Czy wraz z wiosną oferta działek rekreacyjnych rośnie? Jak wygląda podaż takich nieruchomości w poszczególnych regionach?

Wraz z nadejściem wiosny, oferta działek rekreacyjnych zwykle rośnie, ponieważ jest to popularny czas dla działań związanych z planowaniem wakacji i letnich wypoczynków. Wiele osób szuka wtedy działek rekreacyjnych, na których mogą spędzać czas wolny, uprawiać sporty, a także odpocząć od codziennych obowiązków. Jednakże podaż takich nieruchomości może się różnić w zależności od regionu i lokalizacji. Na przykład, w regionach górskich, takich jak Tatry, Sudety czy Bieszczady, zwykle jest większa liczba ofert działek rekreacyjnych, ponieważ są to popularne destynacje turystyczne, szczególnie w okresie letnim.

Z drugiej strony, w regionach nizinnych, takich jak Wielkopolska czy Mazowsze, podaż może być mniejsza, ale wciąż dostępne są atrakcyjne działki nad jeziorami lub w lasach. Podsumowując, wraz z nadejściem wiosny i sezonu letniego, oferta działek rekreacyjnych zwykle rośnie, ale zależy to od regionu i lokalizacji.

Aby znaleźć idealną działkę rekreacyjną warto szukać ofert w internecie i na portalach ogłoszeniowych. W lokalnych biurach nieruchomości raczej trudno będzie taką działkę znaleźć. Biura nieruchomości bardzo rzadko pośredniczą w sprzedaży tego typu nieruchomości.


Co oferują właściciele? Działki zabudowane? Gołe parcele?

Przeważnie są to działki puste, jeżeli mamy ofertę wielokrotną, tzn. kilka, kilkanaście działek rekreacyjnym na danym terenie.
Pojedyncze oferty to raczej działki z posadowionym na niej domkiem letniskowym.

fot. WGN Wrocław / Działka na sprzedaż - Krepice

 
Ile kosztują takie działki w poszczególnych regionach? (Ile zabudowane, ile niezabudowane).
Czy ceny działek rekreacyjnych rosną?

Ceny działek w poszczególnych regionach zależą od wielu czynników, w tym jak lokalizacja, rodzaj terenu, usługi infrastruktury. Ogólnie rzecz biorąc ceny działek rekreacyjnych w Polsce mogą się różnić w zależności od regionu. Działki typu domek na ogródkach działkowych to ceny od 20.000 zł do 60.000 zł , w zależności od stanu technicznego domku i powierzchni działki.
Natomiast działki położone w atrakcyjnych lokalizacjach pod względem turystycznym czy wypoczynkowym , to już rząd innych cen. Działka rekreacyjna z linią brzegowa jeziora, o pow. ok. 500 m2 to koszt zakupu od 150.000 do 250.000 zł.


Trafiają się okazje? Jaka działka rekreacyjna jest okazją na tym rynku?

Zawsze można „trafić okazję” , tak jak na całym rynku nieruchomości. O atrakcyjności działki decydować będzie zazwyczaj cena sprzedaży konkurencyjna do ceny innych działek na danym terenie.


Popyt na działki rekreacyjne rośnie? To dobra lokata kapitału?

W okresie pandemii cena działek rekreacyjnych bardzo poszła do góry, powodem było duże zainteresowanie ze strony klientów. Wszyscy pamiętam okres zamknięcia i chęć posiadania własnego ogródka.

Działki rekreacyjne nie są nabywane w celu lokaty kapitału . Zakup takiej działki powiązany jest z rekreacją i wypoczynkiem , z dala od śródmiejskiego zgiełku.
Klientami zainteresowanymi kupnem działek rekreacyjnych są zazwyczaj klienci w wieku 50+., klienci już o ugruntowanej stabilizacji mieszkaniowej i zawodowej.