Sprzedaż nieruchomości zabytkowych, nie są transakcjami szybkimi, to nie jest sprzedaż mieszkania w dobrej cenie. Przy kupnie nieruchomości zabytkowych rozpatrywane jest wiele aspektów. Inaczej ocenia taką nieruchomość firma nabywająca  pałac, zamek  lub dwór w określonym celu, np. pod własną siedzibę czy w celu prowadzenia w nim hotelu, czy innej działalności usługowej. Inaczej też taką nieruchomość będzie oceniała osoba prywatna poszukująca własnej siedziby z funkcją zamieszkania.

Nieruchomości zabytkowe wciąż są na rynku;  i te oferowane po raz pierwszy i te, które pojawiają się powtórnie, czasem wracające  na rynek z nową ceną,  już po przeprowadzonych wstępnych remontach, wracają niekiedy nawet  z ceną niższą  niż cena sprzed remontu.
Nieruchomości zabytkowe to bardzo subtelna część nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Niewątpliwie rys historyczny tych obiektów ma wpływ na ich atrakcyjność. Pięknie jest być „panem na dworze” czy być posiadaczem wspaniałego hotelu  z zabytkowymi wnętrzami , położonego w zabytkowym parku.

Przedmiotem transakcji kupna w przeważającej części są nieruchomości do remontu, lecz jeszcze w dobrym stanie technicznym, muszą być dobrze położone, niedaleko często uczęszczanych tras komunikacyjnych lub blisko miejscowości turystycznych czy uzdrowiskowych.
Na potrzeby własne  zazwyczaj poszukiwane są nieruchomości mniejsze – dwory do ok. 600 m2 z parkiem ok. 1 ha.



Do niedawna poszukiwane były nieruchomości zabytkowe, większe , typu pałace,  na siedzibę firm.  Obecnie takie nieruchomości nabywa się w celu prowadzenia usług turystyczno-hotelarskich z funkcją spa.  

Nakłady, jakie trzeba ponieść w  taką inwestycję w dużej mierze zależą od stanu technicznego obiektu i od funkcji jaką docelowo ma pełnić.  Na pewno są to ogromne nakłady. Niekiedy przeinwestowane , bez możliwości zwrotu. Niekiedy poniesione celowo z myślą o  osiągnięciu walorów prestiżowych, nowego stylu życia czy zaprezentowania firmy (właściciela nieruchomości) z nowym projektem i z nowym profilem działalności.
Niekiedy fantazja właściciela i jego pomysł powoduje, że nieruchomość niedokończona niszczeje z powodu braku środków na skończenie remontu.  Nieruchomość zostaje wystawiona ponownie na rynek  i czeka na następnego właściciela, który kupi , doinwestuje, odrestauruje i nada świetności adaptując zgodnie z założonym przeznaczeniem.

Bardzo ważne jest, aby przed zakupem inwestor  sprawdził stan prawny nieruchomości, wszelkie wobec niej roszczenia, służebności, hipoteki itp. wpisy. Najlepiej zakupu dokonać przy udziale profesjonalnego biura nieruchomości, które dopilnuje, aby transakcja była bezpieczna.
Jeżeli nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków, należy liczyć się z ingerencją konserwatora zabytków, co zazwyczaj spowalnia proces remontu.

Lidia Dołhan
Specjalista ds. Nieruchomości Komercyjnych