Aby rezultat prac ogrodowych był zadowalający należy zacząć już przygotowywać ogród do nowego sezonu ogrodniczego. Przede wszystkim cały proces trzeba rozpocząć od posprzątania ogrodu po zimie, czyli zebrać wszystkie przyniesione przez wiatr odpady, a opadłe liście - zgrabić. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 0o można już ściągnąć okrycia krzewów ozdobnych oraz owocowych, a także z krzewów igielnych.

Drzewa wymagają przycięcia uschniętych lub uszkodzonych gałęzi a także tych, które rosną zbyt gęsto lub są już stare. Poprawi to wygląd korony drzewa, a zarazem pobudzi do wzrostu nowych, młodych pędów. Krzewy również wymagają przycięcia, aby mogły otrzymać więcej światła do swojego wnętrza i ładniej kwitły. Stare gałązki mogą zostać zużyte jako ściółka lub wykorzystać w kompostowniku, dzięki temu uzyska się nawóz. Przekopanie ziemi stanowi dobry czas na wymieszanie go z kompostem, użyźnienie glebę dla lepszego wzrostu roślin. Ziemia powinna być pulchna, aby ułatwić zasadzenie nowych roślin.fot. Pixabay

Kalendarz sadzenia określonych gatunków roślin jest dostępny na wielu stronach internetowych, warto zajrzeć do niego i sprawdzić, czy jest już odpowiedni czas na zasadzenie wymarzonych na ten sezon krzewów, drzew lub warzyw. Grządki z nasionami najczęściej wymagają przykrycia ich włókniną, aby były lepiej chronione przez zdarzającymi się jeszcze przymrozkami i chłodem, na który nie są odporne.fot. Pixabay

 

Ogród to nie tylko pole uprawne, rabata na kwiaty i trawnik, to również wszelkie meble ogrodowe i pergole znajdujące się w nim. Po zimie na pewno przyda im się odświeżenie i ponowne lakierowanie, aby cieszyły oko a nie odstraszały. Dlatego warto poświęcić trochę czasu tym rzeczom, zaczynając od umycia bądź zeszlifowania pozostałości po starym lakierze lub z plam, a następnie na nowo polakierować lub zaimpregnować drewno specjalnym olejem ochronnym, aby miały większą odporność na warunki atmosferyczne i dłużej spełniały swoją rolę.
Wyczyszczenie i umycie chodników i tarasów z zanieczyszczeniach po zimie zwłaszcza z piasku i soli, które chroniły przed upadkiem na oblodzonych ścieżkach.
Osoby, które są szczęśliwymi posiadaczami oczek wodnych obowiązkowo powinny wymienić wodę, wyczyścić dno i ścianki oraz pomyśleć nad nową aranżacją okolicy oczka wodnego w ciekawe i inne niż do tej pory rośliny.