W całym kraju średnia cenowa nieruchomości z całodobową ochroną jest o 30 proc. wyższa od mieszkań, które jej nie posiadają. W Warszawie różnica w cenie to około 500 – 600 zł za metr kwadratowy.
Strzeżone osiedla w Polsce zaczęły powstawać pod koniec lat 90. Dziś nie są niczym wyjątkowym, choć na początku postrzegano je jako miejsca prestiżowe. Obecnie coraz częściej wskazywane są mankamenty życia w takich miejscach, mimo to jednak nadal cieszą się one popularnością, a ceny ofertowe mieszkań wskazują, że istotnie wpływają na wartość nieruchomości.
Co rozumiemy przez pojęcie strzeżone osiedle? Zazwyczaj jest to obszar otoczony płotem, z monitoringiem i pracownikiem ochrony na miejscu. Choć grodzenie nieruchomości to domena nowego budownictwa, to coraz częściej „zaległości” w tym zakresie próbują odrabiać mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, zarządzające starszymi budynkami – blokami z wielkiej płyty, czy kamienicami.
Często nie ma możliwości by takie osiedle było całkowicie ogrodzone, z budką dla pracownika ochrony, ale wprowadza się np. monitoring, czy też szlabany na pilota. Okazuje się, że takie rozwiązania również są w cenie.
W WGN średnia cen mieszkań z ostatniego półrocza w całej Polsce to 3800 zł/mkw., jednak nieruchomości zaopatrzone w monitoring okazują się o 800 zł za metr kwadratowy droższe, czyli o niecałe 20 procent. Przeciętnie mieszkanie znajdujące się na osiedlu, które obserwują kamery kosztuje 4600 zł.

Okazuje się więc, że przeciętne 50 metrowe mieszkanie w budynku z monitoringiem będzie o 40 tysięcy droższe. Ta duża różnica wynika nie tylko z samej obecności kamer. Monitoring częściej spotykamy w tzw. nowym budownictwie i w większych miastach, co siłą rzeczy odbija się na wyższych cenach nieruchomości. Jeśli chodzi o starsze mieszkania z rynku wtórnego, np. w wielkiej płycie, czy kamienicach – jeśli budynki są zaopatrzone w monitoring, to najczęściej są też odnowione. Instalacja kamer to z reguły końcowy etap większego remontu.
Mniej cenimy szlabany na osiedlach. Jak wspomnieliśmy – trend grodzenia widoczny jest także w przypadku starszych budynków, gdzie mieszkańcy chcą mieć chociaż namiastkę strzeżonego osiedla, przy okazji dbają o to, by nikt obcy nie zajmował miejsc parkingowych pod blokiem.
W WGN mieszkania na osiedlach z bramą, szlabanem na pilota wystawiane są na sprzedaż po średniej ofertowej cenie około 4300 zł/ mkw. czyli o 10 proc. więcej niż wynosi średnia cenowa dla całego kraju.

Zdecydowanie najbardziej cenimy całodobową ochronę, czyli obecność pracownika ochrony na miejscu, monitoring i oczywiście ogrodzenie. Średnia cen dla mieszkań na takich osiedlach to około 5200 zł, czyli o ponad 30 proc. wyżej od średniej cenowej mieszkań dla całego kraju. Tak duża różnica wynika z większej liczby ofert z największych miast, gdzie częściej mamy do czynienia ze strzeżonymi osiedlami. Na lokalnych rynkach różnica cenowa nie jest jednak aż tak duża. W Warszawie mieszkanie, które znajduje się na osiedlu z całodobową ochroną wyceniane jest średnio na 8000 zł/ mkw. Natomiast przeciętne ceny dla stolicy wynoszą około 7400 – 7600 zł.

Choć fascynacja grodzeniem osiedli powoli mija i coraz częściej wskazuje się na wady takich rozwiązań, to jednak ciągle z badań opinii klientów wynika, że cenią oni sobie kwestie związane z bezpieczeństwem, o czym zresztą świadczą wyższe ceny metra kwadratowego nieruchomości.

Genowefa Marciczkiewicz
WGN Wrocław