Trendy jakie pojawiły się na rynku nieruchomości.

W WGN przeważały transakcje w sektorze mieszkaniowym, czyli lokale mieszkalne oraz działki pod zabudowę jednorodzinną.

Niekoniecznie były to transakcje w celach zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, przeważały transakcje w celach inwestycyjnych. W sumie transakcje nieruchomości w celach inwestycyjnych jak np. tereny, obiekty handlowe, biurowe, magazynowe, lokale niemieszkalne itp. stanowiły około 62 %.

Wiele transakcji było płatnych ze środków własnych, bez posiłkowania się kredytem bankowym.

Zaskakujące było w tym roku przebijanie ceny ofertowej przez  klientów kupujących.

 

Oferta WGN - Mieszkanie na sprzedaż w Lubinie

 

Preferencje klientów.

Klienci w tym roku nie byli zainteresowani już lokalami mieszkaniowymi w kamienicach i w wielkiej płycie, preferowali lokale w nowych budynkach, najlepiej w obrębie zamkniętych osiedli i koniecznie z miejscem postojowym na parkingu podziemnym.

 

Co z cenami mieszkań?

Wszystkie mieszkania podrożały. Cena średniej klasy mieszkań wzrosła wg analityków WGN w ciągu roku o 10-15 %, a na niektórych lokalizacjach więcej.

Najbardziej podrożały apartamenty w prestiżowych lokalizacjach typu lofty oraz apartamenty w nowych budynkach.

Ostatni rok pokazał, że Polacy lawinowo kupują nie tylko mieszkania w standardzie popularnym, ale też nieruchomości premium i inwestycyjne traktując je jako jedną z najkorzystniejszych lokat kapitału.

Przykładowo kawalerka w nowym budynku kosztowała ok. 300-320 tys. zł, a w wielkiej płycie, na obrzeżach miasta, można znaleźć kawalerkę do remontu za ok. 260-270 tys. zł

Natomiast za dwa pokoje w dobrym standardzie trzeba zapłacić ok. 500 tys. zł.

Już teraz coraz mniej pojawia się tzw. okazji.

Okazją zawsze będzie cena nieruchomości poniżej średnich cen.

Właściciele negocjują w zależności od indywidualnych potrzeb. W ostatnim okresie byli co raz mniej skłonni do negocjacji.

 

Prognozy na przyszły rok na tym rynku nieruchomości. Czego się można spodziewać?

Na pewno przyszły rok będzie spokojniejszy, ceny już nie będą tak galopowały w górę; rynek będzie stabilizował się.  Wg Analityków WGN będziemy obserwowali spowolnienia popytu pomimo spodziewanych, oddanych przez deweloperów w bieżącym roku około 230 tysięcy mieszkań.

Pomimo podniesienia w Polsce przez banki pod koniec 2021 roku stóp procentowych, a tym samym spowodowanie droższych kredytów, rynek nieruchomości nie odnotowuje jak na razie widocznego, mniejszego zainteresowania zakupem. Można spodziewać się przyhamowania wzrostu cen nieruchomości już w II kwartale przyszłego roku pomimo, że w maju 2022 roku pojawią się na rynku kupujący, którzy będą mogli skorzystać z kredytów bez wkładu własnego. Będą to rodziny niemające własnego mieszkania lub posiadające za małe, a spodziewające się kolejnych dzieci.

Analitycy WGN spodziewają się już w II kwartale 2022 roku kilkuprocentowych (3-5%) spadków cen na rynku deweloperskim, a co za tym pójdzie mieszkań na rynku wtórnym. Natomiast ceny nieruchomości luksusowych i inwestycyjnych raczej na dłużej utrzymają swój poziom z końca 2021 roku.

Lidia Dołhan

Dyrektor ds. nieruchomości i Analityk WGN