Aby sprzedać nową inwestycję deweloperzy często w ramach działań marketingowych nazywają nowo wybudowane bloki apartamentamentowcami.
Sugerując tym samym, że klient może nabyć  lokal wyjątkowy, o podwyższonym standardzie.  A owa wyjątkowość ma uzasadnić cenę metra kwadratowego lokalu na którą składa się wiele czynników takich jak – koszty zakupu terenu pod inwestycje, materiałów budowlanych, koszty pracownicze, czy wreszcie marża dewelopera. 
Warto więc przed podjęciem decyzji odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest apartament i jakich standardów należy oczekiwać od dewelopera kreującego marketing nowej inwestycji.
Zwłaszcza, że w Polsce nie ma norm, które jednoznacznie by określił kiedy mieszkanie jest apartamentem.

Czym charakteryzuje się Apartament?

Przede wszystkim liczy się charakter budynku i  jego położenie, a wic lokalizacja., widok z okna i wygoda dla użytkowników. Nawet najpiękniejszy budynek, wybudowany z  najlepszych materiałów bez odpowiedniego widoku z okna na zieleń, skwer,  rzekę, park, morze lub jezioro  nie spełnia podstawowego warunku apartamentu. W miastach, gdzie mamy do czynienia z gęstą zabudową  widok z okna na lokal sąsiada nie gwarantuje prywatności, która również jest warunkiem koniecznym, aby „ apartament” nazwany tak przez dewelopera w rzeczywistości był apartamentem.

Wygląd Apartamentowca

Budynek w którym znajduje się apartament powinien pełnić funkcję tylko mieszkalną. Popularne przez deweloperów łączenie funkcji komercyjnej, a wic biurowej, czy też handlowej  z lokalami mieszkalnymi także nie spełnia zasady wyjątkowości apartamentu.  Pozwala jednak deweloperowi na maksymalizację zysków z inwestycji.

Zagospodarowanie części wspólnych

 Dodatkowym czynnikiem na który nabywca powinien zwrócić uwagę  jest zagospodarowanie części wspólnych budynku i terenu na którym stoi. W takim obiekcie powinny znajdować się : strefa rekreacji, czyli basen lub spa, siłownia , a także rowerownia i wózkownia. Teren wokół budynku powinien by zagospodarowany z wyznaczonym miejscem do odpoczynku i placem zabaw dla dzieci. A  bezpieczeństwo ma zagwarantować odpowiedni monitoring zarówno budynku, jak i terenu. 

 Liczą się także dodatkowe miejsca postojowe dla samochodów jeśli właściciela apartamentu odwiedzą goście. Miejsca postojowe w garażu znajdującym się w bryle budynku powinna być równa ilości sypialni w nabywanym lokalu mieszkalnym. A do garażu można zjechać windą bez względu ile pięter ma budynek. 

Metraż i rozkład pomieszczeń

Apartament powinien charakteryzować się także odpowiednim metrażem i rozkładem pomieszczeń. Trudno mówić o apartamencie jeśli mieszkanie ma powierzchnie mniejszą niż 100 metrów kwadratowych. Dodatkowo standardem powinna być zasada, że każda sypialnia ma własną łazienkę, a  z salonu można wyjść  na odpowiedniej wielkości taras. Sam lokal powinien mieć  wysokość  minimum 3 metry. Obecnie w nowoczesnych blokach mieszkalnych o podwyższonym standardzie deweloperzy stosują wysokość 2,7 m.  

 

Marlena Joks / Starszy Analityk WGN