Katowice, położone w południowej Polsce, stolica województwa śląskiego oraz dawniej stolica autonomicznego województwa śląskiego to główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Jest dziesiątym miastem w kraju pod względem liczby ludności, 314 500 mieszkańców i jedenastym pod względem powierzchni, która wynosi 165 km².
W latach 1950-1998 stolica województwa katowickiego. Katowice są siedzibą Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz stałym członkiem Unii Metropolii Polskich. Prezydent Piotr Uszok jest od lat prezesem Związku Miast Polskich.


Kamienice w centrum miasta. Źródło: Wikipedia

Miasto Katowice składa się z 22 dzielnic zgrupowanych w 5 zespołach dzielnic:
I. Zespół dzielnic śródmiejskich
1. Śródmieście
2. Koszutka
3. Bogucice
4. Os. Paderewskiego – Muchowiec

II. Zespół dzielnic północnych
5. Załęże
6. Os. Witosa
7. Osiedle Tysiąclecia
8. Dąb
9. Wełnowiec-Józefowiec

III. Zespół dzielnic zachodnich
10. Ligota-Panewniki
11. Brynów-Osiedle Zgrzebnioka
12. Załęska Hałda-Brynów

IV. Zespół dzielnic wschodnich
13. Zawodzie
14. Dąbrówka Mała
15. Szopienice-Burowiec
16. Janów-Nikiszowiec
17. Giszowiec

V. Zespół dzielnic południowych
18. Murcki
19. Piotrowice-Ochojec
20. Zarzecze
21. Kostuchna
22. Podlesie

 Inwestycje w nieruchomości
Katowice znajdują się aktualnie w początkowej jeszcze fazie boomu inwestycyjnego, ale skutki jego są już coraz bardziej odczuwalne. W mieście planowana jest bądź już rozpoczęła się budowa wielu obiektów biurowych (klasy A i B), w tym kilku wieżowców. Swoje plany
inwestycyjne wobec stolicy Górnego Śląska ogłosiły tak wielkie firmy jak: Skanska (zespół 4 biurowców; około 30 000 m²), Echo Inwestment (park biurowy; około 70 000 m²), Reinhold Polska (Silesia Atrium; około 5 000 m²), Globe Trade Center (park biurowy na okolo 21 000 m²),
a także kompleks biurowo-mieszkalny (okolo 17 000 m²), TriGranit (dwie wieże przeznaczone pod biura, łącznie około 60 000 m²), ZFI Havre (trzy wieżowce, w których łączna ilość powierzchni biurowej wyniesie około 30 000m²). Realizację projektów w Katowicach zapowiedziały także (choć nie są znane jeszcze dokładne plany itp.) międzynarodowe holdingi, jak np. LC Corp, czy Ghelamco.
Oprócz biurowców w Katowicach powstają liczne osiedla mieszkalne (począwszy od kompleksów domków jednorodzinnych, na wielkich, wielopiętrowych wysokościowcach kończąc). Firmy zajmujące się budową tzw. mieszkaniówki na terenie miasta to m.in.: GTC, TriGtanit, Gant, Holdimex, Activ Investment, Millenium IQ, Energomontaż-Południe czy Grupa Bryksy. Największą popularnością wśród nabywców i dewelopperów cieszą się dzielnice: Brynów, Dąb, Ligota-Panewniki, Osiedle Tysiąclecia, Śródmieście i Zarzecze.
W centrum Katowic i pobliskich dzielnicach trwa budowa kilku hoteli (Hotel System ***, Hotel System **, Etap **), a w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie kolejnych tego typu inwestycji. Swoje zainteresowanie miastem i chęcią budowy obiektów bazy noclegowo-hotelowo-konferencyjnej wyraziły m.in. Angelo, Hilton czy Orbis.
Poza typowo komercyjnymi inwestycjami buduje się w mieście również obiekty użyteczności publicznej, m.in. nowa siedziba Sądu Okręgowego, rozbudowa delegatury NIK, czy Centrum Edukacyjne „Symfonia”. W 2008 roku rozpocznie się gruntowna modernizacja Górnośląskiego Centrum Kultury i Pałacu Młodzieży; ruszy także budowa siedziby NOSPR, a rok później (2009) Muzeum Śląskiego. W planach Urzędu Miasta jest również budowa centrum kongresowego przy al.Roździeńskiego.

Architektura
Chociaż Katowice należą obok Łodzi i Gdyni do grupy miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego i style takie jak gotyk, renesans czy barok nie są w Katowicach reprezentowane, to warto przyjrzeć się jak w tym przemysłowym mieście kształtowała się i kształtuje architektura. Układ urbanistyczny miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasie gwałtownego rozwoju przemysłu w XIX i XX wieku.


Projekt rewitalizacji centrum Katowic. Błękitne budynki - planowane, białe - istniejące. Źródło: Wikipedia

Śródmieście miasta zostało ukształtowane w połowie XIX w., którego ściślejsze zabudowywanie nastąpiło po 1880 roku. Powstałe w tym czasie budynki posiadają dekorację eklektyczną (w większości neorenesansową i neobarokową) z późniejszymi elementami stylu secesyjnego.
Najcenniejszy (bo niepowtarzalny) jest jednak modernistyczny kwartał południowej części śródmieścia Katowic powstały po utworzeniu Autonomicznego Województwa Śląskiego w 1922 r. Jest to najciekawszy w kraju przykład międzywojennego funkcjonalizmu i stylu międzynarodowego. Katowickie budynki są inspirowane architekturą Bauhausu, De Stijl czy realizacjami Le Corbusiera i stanowią ewenement architektoniczny, który dopiero czeka na szersze docenienie.

Dane urbanistyczne
tereny zabudowy mieszkaniowej - 12%
tereny komunikacji i transportu - 12,5%
tereny przemysłowe - 8,5%
obszary zieleni urządzonej - 7,5%
lasy i inne użytki - 55%
nieużytki - 4,5%

Planowane i realizowane inwestycje mieszkaniowe w Katowicach
W chwili obecnej na terenie miasta Katowice realizowane są następujące projekty deweloperskie:
1. Dębowe tarasy – inwestor firma Tri Granit – osiedle na około 1000 mieszkań w budowie I i II etap na 500 mieszkań. Planowanie rozpoczęcie pozostałych etapów rok 2008/2009. Średnia cena za m2 to około 7000 zł netto.

2. Na osiedlu Tysiąclecia firma Activ buduje dwa budynki po około 150 mieszkań każdy. Średnia cena to około 5500 zł netto. Termin realizacji III-2009 rok.

3. Przy ul. Rolnej firma Atal realizuje osiedle „Ligota Park” na około 360 mieszkań. Cena za m2 do 5100 zł netto

4. Przy ul. Książęcej firma Energomontaż Południe na wiosnę przyszłego roku przystąpi do realizacji Osiedla Książęcego na około 2200 mieszkań (I etap) cena za m2 6200 netto.

5. W trakcie realizacji znajdują się budynki mieszkalne na Osiedlu Bażantów – inwestor Millenium Inwestycje. Aktualnie zrealizowane jest 500 mieszkań, docelowo planowana budowa 1500 mieszkań).

6. W dzielnicy Brynów, przy ul. Gawronów firma Holdimex buduje osiedle cena za m2 6500 zł netto.

7. Na osiedlu Paderewskiego przy Dolinie Trzech Stawów Krakowski Inwestor Grupa Bryksy planuje budowę kompleksu budynków wielorodzinnych na około 260 mieszkań. Ukończenie inwestycji I kwartał 2010 roku.

8. Grupa Reinhold przy ul. Pułaskiego i Sikorskiego buduje budynek mieszkalny „Zielona Dolina” o powierzchni użytkowej mieszkań 10500 m2.

9. Na powierzchni 9 ha Firma TUP S.A. planuje budowę Osiedla Forest Hill na około 2 tys. jednostek mieszkaniowych.

10. Firma Glob Trade Center S. A. (GTC) przy ul. Mikołowskiej, zakupiła teren o powierzchni 2,6 ha i planuje wybudowanie kompleksu mieszkaniowo – biurowego o powierzchni netto 40 000 m2 (docelowo 500 mieszkań). Ceny m2 nie są jeszcze znane.

11. W Katowicach – Zarzeczu, w okolicy ul. Swinarskiego i ul. Fijewskiego firma MK Inwestycje realizuje projekt pod nazwą „Osiedle Zagajnik”: 6 domów jednorodzinnych, 24 domy w zabudowie bliźniaczej, apartamentowiec na 20 mieszkań. Termin realizacji – sierpień 2008 rok. Cena m2 mieszkania 5500 zł brutto.

12. W sąsiedztwie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku, blisko CH Silesia City Center oraz ul. Chorzowskiej firma Domariusz Sp. z o.o. planuje budowę zespołu apartamentowców „Złota Brama” na 45 mieszkań o powierzchni 44 do 140 m2. Planowany termin realizacji to 1 kwartał 2009 rok.

13. Inwestor firma Investimento Sp. z o.o. buduje osiedle „Mała Skandynawia” zlokalizowane przy zbiegu ulic Armii Krajowej i Czeremchowej.
Kompleks składa się z jednego 3 kondygnacyjnego apartamentowca oraz 32 domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Ceny za m2 oscylują w przedziale 4500 zł/m2 do 5500 zł/m2.

14. „Miłe Zacisze” – ul Barcelońska/Tunelowa w Katowicach Piotrowicach. Ceny nie są jeszcze ustalone.

15. W okolicach Centrum Handlowego Trzy Stawy i ulicy Francuskiej planowane jest przez hiszpańską firmę Torca Polska budowa osiedla przy ul. Szybowcowej. Dla tej inwestycji nie są jeszcze znane ceny m2.

16. Firma LC Corp zakupiła teren o powierzchni 10 ha przy ul. Ceglanej i jest w trakcie sporządzania koncepcji architektonicznej osiedla.

17. Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje osiedle domków jednorodzinnych „Zielony Zakątek” przy ul. Daszyńskiego w Katowicach. Planowany termin realizacji VI-2008 r.

18. Przedsiębiorstwo Budowlane Dombud oferuje osiedle budynków jednorodzinnych przy ul. Wilczewskiego w dzielnicy Piotrowice. Osiedle składa się z 52 budynków w zabudowie szeregowej. Cena m2 domu to około 3470 zł (wraz z ceną ziemi pod budynkiem).
Dombud oferuje także domy przy ul. Koszykowej. Termin realizacji przewidziano na VIII-2008 r. Osiedle tworzą cztery domy w zabudowie szeregowej o powierzchni użytkowej 126 m2 i dwa budynki wielorodzinne, w których znajdzie się po 9 mieszkań. Za m2 domu razem z gruntem trzeba zapłacić około 4000 zł.

19. „Pastelowe Osiedle” Brynów - Firma Nestin Polska ukończyła inwestycję „Pastelowe Osiedle” w Katowicach przy ulicy Kościuszki. Budynki są już gotowe do zamieszkania. Ceny wynoszą od 6500 do 6950 zł netto (+ 22 proc. VAT) i zależą od takich czynników, jak metraż, standard wykończenia, taras, kondygnacja budynku.

20. „Uroczysko” JW. Constraction, ul. Bałtycka, osiedle docelowo planowane na 563 mieszkania. Ceny mieszkań od 5300-5800 netto, plus miejsca garażowe, komórki lokatorskie.

21. Inwestycje Katowickiego TBS:
Przy ul. Krasińskiego – Skowrońskiego - budowa II etapu Zespołu Mieszkaniowego skład którego wchodzi budynek mieszkalny siedmiokondygnacyjny o łącznej ilości 101 mieszkań.
Przy ul. Sławka – Rataja - osiedle mieszkaniowe – planowany zakończenie budowy XII-2008 r. Budynek A, IV-2009 Budynek B.
IV Etap osiedla Mieszkaniowego „Bulwary Rawy” planowane zakończenie budowy X-2009 r.

22. Willa nad Potokiem Inwestor Centrum Kapitałowe Modus (realizujący również Osiedle Książęce) planuje budowę osiedla na około 50 mieszkań o powierzchni od 54 m2 do 112 m2 Inwestycja ta położona będzie w południowej dzielnicy Katowic pomiędzy ul. Wojska Polskiego, a ul. Wilczewskiego. Przybliżony termin realizacji to II kwartał 2009 roku.

23. Ponadto planowane są w ścisłym centrum Katowic dwa apartamentowce. Pierwszy przy ulicy Sokolskiej 18 – NFI Jupiter – „Jupiter Plaza” a drugi budowa przez irlandzką firmę Eurocape około 400 mieszkań przy ulicy Chorzowskiej (apartamenty + hotel).

24. Koncepcja osiedla przy ul. Szybowcowej.
Na koniec omówimy najciekawszy naszym zdaniem projekt inwestycyjny. W następnym numerze skupimy się na kilku innych, wartych bardziej szczegółowej analizy, projektach.

Dębowe Tarasy
Inwestorem Dębowych Tarasów w Katowicach jest firma Silesia Residential Project Sp. z.o.o., należąca do grupy TriGránit. Apartamenty powstaną przy ulicy Ściegiennego w pobliżu Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka w Chorzowie, i wielofunkcyjnego miejskiego centrum Silesia City Center. Zaletą projektu jest lokalizacja w centrum Katowic, w bezpośrednim sąsiedztwie głównych arterii komunikacyjnych Śląska. To idealne miejsce zarówno dla osób szukających aktywnego sposobu wypoczynku, jak i tych, których cieszą uroki nowoczesnego miasta.

 
Projekt architektoniczny Dębowych Tarasów wykonała pracownia Stabil z Katowic. Koncepcję opracowali architekci z firmy
Bose International Planing & Architecture. Źródło: Silesia Residential Project Sp. z o.o.

W ramach projektu wybudowane zostaną cztery 11-piętrowe budynki i osiem 4-piętrowych. Razem pomieszczą około tysiąca mieszkań. Metraże lokali wahają się od 27 do 122 mkw. Atrakcyjny wygląd zapewni kaskadowa architektura obiektu. Położenie budynków w kierunku
południowym gwaratuje, iż mieszkania będą bardzo widne w ciągu dnia. Każde mieszkanie będzie miało balkon lub taras. Układ dróg wewnętrznych, aranżacja zieleni wokół budynków, system monitoringu i ochrony umożliwią stworzenie bezpiecznego i estetycznego otoczenia na terenie osiedla. Wejście na teren osiedla odbywać się będzie za pomocą elektronicznych kart. W Dębowych Tarasach zostaną
zastosowane nowoczesne rozwiązania: indywidualne wymienniki ciepła w mieszkaniach, ceramiczne wykończenia powierzchni wspólnych oraz szybkie windy.
Każdy budynek będzie posiadał podziemne miejsca parkingowe w garażu - 211 w wysokich budynkach i 29 w niskich. Dodatkowo na powierzchni będzie około 200 miejsc wyłącznie dla gości mieszkańców osiedla. Osiedle ma być realizowane w czterech etapach. W 2009 roku Dębowe Tarasy zostaną oddane do użytku.


Dębowe Tarasy - kolejność etapów realizacji inwestycji. Źródło: Silesia Residential Projects Sp. z o.o.

Opracował: Zespół biura doradztwa inwestycyjnego KJK, Grażyna Herman i Grzegorz Roszer pod kierunkiem prezesa -
Jacka Kolibskiego