Warszawa      rynek pierwotny  8060 zł/mkw.  , rynek wtórny 7650 zł/mkw.

Kraków          r.p. 7010 zł/mkw,  r.wt. 6580 zł/mkw.

Wrocław        r.p. 6420 zł/mkw., r.wt. 6120 zł/mkw.

Poznań          r.p. 6340 zł/mkw., r.wt. 6160 zł/mkw.

Trójmiasto    r.p. 6510 zł/mkw., r.wt. 5980 zł/mkw.

Łódź                r.p. 5620 zł/mkw., r.wt. 4950 zł/mkw.

W 2010 roku utrwalił się brak zainteresowania mieszkaniami 1-pokojowymi, które uważane są za zbyt drogie w stosunku do komfortu, jaki oferują; wzrósł natomiast popyt na mieszkania 3-pokojowe o powierzchni do 60 mkw.

Jak wynika z raportów WGN w 2010 roku ilość transakcji sprzedaży mieszkań wzrosła w porównaniu do roku 2009 o 19 %.

Na rynku pojawiła się w tym roku spora grupa osób starszych sprzedających domy ze względu na wysokie koszty utrzymania, a w zamian kupujących mieszkania z mediami miejskimi. Wg badań WGN wielu kupujących obecnie mieszkania deklaruje chęć zakupu w przyszłości domu jednorodzinnego. Stanowi to około 65% grupy kupujących. Choć ceny w segmencie domów od kilku lat są niezmienne i atrakcyjne, ludzie chętniej kupują mieszkania. Natomiast ok. 6 % kupujących domy jednorodzinne rozważało alternatywnie zakup apartamentu.

Prognoza analityków WGN dla rynku polskiego na najbliższą przyszłość to umiarkowany optymizm; ceny mieszkań powinny być w dalszym ciągu stabilne w związku z lekką nadpodażą, co jest naturalne dla rozwiniętej gospodarki. Na większości lokalnych rynków deweloperzy rozpoczęli już nowe budowy. W związku z zapowiedzią rządu ograniczenia od drugiego kwartału 2011 roku programu „rodzina na swoim” tylko do rynku pierwotnego, od początku roku można spodziewać się nasilonego popytu na mieszkania spełniające wymogi cenowe tego programu. Powinni to wziąć pod uwagę sprzedający, zwłaszcza na rynku wtórnym, którym zależy na szybkiej sprzedaży, a nie mogą zdecydować się na obniżkę zawyżonej ceny.


Paulina Michniak

 dziennikarz  Property Journal