Dom typu bliźniak to dwa takie same segmenty budynku połączone wspólną ścianą. Najczęściej bliźniaki mają do 120 – 130 m kw. Oczywiście są dużo mniej „prywatne” niż domy wolnostojące. Żyjąc w bliźniaku musimy się nastawić na odgłosy życia naszych sąsiadów za ścianą, choć obecnie można już zminimalizować ten mankament łącząc segmenty np. poprzez garaż, czy też używając materiałów wygłuszających. Zaletą bliźniaków jest natomiast ograniczenie kosztów ogrzewania. Są też wygodniejsze od szeregówek.

Te ostatnie – czyli domy połączone ze sobą w ciągu, dają namiastkę życia w domu wolnostojącym, ale jeszcze mniejszą niż dom w zabudowie bliźniaczej. Mają z reguły mniejszą powierzchnię ogrodu, brak przejścia z przodu budynku na tył i sąsiedztwo po dwóch stronach. Często są to też mniejsze nieruchomości – do 100 – 120 metrów. Szeregowiec to dobra alternatywa dla mieszkania w budynku wielorodzinnym w mieście. Pozwala cieszyć się własnym ogrodem, tarasem, piętrowym mieszkaniem itp. Teoretycznie jest to forma najtańsza z trzech wymienionych, ale tylko teoretycznie, bowiem często stawka za metr kwadratowy szeregówki jest wyższa niż samodzielnego domu.

Takie różnice dostrzegamy zwłaszcza jeśli chodzi o domy na rynku pierwotnym. Jeśli chodzi o rynek wtórny, tutaj stawki nie odbiegają od siebie. W WGN średnie ofertowe ceny sprzedaży zarówno szeregówek jak i domów wolnostojących i bliźniaków wynosiły w ostatnich dwóch miesiącach około 2700 zł/ m kw.
Na rynku pierwotnym natomiast to właśnie najmniej komfortowe domy na sprzedaż w zabudowie szeregowej były najdroższe. Średnia cenowa wynosiła w WGN 3500 zł od metra. Za bliźniaki było to 3200 zł, a za domy wolnostojące tylko 2800.Z czego wynikają tak różne wyceny?
Przede wszystkim z metrażów – szeregówki są średnio znacznie mniejsze od domów. Występuje tu zjawisko podobne do tego w przypadku wycen kawalerek. Są to najmniejsze i najtańsze mieszkania na rynku, choć często mają najwyższą cenę za metr kwadratowy. Odwrotna prawidłowości występuje w przypadku mieszkań i domów największych – z racji dużego metrażu, częściej obserwujemy obniżoną nieco stawkę metra, wynikającą prawdopodobnie z obawy, że nie uda się znaleźć klientów, którzy wyłożą duże pieniądze za dużą powierzchnię.

Druga prawidłowość, która wpływa na cenę metra domów w zabudowie szeregowej to ich podaż. Przegląd ofert pokazuje, że dużo częściej niż w przypadku domów wolnostojących, bliźniaki a zwłaszcza szeregówki wyrastają w dużych miastach, bądź na ich obrzeżach. Są to formaty najchętniej wybierane przez deweloperów. Lokalizacje blisko miast automatycznie odbijają się na wyższej, „ miejskiej” cenie metra kwadratowego. Zabudowa szeregowa częściej znajduje też miejskich klientów, dla których jest ona kompromisem między samodzielnym domem, a mieszkaniem w budynku wielorodzinnym.

Poniżej prezentujemy przykłady ofert z WGN, z ostatnich dwóch miesięcy sprzedaży domów wolnostojących, bliźniaków i szeregówek w stanie deweloperskim. Jak widzimy, lokalizacja jeśli chodzi o dom automatycznie przekłada się na wycenę.

Przykładowe oferty:
1) Szeregowiec,  Gdańsk, 165 m kw. – cena 530 tys., stawka – 3200 zł
2) Szeregowiec, Legnica, 77 m kw. – cena 260 tys., stawka – 3370 zł
3) Szeregowiec, Wrocław, 150 m kw. – cena 750 tys., stawka – 4800 zł
4) Dom wolnostojący, Piotrków Trybunalski, 135 m kw. – cena 450 tys. zł, stawka: 3300 zł/ m kw.
5) Dom wolnostojący, Podgórska Wola, 162 m kw. – cena 490 tys., stawka: 3000 zł/ m kw.
6) Dom wolnostojący, Gliwice, 167 metrów – cena 470 tys, stawka – 2800 zł
7) Bliźniak, okolice Legnicy, 166 m kw. – cena 410 tys., stawka – 2500 zł
8) Bliźniak, Bolesławiec, 120 m kw.,  – cena 365 tys., stawka – 3000 zł

Teresa Michniak
Doradca ds. Nieruchomości i Analiz WGN