Wrocław cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów i deweloperów. Poszukują oni atrakcyjnych gruntów pod budowę zarówno inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych. Wszystko za sprawą sprzyjającego rynku, który zachęca coraz większą liczbę Polaków do zamieszkania właśnie w tym zakątku Polski.


W ciągu kilku ostatnich lat zauważyć można prawdziwy rozkwit inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. Zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, wykupowane są wolne jeszcze grunty budowlane.

W centrum miasta powstają bardziej lukratywne i prestiżowe inwestycje. Mowa tu zarówno o inwestycjach komercyjnych, takich jak luksusowe biurowce, jak również o inwestycjach mieszkaniowych. Doskonałym przykładem prestiżowych lokalizacji mieszkaniowych jest chociażby Odra Tower. Ta nowoczesna inwestycja mieszkaniowa powstała na działce budowlanej usytuowanej w ścisłym centrum miasta, zaledwie kilkaset metrów od wrocławskiego rynku.

To sprawia, że mieszkańcy mogą wybrać się do centrum Wrocławia spacerem i dotrą do niego w zaledwie kilka – kilkanaście minut. Z racji tego, że działki budowlane w centrum miasta mają wywindowane jedne z najwyższych cen, deweloper postarał się o maksymalne wykorzystanie przestrzeni. W efekcie na 19 kondygnacjach zrealizowano 243 mieszkania, 5 lokali usługowych oraz 254 miejsca postojowe. Inwestycja w centrum spotkała się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców miasta Wrocław.

Grunty budowlane w ścisłym centrum miasta stale tracą na i tak stosunkowo małej dostępności. Z tego względu są najczęściej poszukiwane i równocześnie najdroższe.

Niemniej działki budowlane położone poza ścisłym centrum również zyskały na popularności. Największym zainteresowaniem w oczach deweloperów cieszą się obecnie obrzeża miast, a więc Leśnica, Maślice, Tarnogaj, Psie Pole, Kozanów. Gruntów pod budowę – zwłaszcza inwestycji mieszkaniowych – ubywa w tych rejonach z roku na rok.

Wielu mieszkańców Wrocławia ceni sobie ciszę oraz spokój, możliwość zamieszkania daleko od zgiełku i pędu miasta. To właśnie dla nich tworzone są inwestycje mieszkaniowe, zapewniające zarówno zaciszne miejsce do życia, jak i szybki dojazd do centrum miasta.
A gdybyśmy chcieli zakupić teren pod prywatną budowę domu? Jak plasowałyby się ceny? Średnio we Wrocławiu trzeba wydać około 400 złotych za metr kwadratowy działki budowlanej. Jest to oczywiście cena mocno uśredniona, gdyż ceny za metr działki różnią się mocno w zależności od swojej lokalizacji.

W dalszym ciągu w cenowej czołówce utrzymuje się Biskupin. Jedne z wyższych cen spotkamy również na Krzykach, a dokładniej na Gaju, który nazywany jest kolebką snu – to doskonałe miejsce do życia dla osób, które są aktywne zawodowo i liczy się dla nich szybki dojazd do centrum, a równocześnie cenią sobie otoczenie zieleni i niskiej zabudowy mieszkaniowej. Na Gaju spotkać można również coraz więcej rodzin z dziećmi. Ceny za grunty budowlane w ciągu kilku ostatnich lat poszły tutaj bardzo w górę.

Najtańsze działki możemy znaleźć m.in. na Psim Polu, Stabłowicach, w Wojszycach czy w Leśnicy. Co jednak ważne – ceny gruntów budowlanych we Wrocławiu rosną z roku na rok, niezależnie od lokalizacji. Ich dostępność jest coraz mniejsza, a rosnąca popularność tego miasta winduje coraz wyższe ceny za ziemie budowlane. Ceny działek rosną zatem dość szybko zarówno w centrum, jak i na jego obrzeżach. To skłania deweloperów i inwestorów do podejmowania szybkich działań i decyzji co do kolejnych inwestycji.

Wrocławski rynek gruntów budowlanych znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o popularność. Gruntów pod budowę nowych inwestycji poszukują w tym mieście zarówno prywatni inwestorzy, jak i deweloperzy. Wrocław przyciąga coraz większą liczbę nowych mieszkańców, którzy poszukują tutaj nieruchomości na sprzedaż.

Magdalena Paluch
redaktor naczelna Komercja24.pl