W największych miastach w Polsce, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi, przy założeniu, że statystycznie najczęściej poszukujemy mieszkania o powierzchni 50 m2, trzeba będzie na wkład wyłożyć średnio około 15 tysięcy złotych, choć różnice między miastami mogą być znaczne.
W Warszawie obecnie przeciętne ceny, zarówno dla mieszkań z rynku pierwotnego, jak i za mieszkania z rynku wtórnego, wynoszą około 7600 złotych za m2. W stolicy kredytobiorca będzie zobowiązany przygotować największy wkład własny przy zakupie mieszkania o powierzchni 50 m2. Będzie to około 20 tysięcy złotych.
W Krakowie stawki za mieszkania nowe i używane przeciętnie w WGN wynoszą około 7 tysięcy złotych za m2. W tym mieście statystyczna osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny, by kupić własne 50 metrów będzie musiała uzbierać około 17,5 tysiąca na własny wkład.
We Wrocławiu natomiast, gdzie średnio mieszkania kosztują około 6100 złotych za m2 wkład własny będzie mniejszy o kolejne 2 – 2,5 tysiąca złotych i wyniesie około 15 tysięcy.
Osoby poszukujące mieszkania w Gdańsku zapłacą zbliżone kwoty. Ceny za mieszkania są w tym regionie zbliżone do tych z Wrocławia, są tylkio nieznacznie niższe. Obecnie w WGN kształtują się na poziomie 5800 złotych za m2. Klient na tym rynku potrzebował będzie około 14 – 14,5 tysiąca, by móc ubiegać się o kredyt.
Jeszcze mniejsza kwota będzie wymagana od osób, które zdecydują się szukać mieszkania w Poznaniu. Obecnie stawki ze stolicy Wielkopolski wynoszą około 5600 złotych za m2. Na wkład za przeciętne mieszkanie o powierzchni 50 m2 wystarczy więc odłożyć około 13,5 – 14 tysięcy złotych.
Najtańsza w tym zestawieniu okazuje się Łódź, gdzie ceny mieszkań są tu zdecydowanie najbardziej korzystne. Porównanie tych stawek do innych lokalizacji może wręcz zaskakiwać. Obecnie jest to około 3800 złotych za m2. Kupujący, który będzie poszukiwał mieszkania o powierzchni 50 m2 w Łodzi, będzie więc potrzebował średnio niecałych 10 tysięcy złotych. Jest to więc aż o połowę mniej, niż w przypadku Warszawy.
Przeciętny koszt mieszkania o powierzchni 50 m2 w największych polskich miastach to około 300 tysięcy złotych. 20 procentowy wkład własny dla takiej inwestycji, pozwoli kupującym zmniejszyć miesięczną ratę o około 300 – 400 zł, zaś suma spłaconych odsetek będzie mniejsza o około 50 tysięcy. Jak więc widać, jest to bardzo korzystny układ.
Osoby dysponujące kapitałem, zamierzające dobrać kredyt, powinny się więc zastanowić, czy opłaca im się zapłacić jedyne wymagane 5 procent wkładu, czy bardziej skorzystają w sytuacji, gdy zapłacą z góry 20 procent. Rzecz jasna jest to o wiele większy wydatek jednorazowy. jednak przy racie niższej o około 300 zł miesięcznie, zwróci on się już po 12 latach kredytowania.
Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN