Znaczna podaż mieszkań na rynku i ograniczenia w uzyskaniu kredytów hipotecznych sprawiły, że wydłużył się czas sprzedaży, zwłaszcza na rynku wtórnym. Korzystając z doświadczeń doradców ds. nieruchomości WGN, podpowiadamy, na co najbardziej zwracają uwagę osoby poszukujące mieszkania do kupna.
 
Najważniejszym parametrem, od którego rozpoczyna się poszukiwanie mieszkania jest cena w odniesieniu do jego wielkości, a ściślej - liczby pokoi, przy czym preferowane są obecnie mieszkania 2- i 3-pokojowe o mniejszych powierzchniach.
 
Kolejny istotny parametr to lokalizacja – i chodzi tu bardziej o wygląd budynku i jego najbliższego otoczenia, niż lokalizację na mapie miasta. Co z tego, że mieszkanie jest pięknie utrzymane, i nawet w dobrej dzielnicy, skoro budynek ma zaniedbaną klatkę schodową albo wymaga remontu, a sąsiedztwo jest mało atrakcyjne lub wręcz odstrasza?
 
Duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku osiedli peryferyjnych, ma bliska odległość przystanków komunikacji miejskiej i szybkość połączenia z centrum miasta. Często padają też pytania o bezpieczne miejsce do parkowania samochodów, co może stanowić problem przy lokalizacji w ścisłym centrum miejskim.
 
Chętniej wybierane są mieszkania nowe, wybudowane w ostatnich 4-5 latach, lub w dobrym stanie technicznym, z wyposażoną kuchnią i łazienką – gotowe do zamieszkania od zaraz albo wymagające tylko lekkiego odświeżenia ścian.
 
Jednak coraz więcej osób, według danych WGN obecnie to około 40% kupujących, poszukuje lokali do kapitalnego remontu, ale za to w atrakcyjnej, niskiej cenie. Tacy klienci wolą wziąć niższy kredyt, a mieszkanie wykończyć we własnym zakresie i wedle własnych upodobań. W przypadku, gdy budynek jest starszy, ważnym aspektem staję się stan wspólnej instalacji wodno-kanalizacyjnej i plan jej remontów, bo zdarza się, że nowy właściciel po wyremontowaniu łazienki i kuchni zostaje niemile zaskoczony późniejszą wymianą pionów kanalizacyjnych przeprowadzanych przez spółdzielnię lub zarządcę.
 
W ostatnich latach duży wpływ na decyzję o zakupie mieszkania ma wysokość czynszu oraz kwota miesięcznych kosztów eksploatacji, a zwłaszcza kosztów ogrzewania – preferowane jest ogrzewanie miejskie. Ma to szczególne znaczenie dla klientów posiłkujących się kredytem. Nierzadko dochodzi nawet do rezygnacji z wcześniej wybranej oferty, gdy okazuje się, że suma miesięcznej raty kredytu i ewentualnych kosztów utrzymania mieszkania, w tym czynszu, stanowiłaby zbyt wysokie, ryzykowne obciążenie finansowe.
 
Wysokość opłaty czynszowej jest też bardzo ważnym parametrem przy zakupie inwestycyjnym mieszkania – pod późniejszy wynajem. Kupujący zdaje sobie sprawę, że trudniej będzie znaleźć najemcę przy wysokiej opłacie, zwłaszcza przy nadpodaży na rynku lokali do wynajmu.
 
Sprzedający, którym naprawdę zależy na szybszej transakcji, powinni też zwrócić uwagę na sposób prezentacji mieszkania – zarówno doboru oferty zdjęciowej w bazie biura nieruchomości lub w Internecie, jak i bezpośrednio oprowadzając kupującego.
 
W opinii klientów kupujących bardzo negatywne wrażenie pozostawiają mieszkania przeładowane meblami i osobistymi bibelotami, nieposprzątane, niewywietrzone, z ciemnym oświetleniem. Niekorzystnie jest pokazywanie mieszkania w porze gotowania i spożywania posiłków, a także przy obecności krzątających się aktywnie pozostałych domowników. Ważny jest też strój właściciela – powinien być bardziej formalny niż domowy, więc na pewno nie rozciągnięty dres i przydeptane kapcie. Wszystko to odciąga uwagę oglądającego, sprawia, że może poczuć się skrępowany i nie ma ochoty wrócić ponownie. 
 
Małgorzata Battek