Przykłady oferta ze słonecznej Hiszpanii zdają się to potwierdzać.
Dla przykładu: Dwupoziomowe, ponad 130 metrowe mieszkanie na wyspie Gran Canaria jest do kupienia za 1,2 mln zł, co daje cenę 9 tysięcy złotych od metra. Pomimo, iż cena wydaje się wysoka, nie odbiega ona od cen jakie uzyskują nieruchomości o wyższym standardzie w największych miastach Polski. Wśród ofert WGN z Warszawy spotkamy apartamenty do kupienia na Ochocie, czy Śródmieściu w cenie 12 a nawet 20 tysięcy od metra, nowe apartamenty na wrocławskim Biskupinie kosztują około 9 -10 tysięcy za metr.
Jak więc widzimy cena mieszkania z turystycznej Gran Canarii, wcale nie jest ta wysoka. Także mniejsze nieruchomości w znanych turystycznych, hiszpańskich lokalizacjach nie osiągają cen dużo wyższych od naszego rodzimego rynku.
Jeszcze bardziej korzystne cenowo okazują się apartamenty w kurortach nad Morzem Czarnym w Bułgarii. Na przykład 3 – pokojowe mieszkanie w Słonecznym Brzegu, z rynku pierwotnego w nowym kompleksie Diamant Residence (powierzchnia 87 m kw.) zostało wystawione na sprzedaż za 370 tysięcy złotych, a więc cena za metr to tylko 4200 zł.
Należy podkreślić, że tanie i opłacalne inwestycje dotyczą tylko niektórych rynków. Chodzi przede wszystkim o kraje południa, gdzie ceny w ciągu kilku lat kryzysu znacząco spadły. Załamał się przede wszystkim hiszpański rynek nieruchomości, który wcześniej był bardzo wygórowany.
W ciągu 7 lat zapaści ceny nieruchomości spadły wg różnych szacunków nawet o 40 proc. Wg danych Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przeceny od pierwszego kwartału 2008 do 3 kwartału 2013 w takich krajach jak Portugalia, Grecja, Włochy czy Chorwacja sięgnęły z kolei od 7 do nawet 32 proc. (Grecja).
Decydując się na zakup nieruchomości za granicą, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i dodatkowe obowiązki, jak przyjazdy na miejsce, zatrudnienie kogoś do opieki nad apartamentami tip. Takie wydatki mogą bowiem znacząco uszczuplić nasz budżet.
Ciężko jest określić jednoznacznie, jak będzie kształtowała się wartość nieruchomości w najbliższych latach. Każdy kraj ma swoje własne uwarunkowania gospodarcze i cykle koniunkturalne, co odbija się na rynku nieruchomości. Bardzo ważnym czynnikiem jest na pewno cena waluty. Zagraniczną nieruchomość będziemy nabywać w euro. Musimy więc pamiętać o ryzyku kursowym. Jeśli kurs euro będzie spadać, również cena naszej nieruchomości pójdzie w dół.
Marcin Moneta
Dział Analiz WGN