Całemu procesowi bacznie przygląda się Horwath HTL – największa na świecie firma konsultingowa w branży hotelarskiej – ze względu na globalną możliwość stosowania algorytmów w branży.

 

W projektowaniu budynku uczestniczy należąca do Structure Capital spółka Outline AI - która wspólnie z Politechniką Gdańską zajmuje się wykorzystywaniem sztucznej inteligencji i projektowania parametrycznego przy projektowaniu budynków. Projekt hotelu przy ul. Zielonej jest naszym poligonem doświadczalnym przy wykorzystywaniu oprogramowania i algorytmów opracowanych przez Outline AI - mówi Marcin Smoliński - Dyrektor ds. nieruchomości w Structure Capital, który jest odpowiedzialny za realizację projektu - budynek jest tworzony dalej przez naszą pracownię architektoniczną Structure Analitycs, ale wiele problemów jest również dawane do rozwiązania komputerom, z którymi nasi architekci muszą konkurować. Zdarza się, że rozwiązania wypracowane przez algorytmy są lepsze i pozwalają na znaczną optymalizację. Myślę, że kilka rzeczy, które zostało wdrożonych do projektu opracowanych przez sztuczną inteligencję zaoszczędziło nam już, tylko w wypadku konceptu przy Zielonej, więcej pieniędzy niż w nią zainwestowaliśmy.

 

Sztuczna inteligencja to przyszłość i projektowanie budynków nie będzie tutaj wyjątkiem. Politechnika Gdańska ma świetnych specjalistów w zakresie architektury cyfrowej - mówi Alan Szawarski - Prezes Structure Capital - a takich ludzi jest bardzo ciężko znaleźć, bo jest ich w Polsce pewnie kilku, kilkunastu, gdyż muszą być to architekci, którzy muszą umieć programować na wysokim poziomie. A powiedzmy sobie szczerze - ilu jest architektów, którzy mogliby pracować równolegle jako programiści. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Politechniką.

 

Projekt jest bardzo rozwojowy i widzimy w nim bardzo duży potencjał - mówi nam dr inż. arch. Jan Cudzik - Kierownik Laboratorium Technologii Cyfrowych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej - współpraca z Structure Capital zapewniła nam środki na prowadzenie badań w tym obszarze oraz udostępniła nam swoje dane, które są konieczne do prowadzenia projektu. Już teraz nasze algorytmy osiągają w niektórych zagadnieniach lepsze wyniki niż człowiek. Ale wynika to z prostego faktu, że architekt jest w stanie sprawdzić co najwyżej kilkadziesiąt rozwiązań przez kilka tygodni, a komputer w czasie kilkunastu minut analizuje ich dziesiątki tysięcy.

 

Budynek przy ul. Zielonej od samego początku był projektowany przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, stosowanych w najlepszych pracowniach na całym świecie. Od dawna wszystko powstaje w technologii BIM i przy zastosowaniu takich rozwiązań jak rzeczywistość wirtualna czy projektowanie parametryczne. Algorytmy powstające w Outline AI to jednak coś innego, ich celem jest optymalizowanie projektu w sposób, na który człowiek często by nie wpadł - mówi nam Andrzej Leszczyński odpowiedzialny za projekt architekt z międzynarodowym doświadczeniem, który w swojej karierze odpowiadał za tak zaawansowane projekty jak kompleks prawie 300 apartamentów na sztucznej wyspie w Norwegii.

 

 

Horwath HTL od początku współpracuje z Structure Capital w badaniach nad zastosowaniem algorytmów i sztucznej inteligencji przy projektowaniu budynków - mówi Dariusz Futoma - Partner Zarządzający polskiego oddziału największej firmy konsultingowej z branży hoteli na świecie - Technologia jest bardzo ważna dla branży hotelarskiej. Jesteśmy na początku drogi, ale już widać, że opracowywane rozwiązania zmienią optykę postrzegania możliwości nie tylko projektowych, ale głównie inwestycyjnych.  

 

Structure Capital to fundusz inwestycyjny skoncentrowany na kompleksowym rozwoju nieruchomości w centrach największych miast.

 materiał prasowy