Dla dziennika Rzeczpospolita o rynku mieszkań w kamienicach poniżej wypowiedź Lidii Dołhan, Specjalisty WGN ds. nieruchomości premium
1.Jak duża jest oferta mieszkań w kamienicach? Przybywa takich ofert?
Filtrując najbardziej poczytne portale internetowe w tym wgn.pl prezentujące oferty mieszkań do sprzedaży, można stwierdzić, że porównując liczbę wszystkich dostępnych mieszkań w całym kraju , oferta mieszkań w kamienicach to tylko około 10%.
Przy czym, oferta rynku pierwotnego mieszkań w kamienicach jest mniejsza od oferty rynku wtórnego o około 40 %. Świadczy to o tym, że nowych mieszkań w kamienicach nie przybywa zbyt dużo. Są one pozyskiwane w wyniku adaptacji starych budynków przeznaczonych do przebudowy lub renowacji.
Mieszkanie w kamienicy na sprzedaż we Wrocławiu
2.Ile trzeba mieć na mieszkanie w starej kamienicy? Ceny rosną?
Według analityków WGN w ostatnim czasie obserwujemy znaczne zwiększenie popytu na mieszkania w ogóle i w tym również na mieszkania w kamienicach. Rynek nieruchomości reaguje szybko na zmiany na rynku , każdy zwiększony popyt powoduje , że ceny mieszkań rosną.
Cena mieszkania w kamienicy zależna jest od wielu czynników. Wpływ na cenę ma charakter kamienicy, jeżeli jest to odrestaurowany budynek, z zachowaniem dawnych elementów architektonicznych – cena takiego lokalu jest bardzo wysoka. W dużych miastach, średnie ceny oscylują w przedziale od 13 000 do 20 000 zł za 1 m2. Dla przykładu, w Krakowie, mamy ofertę mieszkań w kamienicy jeszcze wyższą, cena za 1 m2 wynosi ponad 37 000 zł apartamentu typu penthaus.
Jeżeli jednak mamy do czynienia z kamienicami wymagającymi remontu , zaniedbanych, cena mieszkania w takim budynku będzie zawsze niższa od ceny mieszkania w budynku wielorodzinnym wybudowanym w latach 60-tych i w budynkach , tzw. wielkiej płyty, budowanych w ubiegłym wieku.
Mieszkanie w kamienicy na sprzedaż w Poznaniu
3.Czy klienci chętnie kupują kamieniczne mieszkania? Kto szuka takich lokali?
Mieszkania w kamienicach odrestaurowanych to zawsze ciekawa oferta dla kupujących , jest to oferta premium dla wymagającego klienta. Tego typu mieszkania sprzedają się dobrze, kamienice są zazwyczaj bardzo dobrze zlokalizowane, w centrum miast i stanowią dobrą lokatę kapitału.
Natomiast mieszkania w kamienicy średniej klasy, to już coraz rzadziej poszukiwany towar przez kupujących. Interesują się tego typu mieszkaniami inwestorzy, kupujący mieszkania na wynajem lub fliperzy, korzystający z konkurencyjnej ceny sprzedaży.
Ostatni bum na mieszkania w kamienicach przypada na lata 2006 – 2010. W latach następnych kupujący już częściej interesowali się nowymi inwestycjami. Znaczny wysyp nowych inwestycji deweloperskich, który obserwujemy w ostatnim okresie, znacznie się do tego przyczynił.
Lidia Dołhan,
Specjalista WGN ds. nieruchomości premium