Trend ten widoczny jest od kilku lat. Już w 2007 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynajęła 5000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w warszawskim biurowcu Centrum Żelazna. Obecna siedziba Agencji to 16,5 tys. mkw. w Poleczki Business Park na warszawskim Ursynowie.

Podobne przykłady można mnożyć. Przykładem może być choćby Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które szuka dla siebie nowej siedziby, po tym jak zmuszone jest opuścić dotychczasowy pałacyk przy ul. Foksal w Warszawie.

Wśród publicznych najemców nowoczesnych biur można wymienić także m.in. Pocztę Polską, która jesienią 2015 wprowadzi się do nowego biurowca klasy A Domaniewska Office Hub, rosnącego na warszawskim Służewcu. Poczta wynajmie tam 45 proc. powierzchni, około 13 tys. mkw. Przeniesie się z obecnej siedziby, biurowca Intraco na Mokotowie.

Wśród publicznych najemców jest również m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Centrala GDDKiA od maja 2013 ma siedzibę w nowoczesnym biurowcu Skanska – Green Corner, w Warszawie, gdzie wynajmuje 12 tys. mkw.

Do listy publicznych najemców można dodać także Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje blisko 7000 mkw. w biurowcu przy ul. Wołoskiej w Warszawie, należącym do kompleksu Mokotów Business Park. Inny publiczny najemca – Urząd Lotnictwa Cywilnego wynajmuje ponad 6600 mkw. powierzchni we Flanders Business Park w Warszawie. Z kolei Urząd Transportu Kolejowego od końca września 2014 ma swoją siedzibę w Eurocentrum Office Complex, przy Alejach Jerozolimskich.

Podobnych przykładów jest dużo więcej, nie tylko z warszawskiego podwórka. W Lublinie, tamtejszy Urząd Miasta wynajmie 15 tys. mkw. w biurowcu, który dopiero powstanie, przy ul. Wieniawskiej. W Rybniku, Urząd Celny przeniósł się do biurowca przy ulicy Kłokocińskiej. W Rzeszowie tamtejszy Urząd Miejski przymierza się do przeniesienia swych wydziałów do biurowca Centrum 200.

Warto zaznaczyć, że sektor publiczny nie tylko coraz więcej wynajmuje, ale odgrywa istotną rolę jako inwestor nowych obiektów biurowych, a także jako wynajmujący.

Obecnie w budowie jest m.in. nowy biurowiec Izby Skarbowej we Wrocławiu. Chodzi o 12 piętrowy obiekt, w prestiżowej lokalizacji, przy ul. Powstańców Śląskich. Biurowiec ma być gotowy w kwietniu. W Katowicach tamtejszy urząd miasta przez 4 lata remontował za 30 mln zł dawny Dom Prasy, do którego się przeniósł.

W Bydgoszczy natomiast otwarto nową siedzibę Urzędu Dozoru Technicznego. Chodzi o bardzo nowoczesny biurowiec przy ul. Kamiennej.

Swoją nową siedzibę za 175 mln zł zbudował Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Chodzi o 12 piętrowy biurowiec klasy A i dwupoziomowy parking podziemny. Gmach jest już gotowy. Przedstawiciele instytucji potwierdzają, że obiekt nie tylko należy traktować jako siedzibę ale również inwestycję. Dwie z 12 kondygnacji nie będą zajęte przez urzędników, tylko przeznaczone na działalność usługową.

W ten sposób dochodzimy do kolejnej, coraz istotniejszej roli, na rynku nowoczesnych powierzchni biurowych, jaką pełni sektor publiczny. Staje się on istotnym graczem, który ma do zaoferowania atrakcyjne powierzchnie biurowe.

Dla urzędów i instytucji inwestycje w nowe biura to okazja do czerpania późniejszych korzyści. Są to obiekty często o dużej atrakcyjności, m.in. ze względu na – z reguły – bardzo dobrą lokalizacje. O takim, biznesowym, podejściu świadczy m.in. wspomniany już tutaj przykład Poznania i nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.

Budowa, czy najem nowej siedziby, to okazja do połączenia kilku korzyści: czerpania zysków z wynajmu, czy też uwolnienia atrakcyjnych obiektów i sprzedaży ich, a tym samym optymalizacji części kosztów związanych z utrzymaniem obiektów, opłatami za media itp.

We Wrocławiu już kilka lat temu Urząd Miasta zawarł transakcję typu sale and lease back, czyli sprzedał swoje budynki (kupującym był bank PKO) podpisując jednocześnie umowę najmu na 10 lat, z prawem odkupu po tym okresie. Dzięki temu urząd uwolnił kapitał w postaci sprzedaży, a

Dodać należy, że polski sektor publiczny podąża tą samą drogą, co urzędy i instytucje w krajach Zachodu, które już kilkadziesiąt lat temu stały się istotnymi graczami na rynku nieruchomości komercyjnych. Z punktu widzenia urzędników odpowiednia transakcja najmu, czy też nawet wyłożenie pieniędzy na budowę nowego obiektu, może być dobrym posunięciem inwestycyjnym. Przy obecnej dużej podaży nowoczesnych powierzchni biurowych urzędy i instytucje nie mają problemu ze znalezieniem atrakcyjnych dla siebie budynków, które spełniają wszystkie odpowiednie wymogi, a przy tym – co też istotne – poprawiają estetykę i funkcjonalność urzędu, a więc również i jego postrzeganie wśród mieszkańców. Pewne jest, że w najbliższym czasie sektor publiczny będzie jeszcze zyskiwał na znaczeniu, jako ważny gracz na rynku nieruchomości komercyjnych.


Marcin Moneta, Dział Analiz WGN