Popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe jest duży. Najmocniej można to odczuć w dużych miastach, gdzie wiele firm prężnie rozwija swoje działalności.

Biura na wynajem oraz biura na sprzedaż

Ogromną popularnością cieszą się biura na wynajem. Dają one najemcom dużą swobodę. W zależności od warunków umowy, które zawsze można a nawet należy negocjować, mają oni określony czynsz a także okres najmu. Jeśli obecne biuro przestanie najemcy odpowiadać, może on wypowiedzieć umowę najmu i zmienić swoją lokalizację. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie dla firm, które ze względu na zakres swojej działalności muszą być mobilne, a także dla tych, którzy nie są jeszcze pewni najlepszej lokalizacji. Na wynajęcie biura decydują się również przedsiębiorcy, którzy ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zakup biura na własność. Biura na wynajem to także świetne rozwiązanie dla firm, które się rozwijają i wiedzą, że w niedalekiej przyszłości będą musiały zwiększyć zajmowaną przez siebie przestrzeń.
Biurami na sprzedaż zainteresowane są znacznie częściej duże korporacje, które mają już rozwinięte działy – wiedzą, jaka powierzchnia będzie im potrzebna dla pracowników i klientów. Własne biuro, a często nawet cały budynek, stanowi o pozycji firmy na rynku i podnosi jej rangę w oczach kontrahentów oraz pracowników.

Standard biura ma znaczenie

Coraz więcej uwagi najemcy oraz kupujący poświęcają tematowi standardu biurowca. Istotne są takie udogodnienia jak całodobowa ochrona, windy, zapewnione miejsca parkingowe oraz klimatyzacja w pomieszczeniach. Ważne jest również to, czy do biura w łatwy sposób można dostać się komunikacją miejską, oraz czy wokół znajdują się np. lokale gastronomiczne, z których pracownicy mogliby swobodnie skorzystać w czasie przerwy.
Oczywiście udogodnienia związane z biurem będą się różnić w zależności od profilu działalności firmy. Dla jednych przedsiębiorców ważna będzie lokalizacja w ścisłym centrum lub w prestiżowej dzielnicy, natomiast inni będą poszukiwali dużych powierzchni biurowych na obrzeżach miast.

Warszawa w sektorze powierzchni biurowych jest wciąż na piedestale

Oczywiście stolica w dalszym ciągu przyciąga największą liczbę najemców oraz kupujących. W Warszawie co roku powstają prestiżowe inwestycje, które szybko się komercjalizują. Status jest w tym mieście bardzo istotny, dlatego wiele firm stawia na najbardziej prestiżowe inwestycje i na swoje biura wybiera nowoczesne wieżowce, stanowiące swego rodzaju wizytówkę miasta.
Przedsiębiorców nie zraża, że właśnie w Warszawie zapłacą najwyższe ceny za metr kwadratowy powierzchni biurowej – prestiż i wizytówka dla firmy są tego warte.
Podobną tendencję można zauważyć we Wrocławiu. Z roku na rok przybywa tutaj prestiżowych inwestycji biurowych, które szybko zapełniają się najemcami lub ich powierzchnie są wyprzedawane.
Również Kraków znajduje się w czołówce popularnych miast. Coraz więcej firm właśnie w tym mieście otwiera swoje siedziby oraz filie. Kraków staje się coraz bardziej biznesowym i nowoczesnym miastem.
Zaskakuje Łódź, która stale jest modernizowana i obecnie staje się poważnym graczem na rynku powierzchni biurowych. Coraz częściej pojawiają się tu inwestycje biurowe, których komercjalizacja przebiega bardzo sprawnie.

Rynek powierzchni biurowych w Polsce mocno się rozwija. Najbardziej uwidacznia się to na przykładzie dużych miast, jednak coraz częściej również w mniejszych miejscowościach powstają prestiżowe inwestycje biurowe. Najemców nie brakuje, popyt jest zauważalny, dlatego nie wydaje się, aby sektor biurowy miał w najbliższym czasie wyhamować.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl