Ziemie rolne traktowane są przez większość inwestorów trochę po macoszemu. Nie zwracają oni na nie większej uwagi, uważając często, że nie jest to inwestycja, która przyniesie im zysk. Jak się jednak okazuje, nic bardziej mylnego. Wielu ekspertów jest zdania, że lokowanie pieniędzy w ziemie rolne w dalszym ciągu może przynieść spore zyski.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że ceny za tereny rolne z miesiąca na miesiąc wzrastają. Jest to efektem rosnącego na tego rodzaju ziemie popytu. Z tego też względu zakup terenu rolnego może zwrócić się szybciej, niż w przypadku, kiedy taką samą kwotę wpłacilibyśmy na lokatę bankową.

Przy zakupie działki rolnej należy jednak zwracać uwagę na kilka ważnych szczegółów. Przede wszystkim liczy się lokalizacja. Nasz grunt musi znajdować się w atrakcyjnym miejscu, które skusi deweloperów chcących odkupić taką ziemię pod budowę osiedli mieszkalnych, domów lub inwestycji komercyjnych. Istotne jest, czy w pobliżu znajdują się drogi, jaka jest odległość od komunikacji miejskiej albo czy w pobliżu powstały albo powstają inne inwestycje mieszkalne albo komercyjne. Ważne jest zatem wcześniejsze rozeznanie, na co interesujący nas grunt rolny może zostać przeznaczony.

Kolejną ważną rzeczą jest jakość gleby. Również na tę kwestię potencjalni kupujący zwrócą baczną uwagę. Zauważalna jest tendencja największego wzrostu ceny za ziemie najniższej jakości. To właśnie te działki można bowiem w najprostszy i najszybszy sposób odrolnić i przeznaczyć pod inwestycję budowlaną.

Kształt działki jest równie istotny, ponieważ po części od niego zależy, jak w późniejszym czasie może zostać zagospodarowany teren. Jeśli grunt rolny będzie miał nieatrakcyjny kształt, na przykład trójkąta lub bardzo wąskiego prostokąta, automatycznie ilość zainteresowanych nim inwestorów zmaleje.

Wszystkie te kwestie są ważne dla inwestorów, którzy planują odrolnić zakupiony grunt i przeznaczyć go pod lukratywną inwestycję.

Specjaliści są zdania, że w perspektywie najbliższych kilku lat ceny za ziemie rolne przestaną rosnąć tak dynamicznie, jak obecnie. Jest to więc najlepszy czas na to, aby podjąć decyzję o zakupie ziemi. W późniejszym czasie jej zakup może bowiem przynieść nam już mniejsze korzyści finansowe, niż byśmy tego oczekiwali. Co ciekawe, część ekspertów jest wręcz przeciwnego zdania. Uważają oni bowiem, że kiedy od maja 2016 roku cudzoziemcy zyskają prawo do zakupu ziemi w Polsce, ceny za grunty (w tym ziemie rolne), znacznie poszybują w górę. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże. Póki co wiadomo, że ziemie rolne z całą pewnością dalej mogą stanowić bardzo dobrą inwestycję kapitału.

Jeśli podejmiemy decyzję o tym, że chcemy zainwestować pieniądze właśnie w ziemie rolne, pamiętajmy o jednej rzeczy. O ile tereny rolne mogą przynieść nam spory zysk, o tyle jest to raczej inwestycja długoterminowa. Zanim odsprzedamy grunt w dobrej dla nas cenie, musi upłynąć od kilku do kilkunastu lat (w przypadku mniej atrakcyjnych działek może to potrwać nawet kilkadziesiąt lat). Decydując się więc na tego rodzaju inwestycję, musimy wykazać się cierpliwością a także zapasem kapitału. Z całą pewnością inwestycja taka nie jest skierowana do osób, którym zależy na szybkim pomnożeniu majątku oraz tym, które jedyny swój kapitał inwestycyjny przeznaczają właśnie na zakup ziemi rolnej. Taka lokata kapitału nie przyniesie im bowiem szybkiego zwrotu z inwestycji, a tym samym zarobku z nadwyżki cenowej.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN