To, co go charakteryzuje to niezwykła dynamika i duże przemiany. Miasto stara się wykorzystać ogromne zainteresowanie ze strony nie tylko jego mieszkańców chcących inwestować w nieruchomości, ale także obcokrajowców, turystów, inwestorów krajowych i zagranicznych. Należy przypuszczać, że taki stan utrzyma się jeszcze przez kilka lat. Wzrost cen widoczny jest w każdym segmencie, począwszy od najbardziej poszukiwanych mieszkań, a skończywszy na powierzchniach magazynowych.

Popyt a podaż na krakowskim rynku nieruchomości Na dzień dzisiejszy można nadal mówić o przewadze popytu nad podażą, jeśli chodzi o rynek mieszkaniowy w Krakowie. Jest to dość znaczna różnica, która utrzymać się może jeszcze przez minimum dwa lata. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim rynku pierwotnego. Większość kupujących od dłuższego czasu przestało zwracać uwagę na cenę, lokalizację, nawet na termin oddania mieszkań. Dotyczy to także metrażu, kiedyś poszukiwane były głównie mniejsze mieszkania, teraz zainteresowanie wzrosło nawet mieszkaniami o większej powierzchni. Wpływ na to ma z pewnością łatwość uzyskania kredytu. Widoczny jest jednak brak mieszkań, na nowe trzeba będzie jeszcze poczekać. Wysoki popyt i niedostateczna podaż nowych mieszkań powodują, że kupowane są mieszkania nawet w tych budynkach, na które nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. W tym roku zdecydowanie zwiększył się popyt na grunty i domy. Kupienie mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, to dziś w Krakowie nie lada wyzwanie. Największy popyt na mieszkania stale odnotowuje się w dzielnicach blisko centrum, w szczególności na Kazimierzu, Podgórzu, Krowodrzy. Ale również atrakcyjnym miejscem stał się Ruczaj, gdzie powstało nowoczesne Osiedle Europejskie oraz niedaleki Zakrzówek, gdzie ma powstać nowoczesne osiedle. Te rejony miasta cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Nowe mieszkania oddane do użytku w 2006 roku w Krakowie Popyt przewyższający kilkakrotnie podaż sprawił, iż ceny lokali osiągnęły bardzo wysoki poziom. Mieszkania w Krakowie stały się łakomym kąskiem inwestycyjnym. Z danych przedstawionych przez GUS w 2006 roku w Krakowie zostało oddanych do użytku 6612 nowych mieszkań, czyli o około 45 % więcej niż w roku 2005. Jest to największa liczba od pięciu lat. Ta liczba stanowiła ponad połowę (53 %) wszystkich oddanych do użytku mieszkań w całym województwie małopolskim. Kraków uplasował się tuz za Warszawą pod względem mieszkań oddanych do użytku w 2006 roku. Z danych GUS za ubiegły rok wynika również, że w Krakowie zdecydowanie wzrosła liczba mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. Takie lokale stanowiły aż 60% wszystkich oddanych do użytku w 2006 r. Dla porównania, według danych z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w 2005 roku oddano do użytku 4550 mieszkań (tylko 73 więcej niż w 2004 roku, w którym oddano 4477 mieszkań).

Średnie ceny mieszkań w Krakowie Według raportu „Polska – Rynek mieszkaniowy 2007”sporządzonego przez firmę Knight Frank średnia cena nowych mieszkań wyniosła w IV kwartale 2006 roku 7300 zł za mkw..  Bywa, że przeciętna cena ofertowa mieszkania na rynku wtórnym jest wyższa od tej na rynku pierwotnym o ok.10%. Najdroższe nowe mieszkania w 2006 roku znajdowały się w dzielnicach wokół centrum. Na Starym Mieście za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 12 000- 16 000 zł. Równie wysokie ceny odnotowano w dzielnicy Łobzów i Grzegórzki, gdzie za mkw. trzeba było zapłacić średnio 9000 złotych. Stosunkowo najtaniej można było kupić w 2006 roku mieszkania budowane na Nowej Hucie. W Mistrzejowicach mkw. lokalu mieszkalnego kosztował przeciętnie 4400 zł.
 
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w poszczególnych dzielnicach Krakowa w 2006 roku.
 
Źródło: www.dobrebudowanie.pl

 


Ceny mieszkań na rynku wtórnym w poszczególnych dzielnicach Krakowa w 2006 roku.

Źródło: www.dobrebudowanie.pl

W ostatnim kwartale 2007 roku ceny mieszkań nieco się ustabilizowały. Według prognoz ten rok zakończy się wzrostem cen średnio 5- 6 % zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. W tym roku nadal popularne jest Podgórze, za mkw. zapłacimy tam od 5000 do 12000 zł. W Krowodrzy ceny oscylują obecnie w granicach 6000- 9000 zł. Nadal najtaniej jest w Nowej Hucie, Mistrzejowicach, tu ceny zaczynają się od 4000 zł.

Rynek apartamentów w Krakowie

Kraków jest jednym z kilku miast w Polsce, w którym można mówić o rynku apartamentowców. Przeciętna ich cena waha się od 7- 12 tys. zł. za mkw. Choć coraz częściej mamy do czynienia z ofertami sięgającymi kilkanaście tysięcy, a nawet kilkadziesiąt tysięcy zł za mkw. Aż 1 mln euro ma kosztować 280 metrowy apartament w centrum miasta w powstającym zespole apartamentów Aniel City. Należy zaznaczyć, że popyt w tym segmencie jest dość spory, jednak oferta jeszcze dość ograniczona. Daje to pewność, iż segment ten będzie w przyszłości rozwijał się niezwykle prężnie. W Krakowie inwestycje apartamentowe, to najczęściej eleganckie plomby naśladujące stylem stare kamienice, zlokalizowane głównie w okolicach Starego Miasta oraz coraz modniejszej i bardziej prestiżowej dzielnicy Kazimierz. Apartamenty na pierwotnym rynku oferowane są m.in. w Rezydencji na Piasku, Salwator Residence, Tarasy Nerona w Krowodrzy. Prawie codziennie można przeczytać o nowych planach budowy apartamentowców, np. w Swoszowicach, Garden Residence na Zabłociu, w centrum przy ul. Dolnych Młynów, pod Wawelem, przy dworcu PKP. To jedne z wielu inwestycji cieszących się ogromnym zainteresowaniem Krakowian. Zamożni kupujący, których z dnia na dzień przybywa najchętniej decydują się na dzielnicę Krowodrza, Śródmieście, Kazimierz, choć ceny mieszkań są tam bardzo drogie, a popyt ogromny.


Projekt budynku przy ul. Dekerta w Krakowie (Źródło: Titan Lux)

Grunty pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne

Stale rośnie zainteresowanie gruntami, przyczyną jest ciągły wzrost cen mieszkań oraz ich niska podaż. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup własnej działki i budowę domu. Podaż gruntów stanowi dość istotny problem, gdyż ich ilość jest po prostu znikoma. Niestety przygotowanych pod budownictwo mieszkaniowe gruntów, które posiadają warunki zabudowy jest jak na lekarstwo. Podkrakowskie gminy cieszą się ogromnym zainteresowaniem kupujących, a w szczególności Zielonki, Węgrze, Wieliczka, Niepołomice, Mogilany. W większości tych miejscowości aktualne ceny ofertowe gruntów pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne są o ponad 100 % wyższe od zeszłorocznej średniej ceny sprzedaży. Obecnie należy się spodziewać wzrostu cen o kolejne 30-50 %. Za najbardziej popularne tereny musimy zapłacić: na północy miasta - gmina Zielonki 10-20 tys. zł. za ar, gm. Michałowice 9-15 tys. zł, gm. Wielka Wieś 8-19 tys. zł, na zachodzie - gm. Zabierzów 6-18 tys. zł., gm. Liszki 4-12 tys. zł, na południu - gm. Mogilany 10-16 tys. zł., gm. Libertów 16-20 tys. zł, gm. Skawina 3-6 tys. zł – za ar. Rejony mniej popularne to północno-wschodnia granica miasta (gm. Kocmyrzów-Luborzyca: 3-5 tys. zł./ ar) oraz tereny gmin położonych na południowy wschód (gm. Czernichów 3-5 tys. zł/ ar.) i na północ (gm. Iwanowice 3-5 tys. zł/ ar.) od Krakowa. Ceny 1 ara gruntów wokół Krakowa będą stale rosnąć. Natomiast w samym Krakowie zainteresowanie na działki pod zabudowę jednorodzinną odnotowuje się w dzielnicy Krowodrza, na Woli Justowskiej i w Bronowicach. Cena 1 ara kształtuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W Nowej Hucie zapłacimy średnio 10 tys. zł, w Bieżanowie - 15 tys. zł, na Ruczaju - 30 tys. zł, w Bronowicach - 30-50 tys. zł, a na Woli Justowskiej - 45-90 tys. zł za 1 ar gruntu..

Anna Kaczyńska