Przede wszystkim jest to związane z tym, że mniejsze lokale mieszkalne są zwyczajnie tańsze , a co za tym idzie - bardziej dostępne dla potencjalnego klienta. Warto również zaznaczyć, że przy dużym metrażu zwykle cena metra kwadratowego mieszkania jest wprawdzie niższa, ale za to całe mieszkanie jest drogie.

Właściciele często nie chcą przez dłuższy okres czasu decydować się na obniżenie ceny swojego mieszkania. Wprawdzie
widząc małe zainteresowanie swoim lokalem mieszkalnym, stopniowo decydują się na obniżenie ceny ofertowej. Nie są to jednak duże obniżki, sprzedający zazwyczaj bardzo ostrożnie obniżają ceny.
Dodatkowymi utrudnieniami przy sprzedaży nieruchomości jest niepraktyczny rozkład pomieszczeń lub mało ciekawa lokalizacja.

To właśnie lokalizacja
ma również duże znaczenie przy sprzedaży mieszkań. Większość kupujących poszukuje mieszkania, które zapewni im dobre połączenie komunikacyjne z innymi częściami miasta oraz zagwarantuje obecność terenów zielonych w najbliższej okolicy. Brak tych elementów może znacząco wydłużyć czas sprzedaży mieszkania.

Co możemy więc powiedzieć o okresie sprzedaży mieszkań na obecnym rynku? Czas sprzedaży kształtuje się na tym samym poziomie, co na przykład w 2013 roku. Warto jednak zaznaczyć, że przykładowo w okresie letnio-jesiennym mieszkania 2-pokojowe w okolicy Uczelni Wyższych szybciej znajdują nabywców, niż mieszkania wystawiane na sprzedaż w okresie zimowo-wiosennym.

Karolina Mydłowska
Analityk i Doradca ds. Mieszkaniowych