Warszawa, jak przystało stolicy jest najbardziej dynamicznie i prężnie rozwijającym się miastem w naszym kraju. Najdrożej kosztuje tutaj wynajem mieszkania, cena za metr kwadratowy jest najwyższa w Polsce. Jest znaczącym centrum biznesowym Europy (ranga naszej stolicy rośnie także na światowym rynku), gdzie oferta wynajmu i sprzedaży powierzchni biurowych jest przebogata i różnorodna – całkowity zasób powierzchni biurowej Warszawy na dzień dzisiejszy to 4 miliony m². Bardzo interesujący w tym zestawieniu wydaje się rynek wynajmu lokali o przeznaczeniu gastronomicznym. Zdecydowanie można stwierdzić, że do Warszawy przynależy również najwięcej lokali o takim przeznaczeniu. Niemalże co krok można natknąć się na restauracje albo niewielki fast food. Wciąż nie brakuje entuzjastów chcących otworzyć kolejne takie miejsca, niewielkie lokale gastronomiczne bądź większe restauracje. Stawiając sobie pytania jaka jest dostępność takich lokali pod wynajem czy jakie są różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi rejonami stolicy przeanalizowych zostało 17 dzielnic administracyjnych Warszawy: Mokotów, Wola, Praga, Śródmieście, Ursynów, Ursus, Wawer, Targówek, Bielany, Bemowo, Ochota, Białołęka, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła i Rembertów. Głównymi kryteriami, które wzięte zostały pod uwagę były: ogólna liczba ogłoszeń oraz ceny wynajmu netto plus media jak również ilość ofert w poszczególnych dzielnicach. Ponadto, zwrócono uwagę jaki jest stosunek ogłoszeń w danej dzielnicy w stosunku do ilości jej mieszkańców. Dane zebrane zostały w jednym z dwóch największych internetowych serwisów ogłoszeń nieruchomości, w ciągu ostatniego miesiąca.

     W całej Warszawie w lipcu 2013 roku można było doszukać się tylko 37 ogłoszeń dotyczących wynajmu lokali o przeznaczeniu gastronomicznym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość z tych ogłoszeń dotyczyła lokali powyżej 70 m2. Najwięcej ogłoszeń można było odnotować w Śródmieściu, a w sześciu dzielnicach stolicy (Bielany, Bemowo, Ochota, Włochy, Wilanów) nie pojawiło się ani jedno takie ogłoszenie.
W  poszczególnych dzielnicach Warszawy sytuacja wyglądała następująco:
Śródmieście, gdzie odnotowano najwięcej ogłoszeń dotyczących wynajmu lokalu o przeznaczeniu gastronomicznym, bo aż 14, zamieszkiwane jest przez około 130 tysięcy mieszkańców. Jedno ogłoszenie dotyczyło wynajmu lokalu 30 m2, gdzie miesięczny koszt wynajmu tego lokalu to 7,440 zł. Na jego wysoką cenę wpływał wysoki standard pomieszczenia. Kolejne oferty dotyczyły lokali o powierzchni w przedziale 70 – 364 m2. Uśredniona cena netto plus media za wynajem lokalu gastronomicznego w tym metrażu to 26,357 zł miesięcznie.

    W przypadku Mokotowa gdzie mieszka ponad 200 tysięcy osób ukazały się jedynie trzy ogłoszenia dotyczące wynajmu lokalu o przeznaczeniu gastronomicznym, z których dwa dotyczyły wynajmu niewielkich powierzchni. Pierwszy z proponowanych lokali miał 29 m2  powierzchni, a za jego wynajem miesięcznie należałoby zapłacić 2,999 zł. Drugi o metrażu 30 m2 wiązał się z kosztem wynajmu w wysokości 2,500 zł miesięcznie. Trzecia oferta dotyczyła wynajmu restauracji, zlokalizowanej na parterze (wyposażona i umeblowana). Cena wynajmu netto plus media  to 13,500 zł miesięcznie.

    Wola ze 130. tysiącami miała do zaoferowania cztery takie lokale. Tu oferowane były metraże od 30 m2 do 100 m2. Koszt wynajmu lokalu o powierzchni 30 m2 w tej dzielnicy to 2,000 zł miesięcznie. Za niewiele większy lokal, o metrażu 32 m2 jednak o podwyższonym standardzie (po remoncie) trzeba miesięcznie za wynajem zapłacić 4,300zł. Lokal o powierzchni 77 m2 kosztowałby już w granicach 6,200 zł miesięcznie. Jeden oferowanych lokali o większych gabarytach 100 m2 można było wynająć w bardzo atrakcyjnej cenie 5,000 zł miesięcznie Jednak lokal wymagał kapitalnego  remontu.

    W  sytuacji Pragi, jednej najliczniejszych pod względem ludności dzielnic Warszawy - około 250 tysięcy mieszkańców znalazły się tylko cztery oferty. Wszystkie dotyczyły powierzchni w przedziale 80 – 93 m2. Jednak ich ceny były zróżnicowane ze względu na standard. Dwie z trzech ofert dotyczących lokalu o metrażu 80 m²  kosztowały miesięcznie 6100 zł, trzecia 4100 zł. Natomiast czwarty taki lokal, który pojawił się w ciągu ostatniego miesiąca w bazie ogłoszeń miał powierzchnię 93 m2 a koszt jego wynajmu wynosił 7,900 zł miesięcznie.
    Na Ursynowie liczącym 150 tysięcy mieszkańców odnotowano 4 oferty wynajmu lokali gastronomicznych. Pierwszy 43 m2 w cenie 4,300 zł miesięcznie, drugi 45 m2 w cenie 4,500 zł netto plus media miesięcznie. Oferta trzecia dotyczyła znacznie większego lokalu powierzchni 85 m2, gdzie koszt wynajmu to rząd 8,500 zł miesięcznie plus media. Kolejne ogłoszenie to duży lokal gastronomiczny o metrażu przeszło 105 m2. Jednak ze względu na niski standard lokalu (wymagał remontu) jego miesięczny koszt wynajmu wynosił tylko 5,293 zł.

    W przypadku jednej z najmniej licznych pod względem mieszkańców dzielnic Ursus – 54 tysiące, pojawiła się tylko jedna oferta, lokal o łącznej powierzchni 60 m2, gdzie cena netto plus media za wynajem wynosiła 6,000 zł miesięcznie.
    Podobny stan rzeczy odnotowany został w dzielnicy Wawer – 70 tysięcy osób, gdzie również ukazało się tylko jedno ogłoszenie. Był to mały lokal o powierzchni 37 m2 z ceną za wynajem 1,800 zł miesięcznie plus media.

    W dzielnicy Targówek ze znacznie większą liczbą mieszkańców – 125 tysięcy, także odnotowano jedynie pojedyncze ogłoszenie wynajmu lokalu o przeznaczeniu gastronomicznym. Był to duży lokal stumetrowy, a jego koszt wynajmu mieścił się w granicy tylko 2,500 zł miesięcznie.
    Kolejne dwie dzielnice gdzie pojawiła się tylko jedna oferta wynajmu to Białołęka i Żoliborz. W przypadku pierwszej gdzie obecnie mieszka 90 tysięcy ludzi oferta dotyczyła wynajmu małego lokalu o powierzchni 37 m2. Cena netto plus media za wynajem tego lokalu również była wyjątkowo mała  bo tylko 121 zł miesięcznie.

Na  Żoliborzu z 50. tysiącami mieszkańców wynająć można było lokal o powierzchni 100 m2, a jego cena netto plus media za wynajem wynosiła 8,000 zł miesięcznie.

    W dzielnicy Wesoła, w której mieszka jedynie 25 tysięcy osób w ciągu ostatniego miesiąca była można było wynająć aż trzy lokale gastronomiczne. 80 m2 za 4,500 zł,  165 m2 za 15,000 zł miesięcznie i bardzo duży lokal o powierzchni 340 m2 i niskim standardzie za 10,000 zł.
    Z powyższej analizy wynika, że rynek wynajmu lokali o przeznaczeniu gastronomicznym jest bardzo mizerny. O ile jest jakiś wybór wśród małych lokali o metrażu w przedziale do 40 m2 lub wśród tych o powierzchniach powyżej 100 m2 o tyle nie sposób znaleźć lokal o metrażu w przedziale od 40 – 70 m2 .

Wnioski płynące z powyższego materiału mogą być cenne dla osób poszukujących lokalu ale przede wszystkim mogą być doskonałą podpowiedzią dla inwestorów.

Iwona Hryncewicz
Doradca ds. Nieruchomości