Budowanie własnej hali zaczyna się od wyboru miejsca, w którym ma stanąć obiekt. Tereny inwestycyjne kuszą swoimi zaletami. Wśród nich szczególnie atrakcyjne warunki oferują  Specjalne Strefy Ekonomiczne. Charakteryzują się one nie tylko prestiżem, ale również podejściem „pro-klienckim” do przedsiębiorcy. Prowadzenie działalności w Strefach Ekonomicznych to również możliwość uzyskania ulg w podatku dochodowym na okres 15 lat.

Własne nie zawsze lepsze

Budowa to ogromne przedsięwzięcie, od którego nie da się całkowicie odciąć, nawet zlecając zarządzanie projektem na zewnątrz. To stałe podejmowanie decyzji, ogrom czasu i zasobów, których zwykle przedsiębiorcy mają niedobór. Bardzo często, w trakcie realizacji projektu, pojawiają się nowe problemy i wzrastają wydatki. Własnym obiektem trzeba też zarządzać i nimadministrować w trakcie użytkowania. No więc jaka alternatywa?

BTS niczym krawiec dla wymagających

Jednym z najlepszych rozwiązań, szczególnie dla firm, których działalność jest innowacyjna czy nietypowa, jest wynajem hali produkcyjnej w modelu Built-To-Suit. Oznacza to halę szytą na miarę czyli dopasowaną pod specyficzne potrzeby przyszłego najemcy. Przedsiębiorca oszczędza wtedy czas, pieniądze i własne siły. Oczywiście – wybudowanie hali szytej na miarę wiąże się podpisaniem długoterminowej umowy, jednak 10 lat najmu wypada w kalkulacjach zdecydowanie korzystniej niż 30 lat kredytu. Warto pamiętać, że ulgi podatkowe, można uzyskać również wynajmując powierzchnie od dewelopera, bez konieczności budowy własnych nieruchomości.

Kameralna przestrzeń dla innowacyjnych pomysłów

Jednym z deweloperów inwestujących w Strefach Ekonomicznych na Śląsku jest AURO Sp. z o.o. Przykładem lokalizacji stworzonej z myślą o small biznesie jest AURO Business Park w Gliwicach, kameralny kompleks biurowo-produkcyjny, który, choć wkomponowany w przemysłowy krajobraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wyróżnia się nietypowym otoczeniem budynków. Do współpracy w zakresie zaprojektowania przestrzeni na terenie AURO Business Parku został zaproszony profesjonalny architekt krajobrazu, który za tę realizację został nagrodzony w konkursie na najbardziej innowacyjną aranżację terenów przemysłowych.

Najbliższe projekty dla małej i średniej wielkości firm realizowane będą na terenie Strefy Ekonomicznej w Zabrzu. Nowy kompleks powstanie zgodnie z najwyższymi obowiązującymi standardami dla tego rodzaju budynków, dzięki czemu zagwarantowany zostanie wysoki komfort użytkowania.

Anna Radecka