Oporów to jedno z najdroższych osiedli Wrocławia. Przeważa tu zabudowa willowa jednorodzinna, a w południowo zachodniej części wielorodzinna. Przy zachodniej granicy osiedla rozciąga się pas terenów aktywności gospodarczej. To jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu.
Pas aktywności gospodarczej osiedla Oporów można podzielić na dwa obszary cenowe. Dzieli je ulica Mokronoska.
Pierwszy z nich znajduje się między ulicami Mokronoską, Awicenny, a zachodnią granicą Wrocławia. Drugi obszar rozciąga się na południe od ulicy Mokronoskiej, wzdłuż ulic Kwiatkowskiego i Tynieckiej, aż do osiedla Klecina, a od zachodu także graniczy z Mokronosem Dolnym w gminie Kąty Wrocławskie.
Teren ten ma doskonałe położenie pod względem logistycznym. W bliskiej odległości znajdują się obszary inwestycyjne Węzła Bielańskiego, a także węzeł Wrocław – Zachodni AOW ( A8). Część inwestycyjna Oporowa jest więc jednym z najbardziej pożądanych obszarów przez firmy rozwijające się, a także deweloperów specjalizujących się w budowie obiektów typu hale.
Potwierdzają to dane dotyczącej sprzedaży gruntów przeznaczonych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod aktywność gospodarczą z ubiegłego roku. Sprzedaż gruntów inwestycyjnych we Wrocławiu w tym regionie potwierdza, że ich cena wahała się od 438 zł za mkw do 885 z/mkw.
W sierpniu 2021 roku działka o powierzchni prawie 5000 mkw przeznaczona w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego - MPZP pod aktywność gospodarczą 2AG, położona w rejonie ulicy Tynieckiej została sprzedana za 885,6 zł/mkw brutto, a w listopadzie teren o powierzchni 3700 mkw w rejonie ulicy Awicenny za 781,5 zł/mkw brutto.
Podobnie ceny kształtowały się w roku 2020. Teren w rejonie ulicy Awicenny, oznaczony w planie 3AG o powierzchni 12965 mkw, został sprzedany za 670 zł/ mkw, a położona w rejonie ulicy Tynieckiej działka o powierzchni ponad 9000 mkw, oznaczona w MPZP - 3AG za cenę 436,2 zł/mkw.
Marlena Joks / Analityk Rynku Nieruchomości WGN