Spoglądamy przez duże okno na lekko kołyszące się drzewa. Jeszcze niedawno były zupełnie nagie, teraz na naszych oczach budzą się do życia. Jednym słowem - wiosna! To idealny moment, by spojrzeć na dom, ogród i wnętrze jak na żywy organizm, w którym wszystkie elementy przenikają się, tworząc harmonię. O tym, że dom, wnętrze i ogród stanowią nierozerwalną całość, należy pamiętać już na etapie projektowania, dbając o to, by architektura ,,wyrastała’’ z otoczenia, wnętrze było jej uzupełnieniem, a ogród kontynuacją wnętrza. Warto więc zastanowić się jak osiągnąć tak zespoloną całość, połączyć dom z otaczającą przyrodą, zatrzeć granice pomiędzy wnętrzem a ogrodem.

Aby architektura stałą się integralną częścią krajobrazu powinniśmy odnaleźć to co najistotniejsze, charakter i tożsamość miejsca. W architekturze określa się go mianem genius loci.

Określenie niepowtarzalnych cech danego miejsca pozwoli nadać architekturze i towarzyszącej jej przestrzeni odpowiedni kształt i formę.

Orientacja domu i ogrodu powinna być ściśle uwarunkowana kierunkiem padania promieni słonecznych. To słońce powinno być naszym kolejnym ważnym punktem odniesienia w kształtowaniu przestrzeni.

Projekt domu, wnętrza i ogrodu warto oprzeć na jednej prostej, spójnej zasadzie, którą będziemy mogli konsekwentnie realizować. Aby wtopić się w krajobraz i zachować równowagę wszystkich elementów warto korzystać z naturalnych materiałów. Jest to sprawdzony sposób na zachowanie spójnego charakteru dla całości.

 

Odpowiednie zastosowanie takich materiałów jak drewno czy kamień wprowadza harmonię barw i faktur. Są przy tym niezwykle trwałe i ponadczasowe.

Pamiętajmy, aby wnętrze stało się dopełnieniem architektury i jej kontynuacją. Należy zaprojektować je tak, by nasza domowa przestrzeń stała się integralną częścią ogrodu i na odwrót.

Możemy to zrobić dzięki licznym przeszkleniom i ukierunkowaniu widoku z wnętrza na ogród.

Istotne w zespoleniu ogrodu z wnętrzem jest również takie usytuowanie roślinności w ogrodzie, by stanowiła odpowiednie tło dla konkretnych fragmentów wnętrza.

Konstruowanie przestrzeni w której żyjemy, w oparciu o tych kilka zasad, może sprawić, że dom stanie się czymś więcej niż tylko schronieniem, stanie się częścią natury, częścią nas samych.

 

 

 

 

 

 

Mateusz Brajczewski   WGN Architektura & Design