Szacuje się, że w roku 2020 tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać na podobnym poziomie. Można się spodziewać, że w dalszym ciągu deweloperzy będą forsowali wzrosty cenowe, zwłaszcza w sześciu największych miastach, chociaż interesujące są także wskaźniki wzrostowe na rynku wtórnym, który zyskuje na wartości bardziej niż rynek pierwotny.

Oferta WGN: Apartament na sprzedaż Szczecin

Z danych JLL/REAS wynika, że w II kwartale 2019 r. sprzedanych zostało 15 100 mieszkań przez deweloperów w sześciu największych polskich miastach, to znaczy o 8% mniej niż w kwartale poprzednim.

Według WGN nie ma jednak powodu do radości, ponieważ stopniowy spadek dostępności nowych lokali na rynku pierwotnym inwestorzy będą mogli wykorzystać podwyższając poziom cen ofertowych. Sporo inwestycji, których odebranie do użytku było planowane na lata 2020-2021, zostało niemal w całości sprzedanych, co stanowi poważne utrudnienie dla wielu uczestników rynku nieruchomości. Kupujący coraz częściej są gotowi zapłacić więcej, byle tylko zyskać możliwość odbioru mieszkania w możliwie szybkim terminie, albo kierują swoją uwagę na rynek wtórny. Podwyżki zimą 2019/2020 może nie będą tak wysokie jak zimą 2017/2018, jednak możliwe są dalsze wzrosty cen nowych mieszkań.

Na podwyżki ma wpływ przewidywany poziom inflacji. Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że będą musieli zrekompensować spadek realnej wartości złotego, a także przewidywane zmiany wynikające z wprowadzenia nowych regulacji prawnych oraz fiskalnych. Wzrost cen usług i towarów jest nieodmiennie już od kilku lat jednym z najistotniejszych powodów, dla których ceny mieszkań tak szybko wzrastają.

 Oferta WGN: Mieszkanie na sprzedaż Gdańsk

Sporo do powiedzenia mają także flipperzy, których oferty skutecznie przyciągają wymagających klientów. Z każdym rokiem spora część poszukujących oczekuje gotowego, wyremontowanego i wyposażonego lokalu w dobrej lokalizacji, na ogół zaś zakup nowego lokalu w oczekiwanej lokalizacji jest niemożliwy albo o wiele droższy niż kupno doskonale wykończonego mieszkania w nieco starszym budownictwie. Kupującym zależy na oszczędzeniu czasu i nerwów w poszukiwaniu pracowników budowlanych, którzy mogliby się podjąć remontu i wykończenia lokalu nabytego w umiarkowanym stanie technicznym. A o dobrą ekipę budowlaną coraz trudniej, ponieważ zapotrzebowanie na rynku jest już teraz ogromne.

W efekcie zmian rynkowych, spada liczba mieszkań dostępnych w cenach poniżej 5000 zł / m2. Według WGN w drugim półroczu 2019 w największych polskich miastach sfinalizowanych transakcji z cenami poniżej poziomu 5000 zł / m2 było zaledwie kilkanaście procent. Na rynku mieszkań o standardzie popularnym przeważały głównie ceny transakcyjne na poziomie 7-8 tysięcy zł / m2. Natomiast w sektorze premium ceny transakcyjne były na poziomie 10-15 tysięcy zł/m2. Na mapie Polski wyróżnia się Warszawa, gdzie ceny mieszkań są wyższe o średnio 20%, w porównaniu z innymi dużymi miastami.

Statystyki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że ceny mieszkań w III kwartale 2019 r. wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. o 8,1%. Dane Eurostatu mówią o wskaźniku 8,2%. Według GUS-u, ceny mieszkań z rynku wtórnego odnotowały wzrost na poziomie 9,4%, a ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły 6,6%. Największy wzrost cen nastąpił w województwie dolnośląskim i wyniósł 12%. Statystyki pokazują jednak tylko uśrednione poziomy wzrostów. W najbardziej prestiżowych lokalizacjach wzrosty cenowe mogą wynieść nawet kilkanaście procent w skali roku. O wszystkim decyduje dostępność i jakość aktualnych ofert.

Dane dotyczące cen w III kwartale bieżącego roku podawane przez różnych analityków są póki co mocno rozbieżne. Średnie ceny mieszkań w Warszawie zbliżają się do poziomu 10 tysięcy zł / m2. Obliczenia analityków pokazują dużą rozbieżność między rynkiem pierwotnym i wtórnym, należy jednak zaznaczyć że cena ofertowa różni się od ceny transakcyjnej o 5-8%. Wynika to z negocjacji prowadzonych przy każdej transakcji.

Leszek Michniak

WGN