Jak wspomnieliśmy na wstępie, mieszkania mają tę wadę, że nigdy nie dorównają swoją powierzchnią domom jednorodzinnym. Czy oby jednak na pewno? Obecnie coraz większą popularnością cieszą się piętrowe mieszkania. Zapewniają one nie tylko dodatkowy metraż, ale również zapewniają mieszkańcom większą prywatność. Jeśli bowiem ktoś nie ma ochoty przebywać w niczyim towarzystwie (co normalnie byłoby praktycznie niemożliwe, ponieważ salon, kuchnia, toaleta i pokoje znajdują się normalnie na jednym poziomie), może udać się na piętro.

Deweloperzy coraz częściej decydują się na tego typu inwestycje. Cała powierzchnia i układ pomieszczeń są wówczas tak dostosowywane, aby zapewnić maksimum użyteczności, przy równoczesnym zachowaniu waloru estetycznego. Niemniej jednak wiele osób przerabia mieszkania w starym budownictwie, dokupując mieszkanie z poziomu wyżej, lub adaptując strych. W przypadku takiego rozwiązania schody trzeba dorabiać na własny koszt, jak również należy samodzielnie wkomponować je w przestrzeń mieszkania, znajdując do tego celu najbardziej dogodne miejsce.

W efekcie, wchodząc do takiego mieszkania, najczęściej w pierwszej kolejności rzucają nam się duże, masywne schody. Niemniej jednak istnieją sposoby na to, aby sprawić, by były one mniej widoczne i bardziej subtelne.

Na jakie rozwiązania możemy się zdecydować, aby nieco zminimalizować gabaryty schodów i nadać im bardziej ozdobnego charakteru?

W pierwszej kolejności nasz wybór może paść na szklane schody. Są solidne, ale przy tym subtelne. Sprawiają wrażenie bardzo lekkich i nie dominują nad resztą przestrzeni. Nie musimy oczywiście decydować się na przejrzyste szkło. Jeśli chcemy, schody mogą zostać zmatowione. Takie rozwiązanie jest bardzo eleganckie i ponadczasowe. Szklane schody będą bowiem pasowały do niemal każdego wnętrza mieszkania.

Kolejną propozycją schodów do mieszkania piętrowego są klasyczne schody drewniane, z tą jednak różnicą, że pozbawione poręczy. Tego typu schody wykonywane są z dobrej jakości, wytrzymałego drewna. Brak poręczy sprawia, że schody wydadzą się mniej widoczne we wnętrzu mieszkania, a przy tym o wiele bardziej subtelne, niż gdyby wyposażyć je w poręcze. Oczywiście rozwiązanie takie nie jest polecane w sytuacji, kiedy mieszkanie zamieszkuje rodzina z dziećmi. O ile takie schody sprawdzą się doskonale we wnętrzu mieszkania i będą pięknie się prezentować, o tyle zapewniają mniej bezpieczeństwa, niż schody z poręczami.

Miłośnicy niebanalnego designu mogą wybrać jeszcze bardziej nowoczesne schody do mieszkania piętrowego. Doskonałym przykładem są schody składające się ze szklanych bądź metalowych stopni, które są umocowane do jednej ze ścian. To sprawia, że mieszkanie zyskuje przestrzeń, wnętrze jest bardziej uporządkowane, przejrzyste i nie przeładowane. Dodatkowo takie schody sprawią, że całe mieszkanie wyda się bardziej nowoczesne i designerskie.

Wygląd i adaptacja schodów zależą oczywiście od układu pomieszczenia oraz wyglądu całego mieszkania. Ważne jest, aby wygląd schodów był spójny z aranżacją mieszkania. Dla przykładu, jeśli wnętrze naszego mieszkania utrzymane jest w stylu retro, to zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z nowoczesnych, szklanych schodów, na korzyść tych bardziej klasycznych, drewnianych, które będą bardziej spójne aranżacyjnie z wnętrzem mieszkania.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca