu Dom.Gratka.pl wynika, że mieszkania najbardziej poszukiwane przez kupujących na rynku pier-wotnym należą do tzw. segmentu kompaktowego – lokale 2-3 pokojowe z metrażem nie przekraczającym 60 m kw. Z analizy cen, które kształtowały się na rynku pierwotnym mieszkań na początku i na końcu 2012 roku wynika, że w większości miast wojewódzkich przedstawionych powyżej dochodziło do spadku cen ofert deweloperskich. W grupie mieszkań jednopokojowych największy spadek nastąpił na rynku gdańskim – korekta wyniosła ponad 26 proc. Jest to największa zauważona obniżka. W segmencie mieszkań dwupokojowych największe obniżki widać we Wrocławiu – blisko 11 proc. Nowe mieszkania trzypokojowe najbardziej potaniały w Krakowie – 10,1 proc.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego i Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., wynika, że w Polsce z końcem roku 2012 było ponad 13,7 mln mieszkań. Natomiast liczba gospodarstw domowych wyznaczana jest na 14,6 mln. Ra-chunek matematyczny wskazuje, że 900 tys. rodzin w na-szym kraju nie posiada własnego lokum.

Rynek wynajmu mieszkań

Rynek wynajmu mieszkań jest obok mieszkań i domów na sprzedaż, jedną z najważniejszych gałęzi rynku nieruchomo-ści. Co roku, pod koniec wakacji, głównie z powodu poszu-kujących stancji studentów następuje największy ruch w tym segmencie rynku. Jednocześnie warto dodać, że od II kwarta-łu 2012 roku wzrasta odsetek osób poszukujących mieszka-nia do wynajęcia.


Z analizy cen wynajmu mieszkań jednopokojowych wyni-ka, że w większości badanych miast dochodziło do wzrostu ceny ofertowej. Największy wzrost miał miejsce w Olsz-tynie, wynosząc blisko 7 proc., do widocznego spadku w tej grupie mieszkań doszło w Gorzowie Wielkopolskim (-12,1 proc.). W grupie mieszkań dwupokojowych najbar-dziej wzrosły stawki za wynajem w Gdańsku – 4,4 proc. Do najwyższej obniżki doszło, podobnie jak w przypadku mieszkań jednopokojowych, w Gorzowie Wielkopolskim (-9 proc.). Mieszkania dwupokojowe są lokalami o najwięk-szym zainteresowaniu wśród użytkowników serwisu Dom.Gratka.pl poszukujących mieszkania w kategorii wynajmu. W grupie mieszkań trzypokojowych największy wzrost ceny wynajmu nastąpił na rynku lubelskim – ponad 3,7 proc. w ciągu całego roku. Największa obniżka czynszu takich mieszkań  miła miejsce w Białymstoku – 7 proc. Mieszkania największe są jednocześnie relatywnie najtańsze dla najemców.

We wrześniu 2012 roku serwis Dom.Gratka.pl przeprowadził badanie dotyczące rynku wynajmu mieszkań w Polsce. Ankieto-wani właściciele mieszkań odpowiedzieli na pytanie, komu naj-chętniej udostępniliby mieszkanie. Ponad 48 proc. z nich uzna-ło, że na pierwszym miejscu ich potencjalnym najemcą będzie para bez dzieci. Na kolejnym miejscu wskazywano małżeństwo z dziećmi (43,5 proc.), a na trzecim miejscu wskazano małżeń-stwo bez dzieci (41 proc.). Dalej w rankingu znajdują się m.in.: pary z dziećmi, studenci i studentki. Co ciekawe, dwie ostatnie wymienione grupy osób wskazywane były najczęściej osobno. Nie było przypadków, kiedy respondenci wymienili wynajem studentom obojga płci. Wyniki omawianego badania wskazują, że wśród osób najchętniej poszukujących mieszkania do naj-mu znajdują się osoby pozostające w związku nieformalnym nie posiadające dzieci. Blisko 35 proc. odpowiedzi pochodziło od tej grupy respondentów. Najmniejszą grupę osób szukają-cych lokum na rynku najmu, stanowią małżeństwa bez dzieci (6,8 proc.). Według ważności kryteriów jakimi kierują się osoby poszukujące mieszkania do najmu, bez względu na rodzaj pozostałych wymogów, najważniejszym nadal dla blisko 75 proc. respondentów jest cena. Ten czynnik oferty zwraca zawsze uwagę na samym początku. Kolejne ważne aspekty poszukiwanego lokalu to lokalizacja, metraż, ilość pokoi, stan mieszkania oraz
całego budynku.

Aż 64 proc. badanych uważa, że mieszkanie powinno być w bliskiej odległości od miejsca pracy lub nauki. Jednocześnie tylko 12,4 proc. ankietowanych chciałoby, aby w bliskiej okolicy mieszkania były placówki zdrowotne.

KREDYTY HIPOTECZNE


Rok 2012 należał do najsłabszych pod względem wolumenu sprzedaży udzielonych kredytów hipotecznych udzielonych w naszym kraju w perspektywie kilku minionych lat. Z początkiem roku została wprowadzona w życie pozostała część zapisów znowelizowanej rekomendacji „S”.
Od tego czasu praktycznie niedostępne były kredyty hipoteczne w walutach zagranicznych. Instytucje finansujące zmieniły znacząco sposób liczenia zdolności kredytowej – najważniejszą zmianą było obliczanie zdolności kredytowej maksymalnie na 25 lat kredytowania.
Według Związku Banków Polskich banki pożyczyły na mieszkania niewiele ponad 38 mld zł. W bieżącym roku prognozy są jeszcze słabsze – szacuje się, że portfel nowych kredytów i pożyczek mieszkaniowych zmniejszy się o ok. 2 – 3 mld zł. Bankowcy uważają, że na zmniejszający się wolumen pożyczonych na zakup nieruchomości pieniędzy ma wpływ nadpodaż lokalowa. Kupujący mając na rynku mnogość lokali odwlekają zakup, licząc na dalsze obniżki cenowe, a co za tym idzie wstrzymują decyzje o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.
Zapowiadana jest wprawdzie liberalizacja polityki udzielania kredytów hipotecznych, natomiast nawet poluzowanie założeń udzielania kredytów może nie przynieść oczekiwanych skutków. Brak rządowego wsparcia w zastępstwie wygasającego programu „Rodzina na swoim” i szczątkowe informacje o mającym zacząć obowiązywać dopiero na początku 2014 roku programie „Mieszkania dla Młodych”, może powodować dalsze odwlekanie decyzji o zakupie mieszkania.


DEREGULACJA ZAWODU POŚREDNIKA


W marcu tego roku pojawił się projekt „Ustawy o zmia-nie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów”. Ustawa potocznie zwana jest „deregu-lacyjną”, która ostatecznie obejmie ponad 150 zawodów. Co deregulacja zawodu pośrednika oznacza dla przeciętnego „Ko-walskiego? Teoretycznie żadnych zmian on nie odczuje.

Jednak likwidacja obecnych licencji oznacza jednocześnie brak odpowiedzialności zawodowej agentów nieruchomości. A nieza-dowolony z usług klient biura nieruchomości będzie mógł jedynie ubiegać się przed sądem o swoje prawa. Łatwiejszy dostęp do za-wodu powinien spowodować większą konkurencyjność i doprowa-dzić do spadku cen. Jednak to może się nie sprawdzić, zwłaszcza wśród dużych biur, które nie konkurują obecnie miedzy sobą ceną. Produkt, jakim zajmują się pośrednicy, jest bowiem specyficzny.

W perspektywie tych zmian w licencjonowaniu pośredników, ser-wis Dom.Gratka.pl zapytał swoich użytkowników o ich dotychcza-sowe zadowolenie z usług pośredników i konieczność posiadania przez nich kwalifikacji. Znaczna większość - aż 64 % responden-tów - korzysta lub korzystała z usług agencji nieruchomości. Wśród wszystkich ankietowanych, aż 66% stwierdziło, że kwalifikacje, które posiadają obecnie pośrednicy nieruchomości są potrzebne do wykonywania tego zawodu.

USTAWA DEWELOPERSKA

Wejście w życie z dniem 29 kwietnia 2012 roku „Usta-wy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego”, czyli tzw. ustawy dewe-loperskiej sprawiło, że do tej daty deweloperzy wprowadzili na rynek o wiele więcej inwestycji do sprzedaży, aby uniknąć tym samym nowych przepisów w ich sprzedaży.

Najważniejszym zadaniem nowej ustawy ma być ochrona klien-tów firm deweloperskich, poprzez ograniczanie ryzyka związane-go z zakupem. Deweloperzy będą zakładać rachunki powiernicze, na których będą kumulowały się wpłaty klientów. Podpisywane umowy przedwstępne mają mieć formę aktu notarialnego. Rów-nie ważnym założeniem jest prezentacja inwestycji w formie pro-spektu informacyjnego.
O tym, jakie są konsekwencje nowych przepisów dla dewelope-rów, a także ich klientów dowiemy się dopiero, kiedy na rynku zaczną pojawiać się inwestycje, podchodzące pod nowy zapisy. Aktualnie nadal istnieje obawa, że dla małych przedsiębiorców działających w branży deweloperskiej ustawa nie jest do końca sprzyjająca, ponieważ finansują one swoje inwestycje głównie z wcześniejszych wpłat od kupujących. Brak kapitału początkowe-go będzie oznaczał dla takich przedsiębiorców podstawowy pro-blem. Ponadto zakłada się, że ustawa może wpłynąć na podwyż-szenie ceny nowych mieszkań. Mieszkania budowane w realiach nowych zapisów będą zawierały także koszt prowadzenia przez deweloperów rachunków powierniczych i pozostałych kosztów związanych z ustawą.

Ustawodawca z góry przewidział, że nowa regulacja będzie wy-magać doprecyzowania i nowelizacji, zapisując w samej ustawie obowiązek przeglądu funkcjonowania jej przepisów i przygotowa-nia propozycji zmian w terminie 2 lat od dnia jej wejścia w życie. Dlatego Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wspólnie z Fundacją na Rzecz Kredytu Hipotecznego, dokonały analizy no-wych regulacji oraz trudności we wdrażaniu przepisów. Propo-nowane zmiany w ustawie przyczyniłyby się do poprawy stabil-ności i funkcjonowania rynku. Postulaty dotyczą przedstawienia jasnych relacji między bankiem a nabywcą oraz między bankiem


Najważniejsze zmiany w ustawie „o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego” dotyczą następujących kwestii:

1. Dopuszczenia stosowania odpłatnej umowy rezerwacyjnej. Taki postu-lat daje możliwość nabywcy na swobodne poszukiwanie kredytu hipotecz-nego, a dla dewelopera jest zabezpieczeniem. Obecnie są przez niektóre fir-my deweloperskie stosowane pewne formy umów rezerwacyjnych, jednak nie wiadomo czy mieszczą sie one w granicach prawnych, które dopuszcza ustawa. W ramach postulowanej przez deweloperów umowy rezerwacyjnej opłata za nią miałaby wynieść nie więcej niż 2 proc. wartości mieszkania. Obecnie podczas podpisywania umowy z deweloperem istnieje możliwość wpisania roszczenia do księgi wieczystej - to jest główny zarzut w obecnie obowiązującej ustawie.

2. Wprowadzenia gwarancji bankowej i gwarancji ubezpieczeniowej jako niezależnych środków ochrony nabywcy bez konieczności łączenia z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym. Alternatywa w postaci wy-mienionych gwarancji daje pewność nabywcy, że nie poniesie szkody w momencie, np.: gdy deweloper nie zrealizuje inwestycji lub gdy dojdzie do jego upadku.

3. Wprowadzenie sankcji karnych i cywilnych za brak środków ochrony nabywcy. Istotną rekomendacją w tym przypadku jest wprowadzenie re-alnej sankcji za brak rachunku powierniczego. Fundacja na Rzecz Kredytu Hipotecznego proponuje, aby nabywcy przysługiwało roszczenie o zwrot pieniędzy wpłaconych deweloperowi poza rachunkiem powierniczym z od-setkami ustawowymi

4. Przesądzenia, że w przypadku gdy wykonana powierzchnia lokalu różni się od projektowanej do 2 procent, klient nie może odstąpić od umowy ale następuje rozliczenie. Koniecznym jest rozwiązanie tej kwestii ustawo-wo, ponieważ nie ma możliwości stworzenia lokalu z dokładnością w 100% zgodną z projektem.

5. Przesądzenie obligatoryjności wpisu roszczenia kupującego do księgi wieczystej. Według wiedzy bankowców, pewna niewielka część dewelope-rów próbuje uniknąć wpisania do księgi wieczystej nieruchomości roszczeń klientów, które są wymogiem umowy przedwstępnej. Skoro ustawa obecna mówi, że wpis roszczenia nie jest obowiązkowy, dlatego istnieje szansa, że deweloper i jego klient mogą z takiego wpisu zrezygnować.
6. Zastąpienie kary ograniczenia i pozbawienia wolności karą grzywny. Dotychczasowe przepisy przewidują karę pozbawienia wolności do 2 lat dla dewelopera za podawanie nieprawdziwych informacji, ich zatajania itp. W tym przypadku zasadnym byłoby wprowadzenie kary grzywny do 1 mln złotych.
7. Nowelizacja przepisów o upadłości deweloperskiej. Przepisy upadło-ściowe w istocie powodują przedłużenie i podrożenie postępowania upa-dłościowego.
8. Wskazania zamkniętego katalogu informacji z jakich deweloper powi-nien korzystać przy informowaniu o planowanych inwestycjach w pro-mieniu 1 kilometra od przedsięwzięcia deweloperskiego.


Dom.Gratka.pl to najbardziej rozpoznawalny serwis z ogłoszeniami nieruchomości. Ponad 12 lat doświad-czenia pozwala nam zapewnić profesjonalne wspar-cie przy sprzedaży nieruchomości. Będąc częścią grupy wydawniczej Polskapresse skutecznie wykorzystujemy jej potencjał i tworzymy synergię pomiędzy działalnością ser-wisu w Internecie oraz w prasie.

W grudniu 2012 naszą działalność zasiliła wykupiona grupa e-budownictwo, która uzupełnia wartość serwisu Dom.Gratka o rzetelne i profesjonalne treści z zakresu budownictwa i nie-ruchomości. Razem tworzymy platformę, która dociera z prze-kazem do wszystkich grup użytkowników znajdujących się na poszczególnych etapach poszukiwania nieruchomości.

W naszej działalności koncentrujemy się głównie na efekcie finalnym jakim jest doprowadzenie do skojarzenia obu stron transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości. Nasz dział tech-nologiczny stale monitoruje rynek i w trybie natychmiastowym reaguje na jego potrzeby. Stale udoskonalamy nasz serwis o nowe funkcjonalności oraz prowadzimy rozległą działalność marketingową, co skutkuje stałym wzrostem ilości użytkowni-ków serwisu, a tym samym poprawą dystrybucji ogłoszeń za-mieszczanych w serwisie. Pracując nad skutecznością serwisu chcemy doprowadzić do jak największej liczby transakcji zawie-ranych za pośrednictwem naszego serwisu.

Wierzymy, że nasze doświadczenie, głęboka specjalizacjai osiągane wyniki stawiają nas w roli skutecznego partnera biz-nesowego w branży nieruchomości i budownictwa.


Redakcja gratka.pl