Monochromatyczne rozwiązania, to takie, w których decydujemy się na zastosowanie w pomieszczeniu kilku odcieni jednego głównego koloru, stały się popularnym trendem w aranżacji wnętrz nie bez powodu, a 2021 roku trend ten znacznie przybierze na sile. Zbliżona tonacja kolorystyczna pozwala uzyskać we własnym domu wyjątkową harmonię wizualną i na szczęście jest również stosunkowo łatwa do wykonania, nawet jeśli nie jesteś profesjonalnym projektantem.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Ostrów Wielkopolski, Wenecja

Tworząc aranżację salonu w monochromatycznej kolorystyce, zazwyczaj używamy tego samego odcienia we wszystkich elementach – od podłogi i umieszczonego na niej dywanu, poprzez kolor farby ściennej, grafik i dekoracji, aż po meble, będące często najważniejszym elementem pomagającym w ustaleniu naszego kolorystycznego motywu przewodniego. Warto pamiętać, że nie musimy zdecydować się na wszystkie elementy wyposażenia w dokładnie tym samym odcieniu, co nasza sofa. Odcienie mogą, a nawet powinny się od siebie różnić – zaczynając np. od sofy w ciemnej, morskiej tonacji i łącząc ją z kolorem ścian i dodatkami w nieco jaśniejszej barwie. Podobny ton w tym przypadku będzie wspólnym mianownikiem całego wystroju.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na wynajem Lublin

Aby dodać osobowości naszej uproszczonej palecie skupmy się na różnorodności tekstur. Dbając o detale, sprawimy, że zamiast płaskiego wnętrza, stworzymy przestrzeń, w której tony i faktury mieszają się bez wysiłku, idealnie do siebie pasując. To szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się na bardziej zachowawcze kolory, np. szarości, brązy lub beże. Zadbanie o różnorodność kształtów i materiałów, nada naszej przestrzeni pożądany wymiar i będzie przykuwać wzrok gości. Aranżując swój monochromatyczny salon, nie ograniczajmy się jedynie do bieli i odcieni neutralnych. Odważniejsze kolory, takie jak błękity, zielenie, a nawet czerwień, odpowiednio dozowane, sprawią, że wnętrze nabierze wyjątkowej przytulności.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na wynajem Łódź

Choć dekorowanie przestrzeni jednym kolorem może wydawać się monotonne, w rzeczywistości efekt końcowy może nas bardzo zaskoczyć. Aranżując salon, sypialnię czy pokój dziecka w monochromatycznej kolorystyce, tworzymy rodzaj sceny dla detali architektonicznych; unikalnych faktur, obić mebli, sztuki na ścianach i subtelnych akcentów koloru w przestrzeni, tworząc w rezultacie wnętrze o wyjątkowej klasie i elegancji. Warto pamiętać, że monochromatyczne kolory pozwalają na luksus zmiany wystroju w dowolnym momencie. Malując ściany w neutralnych kolorach i wybierając meble w tych samych odcieniach, tworzymy podstawę, na której można zbudować resztę wystroju – dokładając zbliżone kolorystycznie  poduszki, koce, świece i modne dodatki, które łatwiej i taniej wymienić podczas zmieniających się pór roku, świąt lub zawsze wtedy, gdy po prostu zapragniemy czegoś nowego.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na wynajem Gdańsk, Przymorze

Nie jesteście jeszcze gotowi, aby iść na całość w pokoju skąpanym błękitem lub  szarością? Dodaj  do aranżacji salonu jeden element w kontrastującym kolorze, będącym energetyzującym elementem zaskoczenia. Zielona sofa i fotel, połączone z niebieskim dywanem i pomarańczową pufą stworzyły poprzez dodanie nowego koloru ciekawy akcent w przestrzeni. Uzyskany w ten sposób wystrój jest z pewnością mniej formalny. W końcu nasz dom i salon nie musi być monochromatycznie doskonały.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Ostrów Wielkopolski, Wenecja