Goodman International Limited zarządzający nieruchomościami logistycznymi, opublikował analizę czynników ryzyka inwestycji w nieruchomości na świecie. Według Goodman Global Risk Indicator ryzyko inwestycji w nieruchomości w Polsce jest na średnim poziomie i w najbliższych latach powinno się zmniejszać. Tendencja ta będzie trwać do 2011 roku i utrzyma się na stałym średnim poziomie. Na rynkach Słowacji, Czech i Węgier będzie podobna sytuacja. Bułgaria i Rumunia, mają w 2007 roku wysoki wskaźnik ryzyka inwestycji, jednak sytuacja ta zacznie się stopniowo zmieniać i w 2007 roku osiągnie średni poziom. Wyjątkowo atrakcyjne są rynki Ukrainy i Turcji, które oferują duże zyski na rynku nieruchomości. Bardzo niskie ryzyko inwestycyjne cechuje kraje Europy Zachodniej, tak będzie przez najbliższe 5 lat. Najlepszy rynek nieruchomości jest w Wielkiej Brytanii i ten trend utrzyma się do 2011 roku. Dobrze zdywersyfikowana gospodarka jest czynnikiem kształtującym stabilny rynek. Rynek azjatycki należy oczywiście do tych najlepiej rozwijających się. Do 2020 roku ponad 1/3 intratnych inwestycji będzie ulokowanych w Chinach. Kwartalny popyt na nieruchomości zwiększył się na niemieckim rynku biurowym: w Monachium, we Frankfurcie i Dusseldorfie. Popyt na biura wzrósł również w Europie Centralnej i Wschodniej, a szczególnie w Moskwie, Budapeszcie i Warszawie. Zmniejszył się natomiast w Amsterdamie i Madrycie, co spowodowane jest silnym popytem w pierwszym kwartale 2007 roku.www.ivanovandco.com

Trafna inwestycja

Inwestycje w nieruchomości z reguły są opłacalne. Modne i intratne jest dokonanie zakupu nieruchomości za granicą. Są trzy zasady inwestowania w nieruchomości. Na początku należy zastanowić się nad wyborem i przeanalizować dostępne środki. Strategię „kup i trzymaj” najlepiej stosować wówczas, gdy ceny są niskie i zaczynają rosnąć. Strategia „szybka gotówka” polecana jest, gdy można okazyjnie kupować nieruchomości i od razu je sprzedać. Strategia „cashflow” gwarantuje stały wieloletni dochód. To korzystna lokata kapitału, która po kilku latach może zaowocować wysoką stopą zwrotu. Poza tym można mieszkanie wynająć, a tym samym zysk powiększyć. Spowodowane to jest konwergencją cen na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Jak do tej pory najpopularniejsza była Hiszpania, gdzie w ciągu ostatnich 10 lat ceny mieszkań wzrosły średnio o 150%. To popularny kraj, chętnie odwiedzany przez turystów, zwrot poniesionych nakładów jest niemalże gwarantowany. Kupując mieszkanie w Hiszpanii, można skorzystać z opłacalnego kredytu mieszkalnego. Istotne jest to, że w Hiszpanii jest niski koszt utrzymania mieszkania. W Niemczech ceny są stabilne. W ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości jednak zaczną rosnąć. Norwegia, Finlandia i Grecja będą rynkami osiągającymi najlepsze wyniki w roku 2007. Do najsłabszych rynków zaliczane są: Austria i Szwajcaria, z wynikiem poniżej 5%.


images.google.pl

Nowe państwa członkowskie

Coraz popularniejsze jest lokowanie kapitału w nieruchomości nowych państw członkowskich Unii Europejskiej – Bułgarii i Rumunii. Perspektywy są obiecujące, bo rynek nieruchomości rozwija się dynamicznie. Ceny mieszkań w Bułgarii i Rumunii są dwukrotnie niższe niż w Polsce. Wzrosną jednak o 70%. Inwestorzy, którzy w ubiegłym roku ulokowali kapitał w nieruchomości w tych państwach, zarobili na tym przedsięwzięciu nawet 100%. Wśród Polaków największym zainteresowaniem cieszą się Sofia i Warna, natomiast spośród miast rumuńskich zagraniczni inwestorzy najczęściej wybierany jest Bukareszt. W stolicy 1 m²  w luksusowym apartamencie kosztuje średnio 1000 € i nie jest to kwota końcowa. Zainteresowaniem Polaków stale cieszą się nieruchomości w Chorwacji, gdzie ceny mieszkań stale rosną, a kraj chętnie odwiedzany jest przez turystów. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości w Grecji, Francji czy we Włoszech ponieważ ceny są wygórowane. W przeciągu ostatnich lat spory wzrost cen na rynku nieruchomości zanotowano także w Wielkiej Brytanii (około 150%) i Irlandia (około 190%).


www.ctspropertysales.com

 

Bułgaria – Sofia, Słoneczny Brzeg, Złote piaski

To ryzyko nie jest duże. Bułgaria dzięki swojemu strategicznemu położeniu staje się coraz bardziej atrakcyjna. Wzbudza zainteresowanie firm budowlanych. Przewiduje się, że w przeciągu kilku lat napłynie blisko 7 mld € z funduszy unijnych. Odnotowano znaczny wzrost wartości rynku budowlanego zwiększyła się o 15,4 % i szacowana jest na 4,6 mld €. Sektor będzie stale rozwijał się. Przewiduje się, że produkcja montażowo-budowlana powinna wzrosnąć o około 15%, a w latach 2008-2009 nawet o około 17%. W planach jest uruchomienie dużych projektów infrastrukturalnych. Ceny kształtowane są przez popyt obywateli Rosji, Niemców, Wielkiej Brytanii, Holendrów Skandynawów i Polski. Wejście Bułgarii do Unii Europejskiej wraz z początkiem 2007 roku spowodowało jeszcze większy wzrost zainteresowania tym rynkiem. Ceny mieszkań wzrosły o ponad 10 % w przeciągu pierwszego kwartału 2007roku. Obecnie w Sofii trzeba zapłacić około 800 € za m². Na poprawę i rozwój rynku bułgarskiego wpływ mają takie czynniki, jak wzrost PKB i nakładów inwestycyjnych. Napływ środków z funduszy unijnych oraz bezpośrednich inwestycji zagranicznych, dostępność materiałów budowlanych. Pozytywnie wpływa zwiększenie zainteresowania tym rynkiem, co będzie mieć przełożenie na znaczny potencjał wzrostu bułgarskiego rynku powierzchni komercyjnych. Świetne rokowania dotyczą nowoczesnych powierzchni komercyjnych, takich jak centra handlowo-rozrywkowe. Prognozuje się szybkie tempo wzrostu w zakresie nakładów dotyczących powierzchni magazynowych i centrów logistycznych. Dynamiczny rozwój koniunktury będzie napędzał wzrost zapotrzebowania. Szacuje się, że powierzchnia handlowa zwiększy się nawet o 330%, powierzchnie przemysłowe i logistyczne o 300%, zaś powierzchnie biurowe o 100%. Od 2004 roku w Bułgarii przeprowadza się coraz więcej transakcji sprzedaży i kupna (od 2003 roku odnotowano 31%). Wzrost cen wyniósł od 20% do 70%. W 2004 roku odnotowano wzrost cen o średnio 5 € za m². Co do wyjątkowo atrakcyjnych miejsc, to są nimi Sofia, Warna i Burgas. Popyt przeważył podaż. Ceny kształtują się od 500 do 3000 € za m². Jeżeli nieruchomość jest wyjątkowo atrakcyjna i ma doskonałą lokalizację, to cena może wzrosnąć. W roku 2006 wartość obrotów na rynku nieruchomości szacowana jest na ok. 10 miliardów euro. Nieruchomości w Bułgarii są coraz popularniejsze, a na dodatek łatwo można zostać ich właścicielem. Zaletą jest otoczenie czarującej przyrody. Nowoczesne apartamenty, domy i wille można nabywać bez przeszkód. Kupując nieruchomość z działką należy najpierw utworzyć własną firmę. Bułgaria to nowy atrakcyjny rynek, dynamicznie rozwijający się, który oferuje wiele możliwości. Zatem, podziwiaj koloryt Bułgarii i dobrze inwestuj swoje pieniądze!


Katarzyna Cielecka