Jest dużo transakcji za gotówkę na rynku mieszkań? Przybywa takich transakcji?

Nadal jest dużo środków własnych na rynku nieruchomości. Taką koniunkturę obserwujemy od czasu covidu.

Wg WGN praktycznie co drugie mieszkanie jest kupowane za środki własne.

 

Jakie mieszkanie są kupowane za gotówkę?  Tylko małe i tanie?

Nie tylko małe i tanie. Sprzedają się praktycznie wszystkie lokale mieszkalne, duże i małe.

Wszyscy sprzedający „lubią” szybkie transakcje, a tylko płatność ceny ze środków własnych staje się taką transakcją. Wg Analityków WGN lokale mieszkalne, jeżeli są oferowane w rozsądnej cenie i w dobrym standardzie, znajdują nabywcę operującego środkami własnymi  niezależnie od wielkości lokalu.

 

Czy za gotówkę kupują tylko inwestorzy? Czy także klienci szukający mieszkań dla siebie?

Zwyczajowa sytuacja na rynku nieruchomości; są klienci – inwestorzy i są klienci szukający nieruchomości na własne potrzeby.


Czy o nieduże, względnie tanie mieszkania mieszczące się w limitach dopłat do kredytów beneficjenci programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” walczą z inwestorami? Właściciele mieszkań wolą bardziej inwestora z gotówką od klienta starającego się o kredyt? Kupującym za pożyczone jest coraz trudniej znaleźć odpowiednią nieruchomość?

Klienci posiłkujący się kredytem „ Bezpieczny kredyt 2 proc.” czy posiłkujący się jakimkolwiek innym kredytem hipotecznym stoją na przegranej pozycji w stosunku do inwestorów posiadających środki własne. 

Transakcja z kredytem trwa średnio dwa miesiące, w niektórych przypadkach może potrwać dłużej, natomiast transakcja zapłacona przelewem, ze środkami własnymi, trwa do momentu zgromadzenia potrzebnych dokumentów niezbędnych do transakcji, czyli ok. tygodnia.

Wg analityków WGN następnym kryterium pozyskania dobrej oferty jest w tej chwili wyścig do oferty.

Każda nowa oferta ma natychmiastowy odzew, ustawia się kolejka chętnych do zwizytowania lokalu. Często organizowany jest w tym celu dzień otwarty, aby zainteresowani złożeniem oferty mieli możliwość obejrzenia lokalu.

Decyzje co do zakupu są podejmowane bardzo szybko.

Wygrywają zawsze środki własne chociaż sprzedający często twierdzą, że  klient z kredytem też będzie mile widziany.