Dobra luksusowe, do których należy zaliczyć wyjątkowe nieruchomości  o charakterze apartamentowym i rezydencje wciąż nie tracą na popularności. Dodatkowo z biegiem lat ich wartość może jedynie wzrastać. Część nabywców widzi w nich idealną  lokatę kapitału, inni pragną polepszyć standard swojego życia. Najnowsze badania preferencji kupujących wskazują też, że rynek nieruchomości czekają też nieuchronne zmiany.

Badania preferencji nabywców nieruchomości wykonane przez deweloperów skupionych w Polskim Związku Firm Deweloperskich opublikowane pod tytułem  „ Nie ma jak w domu, czyli jak mieszkają Polacy” wskazują ,że posiadanie odpowiedniego lokalu mieszkalnego to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale przede wszystkim poczucie wygody i niezależności.

 

Zobacz czasopismo Apartamenty&Rezydencje nr 2/2023

 

Nauczeni skutkami izolacji w okresie pandemii, pragniemy większej przestrzeni w nabywanych lokalach, prywatności, światła,  więcej zieleni w otoczeniu mieszkań i domów, ekologii i , co jest nowością na rynku nieruchomości - więcej technologii w takich lokalach. Ważne są też wspólne miejsca do budowania więzi sąsiedzkich i miejsce do pracy zdalnej na osiedlu o wysokim standardzie.

Młodsze pokolenie nabywców nieruchomości premium stawia na ekologię i innowacje w budownictwie i to te dwa elementy wyznaczą trendy na rynku w najbliższych latach. Ważne są dla nich panele fotowoltaiczne, nawadnianie terenów wodą deszczową , energooszczędne oświetlenie w częściach wspólnych budynków i stacje ładowania samochodów elektrycznych  w bliskiej odległości od nabywanych nieruchomości. Nowością na rynku nieruchomości jest wzrost znaczenia innowacyjnych technologii np. sterowanie różnymi funkcjami w mieszkaniu z poziomu aplikacji w telefonie.

Te wszystkie elementy wskazują, że  sektor premium nadal będzie najszybciej rozwijającą się gałęzią rynku nieruchomości.