Apartamenty urządzane są w naprawdę przeróżnych stylach, najczęściej jednak utrzymane są w minimalistycznej stylistyce. Dzisiaj zwrócimy uwagę na styl, którego popularność zdaje się królować w ostatnim czasie. Chodzi o wyposażanie luksusowych mieszkań w lakierowane na wysoki połysk meble.

Lakier zdaje się dominować w ostatnich projektach luksusowych wnętrz. Jest widoczny w renomowanych katalogach, gotowych projektach. Bardzo często również mieszkania pokazowe w apartamentowcach przyciągają kupujących swoim dosłownym blaskiem.

Za co Polacy tak bardzo pokochali lakierowane meble? Przede wszystkim to doskonała alternatywa dla długo panującej na rynku, drewnianej klasyki. Lakiery są nowoczesne, wręcz futurystyczne. Sprawiają ponadto, że pomieszczenia nabierają blasku i wydają się jeszcze bardziej luksusowe.

Lakierowane fronty najczęściej można spotkać w kuchni. Fronty takie pozbawione są najczęściej klasycznych klamek, dzięki czemu kuchnia pełni funkcję bardziej ozdobną, niż funkcjonalną (co rzecz jasna w żadnym stopniu tej funkcjonalności jej nie odbiera). O ile w kuchni lakiery rzeczywiście sprawdzają się bardzo dobrze, o tyle nic tak nie cieszy oka, jak stylowo urządzony salon.

Salony urządzane na wysoki połysk są naprawdę niepowtarzalne. To minimalistyczne wnętrza, na pierwszy rzut oka mogące sprawiać wrażenie nieco surowych, które jednak po chwili zachęcają swoim nowoczesnym i minimalistycznym ciepłem. Co więcej, utrzymanie lakierowanych mebli naprawdę nie wymaga wiele wysiłku. Drewniane meble wymagają konserwacji i woskowania – w przypadku lakierowanych mebli obejdzie się bez tego typu koniecznych pielęgnacji.

Urządzając salon na wysoki połysk powinniśmy pamiętać przede wszystkim o umiarze. Najbardziej istotne jest bowiem to, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały i tworzyły spójną całość.

Oto przykład, w jaki sposób można urządzić wspaniały, minimalistyczny salon urządzony na wysoki połysk. Opiszemy, w jaki sposób można zestawić ze sobą poszczególne meble, aby wnętrze apartamentu było spójne i wyważone.

Centralnym punktem salonu jest stolik kawowy oraz sofa. Warto więc od tego punktu rozpocząć urządzanie naszego wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na lakierowany stolik, dobierzmy do niego przytulną, materiałową sofę, najlepiej w zupełnie innym odcieniu. W przypadku lakierowanych stolików kawowych oferta na rynku jest naprawdę bogata. Możemy przebierać nie tylko w kolorach, ale i kształtach. Ta kwestia pozostaje więc do naszej własnej inwencji. Najlepiej jest jednak wybrać biały stolik, ponieważ to właśnie na tym kolorze najmniej widoczne będą ślady palców oraz ewentualne zadrapania, które mogą powstać na przestrzeni lat. Do białego stolika możemy dobrać np. czarną sofę wykonaną z gładkiego materiału. Miłośnicy dywanów mogą zdecydować się na ich umieszczenie pod stolikiem kawowym.

Jeśli chodzi o komody oraz meblościanki, to doskonale sprawdza się połączenie lakierowanych frontów z drewnem i szkłem. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie bardziej przytulne i lakierowane powierzchnie nie zdominują mieszkania.

Najbardziej przyjemnym elementem jest oczywiście zakup dodatków. W tym momencie możemy puścić nieco wodze fantazji. Oczywiście wszelkie dodatki wykonane z lakieru będą wspaniale komponować się w salonie urządzanym na wysoki połysk. Możemy na przykład wyposażyć salon w lakierowaną lampę o niebanalnym kształcie, figurkę albo wazon na kwiaty. Ważne, aby bawić się kolorami. W stonowanym wnętrzu ważne są silne akcenty kolorystyczne. Jeśli wiec nasz apartament utrzymany jest w biało-czarnej stylistyce, wzbogaćmy do dodatkami w odcieniach czerwieni, żółci, zieleni czy błękitu. To sprawi, że nasz luksusowy salon nabierze jeszcze większego blasku.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca