Spis treści:
Ile kosztują nieruchomości zabytkowe?
Dobra inwestycja
Oferty WGN

Ile kosztują polskie pałace na sprzedaż?

W Polsce znajduje się ponad 70 tysięcy nieruchomości zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków, w tym ponad 3 tysiące pałaców i zamków. Ile kosztuje pałac wystawiony na sprzedaż? Nieruchomości, w tym pałace w stanie zrujnowanym, do kapitalnego remontu/odbudowy, gruntownej renowacji są wyceniane na zaledwie kilkaset tysięcy złotych, czyli mniej więcej na tyle, ile kosztuje przeciętnej wielkości mieszkanie w miastach takich jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Jednak ceny mogą dochodzić nawet do ponad kilkudziesięciu milionów. Zależą przede wszystkim od lokalizacji, stanu technicznego, walorów architektonicznych, wartości historycznej oraz tego czy obiekt działa i jest rentowny.

Dobra inwestycja

Część inwestorów poszukuje nieruchomości, nie objętych ścisłą ochroną, jedynie ze względu na atrakcyjny grunt. Inni szukają obiektów świetnie zlokalizowanych, które mają duży potencjał. Należy jednak pamiętać o tym, że koszty renowacji mogą być ogromne, często nawet wielokrotnie przekraczające cenę zakupu. WGN każdego roku oferuje do sprzedaży ponad 500 nieruchomości zabytkowych takich jak pałace, dwory, rezydencje, zamki, kamienice, a nawet kościoły, wieże, baszty, spichlerze, młyny, wiatraki oraz obiekty w ruinie. Od początku lat 90-tych ubiegłego wieku po 50 latach (II wojna i okres socjalizmu) dekapitalizacji i dewastacji dla szeregu nieruchomości zabytkowych w Polsce nastał zdecydowanie czas ratowania zabytków. Analitycy WGN szacują, że około 18% tych nieruchomości zostało już wyremontowanych. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej inwestorzy – zarówno firmy jak i osoby indywidualne – otrzymują współfinansowanie projektów remontów obiektów zabytkowych. Deweloperzy doceniają świetne ich lokalizacje i niebanalną architekturę. Inwestorzy pałace i zamki najczęściej rewitalizują pod funkcje hotelowo-pensjonatowe. Polska z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna na świecie. Przykładowo Lonely Planet, największy na świecie wydawca przewodników turystycznych, zaliczył Polskę do grona 10 najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie na spędzanie wakacji.

Wnętrze pałacu w Radoszewnicy
Wnętrze pałacu w Radoszownicy

Pałace święcą tryumfy

Zagłębiem pałaców i zamków w Polsce jest Dolny Śląsk. Na ponad 4800 zabytkowych rezydencji w kraju, 680 mieści się w województwie dolnośląskim. Na Dolnym Śląsku możemy też wskazać wiele ciekawych rewitalizacji obiektów typu zamkowo – pałacowego, które dziś święcą tryumfy w zupełnie nowych rolach. Można np. wymienić takie zabytki, jak pałac Brunów niedaleko Lwówka Śląskiego, Wojanów pod Jelenią Górą, pałac w Korbielowicach pod Wrocławiem, Zamek Kliczków pod Bolesławcem, pałace w Dzierżoniowie, Pieszycach, Łomnicy i wielu innych miejscach. Innym przykładem może być nieruchomość znad Bałtyku. Gruntownie zrewitalizowany zamek rycerski z miejscowości Krąg, w województwie zachodniopomorskim. Zabytek z 1494 roku od 1996 roku mieści hotel. Zamek usytuowany jest w parku o powierzchni 2,6 ha. To jeden z nielicznych obiektów w Polsce i Europie, który należy do kategorii tzw. zamków wodnych (położony nad jeziorem o powierzchni 18 tys. m kw.). Cena tego obiektu wynosi ponad 15 mln zł.

Inwestowanie w pałace i inne zabytki

Drugie dziesięciolecie XXI wieku to z pewnością najlepszy okres dla zabytkowych nieruchomości w Polsce od wielu dziesięcioleci. Rynek dojrzewa, dojrzewają też klienci i ich gusta oraz zapotrzebowania. Dzięki renowacjom zabytków i dostosowywaniem ich do nowych funkcji powiększa się zasób atrakcyjnych nieruchomości rezydencjalnych i komercyjnych, ale najważniejsze, udaje się uchronić przed dalszą dewastacją same zabytki. Inwestując w nieruchomość zabytkową pamiętajmy, że ochrona konserwatorska wymusza na nas specyfikę prac, m.in. użycia określonych, często droższych materiałów. Po drugie – ciężko jest z góry określić koszty przedsięwzięcia, zwłaszcza, gdy brak jest dokumentacji, a stan techniczny obiektu nie jest do końca znany. Zazwyczaj koszty prac jak już wspomniano są często wielokrotnie wyższe niż koszty zakupu. Jednak odrestaurowany pałac, czy inny obiekt zabytkowy daje inwestorowi dużo satysfakcji, jak również sam obiekt cieszy się prestiżem i popularnością.

Ściany pałacu w Radoszewnicy
Ściany pałacu w Radoszownicy

Polskie pałace czekają na inwestorów. Wybrane nieruchomości zabytkowe na sprzedaż

Poniżej prezentujemy najciekawsze oferty polskich pałaców na sprzedaż w serwisie WGN.

Pałac w Lubstowie w Wielkopolsce

WGN jest wyłącznym agentem w sprzedaży tego neoklasycystycznego zabytkowego pałacu z drugiej połowy XIX wieku rodziny Słubickich. Projektantem był architekt - Stanisław Hebanowski - autor m.in. gmachu Teatru Polskiego w Poznaniu. Budowę pałacu ukończono w 1859 roku. Rezydencję zbudowano na wzniesieniu nad brzegiem jeziora. Budynek składa się z kilku przenikających się piętrowych brył. Przed fasadą portyk filarowy w podwójnym małym porządku, zwieńczony trójkątnym tympanonem. Piętro budynku zdobi arkadowa galeria. Od strony jeziora wznosi się trójkondygnacyjna wieża, przy której znajduje się taras widokowy. We wnętrzach zachowały się dekoracje sufitów o geometrycznych, kasetonowych podziałach, w które wkomponowane zostały arabeskowe motywy dekoracyjne. Na ścianach zachowały się rzeźbione w drewnie fryzy i girlandy o motywach roślinnych. Pałac położony jest malowniczo nad jeziorem Lubstowskim. Powierzchnia użytkowa rezydencji to 1604,9 m2, kubatura 7.240 m3. Pałac przeszedł gruntowny remont. Podziemie dostosowano w części do obsługi restauracji wraz z zamontowaniem windy, ulokowano tutaj też pomieszczenie sportowe z jacuzzi. Parter to głównie pomieszczenia przeznaczone na sale restauracyjne, klubowe, oryginalna odrestaurowana biblioteka oraz sala balowa. Piętro składa się z 6 apartamentów. Powierzchnia parku pałacowego to 4,08ha zadrzewiona różnymi gatunkami drzew iglastych i liściastych. Pałac i park są obiektami wpisanymi do rejestru zabytków, podlegają pod Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu oddział w Koninie. Pałac został wystawiony na sprzedaż za 15 mln PLN.

 

Taras pałacu w Lubustowie
Taras pałacu w Lubustowie

Pałac w Lubustowie
Pałac w Lubustowie

 

 Wnętrze pałacu w Lubustowie
Wnętrze pałacu w Lubustowie

Pałac w Brzezinie pod Wrocławiem

Reprezentacyjny pałac w Brzezinie, którego historia sięga pierwszej połowy XVIII wieku został wystawiony na sprzedaż za 12,9 mln PLN. W tamtym czasie powstał jako barokowy obiekt, następnie przebudowywany w 1910 roku i odnowiony w ostatniej dekadzie XXI w. W ostatnich latach na terenie nieruchomości działał hotel z restauracją i salą weselną. Na terenie o powierzchni 4,04 ha oprócz pałacu, znajduje się budynek z oranżerią, zabytkowy park ze starodrzewiem, staw i duży parking. Na powierzchnię zabudowań obiektu pałacowego składają się 3 piętrowy pałac, o powierzchni 1440 m2 z 20 pokojami oraz budynek z oranżerią i salą zaadaptowaną na potrzeby imprez okolicznościowych o powierzchni 490 m2. Parter pałacu to dwie sale restauracyjne z obszernym holem. Pałac w Brzezinie, któremu z wielką starannością przywrócono dawny blask może pełnić funkcję zarówno reprezentacyjnej rezydencji, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów, jak również funkcję hotelowo-konferencyjną czy siedzibę firmy. Jest to na pewno oferta skierowana do wielbicieli zabytkowych pałaców i niezwykłej urody starej architektury. Wyłącznym agentem sprzedaży rezydencji jest WGN.

Widok na pałac w Brzezinie
Widok na pałac w Brzezinie

Wnętrze pałacu w Brzezinie
Wnętrze pałacu w Brzezinie

Hol pałacu w Brzezinie
Hol pałacu w Brzezinie

Pałac w Radoszownicy na Śląsku

Przepiękny pałac z końca XVI wieku zmodernizowany i rozbudowany w XIX wieku w Radoszewnicy niedaleko Częstochowy został wystawiony na sprzedaż za 6 mln PLN. W swojej historii rezydencja należała do znamienitych rodów staropolskich m.in. do Dobieckich, Koniecpolskich, Czapskich, Potockich, a od XIX wieku do 1945 roku do Ostrowskich herbu Korab. Pałac posiada plan zbliżony do litery U, której ramiona tworzą dwa skrzydła boczne. Wejście główne ujęte zostało w charakterystyczny portal z czterema okazałymi kolumnami. Od strony ogrodu podobny portal posiada też półkolisty, wsparty na kolumnach taras. Pałac otoczony jest obszernym, angielskim parkiem o powierzchni 6,3 ha z urokliwym starodrzewem (lipy, kasztany, buki) z dużym stawem opierającym się o rzekę Pilicę. Ten unikatowy pałac o powierzchni 940m2 jest po kompleksowym remoncie. Posiada 3 sale bankietowe na ponad 130 osób, m.in. 8 apartamentów w tym 2 królewskie. Osobliwością pałacu jest winiarnia umiejscowiona w piwnicy z XVI wieku ze sklepieniami kleinowskimi. Całość została wykończona z najwyższej klasy materiałów wykończeniowych i wyposażona w barokowe meble. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego obiekt wpisany jest do Gminnego Rejestru Zabytków. Aktualnie w pałacu organizowane są wesela i inne przyjęcia okolicznościowe. Największym atutem tej nieruchomości jest poza historią jej doskonała lokalizacja w otoczeniu malowniczych kompleksów leśnych, rezerwatu „Borek” oraz doliny rzeki Pilicy.

 Pałac w Radoszewnicy
Pałac w Radoszownicy

Pałac w Czempinie w Wielkopolsce

Zespół Pałacowo - Parkowy w miejscowości Czempiń pod Poznaniem został wystawiony na sprzedaż za 5 mln PLN. Pałac barokowy zbudowany został w latach 1698 – 1700 a ukończony wraz z dekoracją elewacji w latach 1729 - 1739, ma powierzchnię 2 000 m2 i położony jest na działce 43 500 m2. Na początku XVIII wieku dobudowano ćwierć koliste parterowe galerie z wieżami bramnymi - rozebrane w 1836 roku. Około 1904 roku następuje ponowna przebudowa pałacu - powstaje taras przed fasadą oraz balkon w elewacji ogrodowej. Rezydencja została zniszczona przez Szwedów podczas wojny północnej. Prace zakończyły się w 1739 roku, jak głosi napis na kartuszu nad głównym wejściem. Charakterystyczne są cztery rzeźby nad głównym ryzalitem - to alegorie czterech kontynentów (lub czterech stron świata) W skład pałacu wchodzi 10 sal konferencyjnych, a na poddaszu mansardowe pokoje. Park o powierzchni 4,13 ha został założony w pierwszej połowie XVIII wieku, pierwotnie jako francuski, w XIX wieku przekształcony na krajobrazowy z pomnikowymi drzewami z alejami lipowymi. Zespół pałacowo-parkowy idealnie nadaje się na klinikę medycyny estetycznej, ośrodek leczenia uzależnień, dom opieki, miejsce do organizacji wesel i innych uroczystości, hotel z restauracją, centrum konferencyjno – Spa. Wyłącznym agentem sprzedaży pałacu w Czempinie jest WGN.

Pałac w Czempinie
Pałac w Czempinie

Widok na pałac w Czempinie
Widok na pałac w Czempinie

Wnętrze pałacu w Czempinie
Wnętrze pałacu w Czempinie

Pałac w Gdańsku

Zabytkowy barokowy pałac wzniesiony w latach 1727 - 1728, usytuowany jest w centrum Gdańska przy Starym Mieście nad rzeką Mołtawą, naprzeciwko zabytkowego żurawia Gdańskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Mariny Jachtowej, Muzeum Morskiego oraz Filharmonii Bałtyckiej. Cena nieruchomości wynosi 14 mln PLN. Obecnie rezydencja pełni funkcję hotelu 5-gwiazdkowego. Pałac o powierzchni użytkowej 504 m2 jest obiektem 2 kondygnacyjnym, dwubryłowym z użytkowym poddaszem usytuowanym na działce o powierzchni 494 m2. To najpiękniejszy późnobarokowy pałac, stanowiący dzieło najsłynniejszego rzeźbiarza Starego Gdańska Kazimierza Strzyckiego. Rezydencja powstała w okresie baroku i temu stylowi podporządkowano zarówno architekturę elewacji z bogatą dekoracją kamieniarską jak i wystrój wnętrz ze sztukateriami, intarsjowanymi drzwiami, marmurowymi posadzkami i kominkami. Budynek cechowała elewacja frontowa o bogatym, złoconym kamiennym wystroju rzeźbiarskim. Na początku XX wieku dobudowana została druga bryła, obydwa obiekty stanowią jedną całość, połączone są wnętrzami na każdej kondygnacji. W roku 1967 rezydencja wpisana została do rejestru zabytków dawnego województwa gdańskiego. W roku 2001 nieruchomość została pieczołowicie odremontowana wraz ze wszystkimi detalami pod nadzorem Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Hotel dysponuje m.in. 10 stylowymi pokojami, sauną turecką i fińską. W przyziemiu hotelu funkcjonuje restauracja z wyjściem na taras nad brzegiem Motławy.

Pałac w Gdańsku
Pałac w Gdańsku

Wnętrze pałacu w Gdańsku
Wnętrze pałacu w Gdańsku

Sypialnia w pałacu w Gdańsku
Sypialnia w pałacu w Gdańsku

 

 

Leszek Michniak
Analityk Rynku Nieruchomości WGN