Lofty to mieszkania, które urządzane są przede wszystkim w starych fabrykach i magazynach. Czasami adaptuje się również inne budynki, na przykład stodoły, browary czy huty. Wyróżnia się dwa rodzaje loftów – soft i hard.

Lofty w wersji soft to zupełnie nowe budynki, budowane od podstaw przez deweloperów. Tego rodzaju nieruchomości nawiązują swoim wyglądem do surowego i przemysłowego stylu loftów w wersji hard.

Hard lofty z kolei to mieszkania, które powstają w istniejących już budynkach, a więc wspomnianych wcześniej magazynach i fabrykach, które do tego momentu stały opustoszałe. To właśnie tego rodzaju nieruchomości spotykane są coraz częściej na polskim rynku.
Przyciągają przede wszystkim dużymi, otwartymi przestrzeniami i wysokimi oknami, które sprawiają, że mieszkania są niezwykle słoneczne. W surowych wnętrzach dominują zimne materiały, takie jak kamień, szkło i stal. W mieszkaniach tego typu fabryczny minimalizm miesza się z nowoczesną klasyką. Lofty to z cała pewnością mieszkania dla osób ceniących sobie proste, aczkolwiek luksusowe formy wystroju. Przyciągają osoby niezależne, doceniające podjęcie przez dewelopera wyzwania i tchnięcie nowego ducha w budynki ze wspaniałą historią.

Do niedawna segment loftów na polskim rynku nieruchomości zaledwie raczkował. W chwili obecnej odnotować można dynamiczny rozwój tego rodzaju budynków mieszkalnych. Polacy znudzeni standardowym budownictwem poszukują coraz to nowszych, ciekawszych rozwiązań architektonicznych.

Miłośnicy loftów naprawdę mają w czym wybierać. W Warszawie na Mokotowie powstał Woronicza Qbik. To nowoczesny kompleks mieszkalny utrzymany w typowo loftowej stylistyce, oferujący w sumie 168 jednopoziomowych i 187 dwupoziomowych mieszkań. W sumie budynek oferuje 355 luksusowych loftów. Na parterze inwestycji znajduje się fitness klub, w którego korzystać mogą jedynie mieszkańcy.
Inną inwestycją zasługującą na uwagę jest kompleks mieszkalny znajdujący się w dziewiętnastowiecznym spichlerzu na terenie Gliwic. Na 3 kondygnacjach znajduje się 16 loftów o powierzchni od 79 do 320 metrów kwadratowych. Deweloperowi zależało na maksymalnym uwidocznieniu zalet starego spichlerza, na przykład dzięki oryginalnej, ceglanej elewacji, granitowym posadzkom na korytarzach, czy ceglanych elementach ścian we wnętrzach poszczególnych mieszkań.
Równie interesująca jest inwestycja zlokalizowana w Krakowie. To właśnie tutaj znajdują się lofty zaadaptowane w dużym młynie z początku dwudziestego wieku. Mieszkania zostały wyposażone w tarasy i balkony, natomiast na dachu inwestycji powstał zielony taras z widokiem na panoramę miasta, w tym majestatyczną Wisłę. Lofty mają tutaj powierzchnię od 50 do 190 metrów kwadratowych.

Wspomniane powyżej inwestycje to tylko wybrane, godne uwagi przykłady. Obecnie na rodzimym rynku nieruchomości zrealizowane ich już znacznie więcej. Dotychczasowe sukcesy deweloperów sprawiają, że z roku na rok możemy spodziewać się znacznie bogatszej oferty loftów.

Czy wszystkie inwestycje odniosły sukces? Oczywiście przytrafiło się kilka nietrafionych projektów. Nie wzbudziły one wystarczającego zainteresowania wśród kupujących. Niemniej nie zraża to jednak inwestorów, którzy pragną stworzyć luksusowe lokale mieszkalne, a przy tym chcą tchnąć życie z zapomniane do niedawna, odznaczające się ogromnym potencjałem budynki, które z miejsc pracy mogą przekształcić się w czyjeś miejsce do życia.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN