Leszek Michniak, Prezes Grupy WGN, która od 25 lat związana jest z rynkiem nieruchomości, zauważa, że deweloperzy coraz rzadziej decydują się na realizację luksusowych apartamentów. Z jednej strony, docelowa grupa odbiorców jest bardzo mała, ze względu na zasobność portfela, a z drugiej, zamożna osoba ma zdecydowanie większe wymagania, co do wyglądu, jakości, funkcjonalności i wyposażenia. Z tego też względu, tego typu inwestycje zazwyczaj są realizowane na zamówienie klienta. Jednak w dalszym ciągu, znakomita część ofert na rynku luksusowych apartamentów pochodzi od deweloperów. Wynika to z faktu, że tylko oni są zazwyczaj w stanie sami sfinansować budowę luksusowych apartamentów, w bardzo prestiżowych miejscach. Prywatni inwestorzy z reguły decydują się na budowę dużych rezydencji, zlokalizowanych na obrzeżach miasta lub całkowicie poza nim.

Z najnowszych badań wynika, że bogaci Polacy decydują się na budowę rezydencji o powierzchni ok. 300 m2, zlokalizowanych na zielonych terenach, raczej na uboczu, aby nie epatować luksusem. Rezydencje zawierają takie pomieszczenia, jak siłownia, sala bilardowa, a nawet... sala kinowa!
Działki zaczynają się już od 1 000 m2, jednak zazwyczaj są to dużo większe powierzchnie, zawierające baseny i pola golfowe. Tego typu nieruchomości znajdują się zazwyczaj w niewielkiej odległości od dużych miast: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska czy Poznania.

Z kolei większość apartamentów zlokalizowanych jest w prestiżowych częściach miast, takich jak centra, czy tereny w pobliżu parków z dogodnym węzłem komunikacyjnym.
Świetnym przykładem apartamentowca w prestiżowej lokalizacji jest Sky Tower. Wieża, wysoka na 212 m (obecnie najwyższy mieszkalno-biurowy budynek w Polsce), zawiera 236 apartamentów, z których największy ma 222 m2 powierzchni i kosztuje 9 mln zł. Z kolei, w warszawskim drapaczu chmur Cosmopolitanie, apartament o powierzchni 454 m2 kosztuje ok. 20-30 mln zł (cena szacunkowa). Należy zaznaczyć, iż podana cena obejmuje również wykończenie i wyposażenie nieruchomości.
Grupa WGN ma w swojej ofercie atrakcyjne apartamenty, a na szczególną uwagę zasługuje apartament usytuowany w gdyńskim wysokościowcu Sea Towers, z którego roztacza się widok na całą Zatokę Gdańską i Morze Bałtyckie. Cena apartamentu o powierzchni 92,5 m2, zlokalizowanego na 19 piętrze wieży A, wynosi 2 mln zł.

W trakcie realizacji są kolejne luksusowe inwestycje, takie jak wrocławskie Ovo (łac. jajko), budowane w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Dominikańskiej. Znajdować się w nim będą nie tylko apartamenty i penthouse’y, ale również sala balowa oraz pięciogwiazdkowy hotel Double Tree by Hilton.

Dla osób, które chcą uciec z centrum miasta i uwolnić się od miejskiego zgiełku, polecane są apartamenty wybudowane na zielonych terenach Krzyków, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Południowego – Zielona Etiuda. Znajdują się tam takie udogodnienia dla mieszkańców, jak siłownia, basen, strefa spa, czy usługi firmy sprzątającej.

Ceny za m 2 w luksusowych apartamentach, proponowane przez deweloperów są bardzo zróżnicowane, jednak utrzymują bardzo wysoki poziom. Zaczynają się one od poziomu 14 tys. zł za m2 (Warszawa, Mokotów 40), a kończą nawet kwotą 65 tys. za m 2 ( Złota 44, Warszawa).
Mimo wysokich cen, zwykle najbardziej prestiżowe apartamenty nabywają swoich właścicieli jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych.

Warto zauważyć, że wysokie ceny luksusowych nieruchomości są związane nie tylko z dużymi kosztami budowy i wyposażenia, ale również stanowią zapewnienie o wyjątkowości danego miejsca.


Katarzyna Surma