Warszawa słynie z drogich nieruchomości w każdym segmencie. Wiele przedsiębiorstw oraz osób prywatnych ceni jednak stolicę za perspektywy i prestiż lokalizacji. Coraz więcej międzynarodowych korporacji decyduje się na otwarcie tam swojej siedziby, co wpływa na popularności i znaczenie miasta na światowej mapie biznesowej. Należy pamiętać, że stolica – jak każde miasto – posiada mniej, oraz bardziej prestiżowe lokalizacje.

Silna pozycja rynkowa Warszawy

Warszawa, jako stolica i największe miasto w kraju, jest najdroższym z miast – zapłacimy tu najwięcej za metr kw. biura, domu, mieszkania czy obiektu handlowego. Zmieniająca się na sytuacja i zawirowania rynku zdają się ją pomijać. Tutaj bowiem ceny pozostają niewzruszenie wysokie, a w ostatnim czasie analitycy WGN odnotowali również wzrosty cenowe.


Miasto stołeczne składa się aż 18 dzielnic: Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów.

Najdrożej na warszawskim Śródmieściu

Zdecydowanie najwięcej zapłacimy w dalszym ciągu w ścisłym centrum miasta. Śródmieście, którego powierzchnia liczy 15,57 km, odznacza się najwyższymi cenami ofertowymi nieruchomości na rynku warszawskim. Ceny za metr kwadratowy w przypadku rynku mieszkaniowego przekraczają tam 10-11 tys. złotych. Na tak wysokie koszty wpływa wiele czynników. Należy mieć na względzie, że średnia cena wynika m.in. z dużej – i stale rosnącej – liczby luksusowych apartamentów w tej dzielnicy. Ceny ekskluzywnych mieszkań i apartamentów podbijają średnią rynkową, jednak mimo wszystko także zwykłe mieszkania z rynku deweloperskiego odznaczają się bardzo wysokimi cenami.

Śródmieście przyciąga kupujących z różnych względów. Jednym zależy na bliskości ścisłego centrum i szybkim dostępie do najważniejszych punktów miasta. Jeszcze inni cenią dzielnicę Śródmieście za jej historyczny charakter i wyjątkową architekturę. Do dziś zachowały się tam bowiem unikalne zespoły zabytkowe oraz place, m.in Plac Teatralny. Dzielnica ta przepełniona jest nieruchomościami mieszkaniami oraz rezydencjalnymi, które swoją historię mają w okresach baroku a także klasycyzmu. Zabytkowa magia dzielnicy przeplata się z jej wartościami mieszkalnymi, m.in. bogatej infrastrukturze, dobrej komunikacji miejskiej oraz bliskości ścisłego centrum miasta.

Inne popularne dzielnice Warszawy

Bardzo popularną dzielnicą jest także Wola, która położona jest w lewobrzeżnej części miasta. Dzielnica ta jest większa od Śródmieścia i liczy 19,26 km. Ceny za metr kw. nieruchomości oscylują tutaj w granicach 9,5-10 tys. złotych. Wola z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym regionem na mapie Warszawy.

Kolejną dzielnicą należącą do warszawskiej elity cenowej jest Mokotów. Dzielnica ta ma powierzchnię 35,42 km i jest największą dzielnicą Warszawy pod względem liczby ludności. Ceny oscylują tutaj wokół 9 tys. złotych za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż.

W prawobrzeżnej części Warszawy odnotować można zdecydowanie niższe ceny nieruchomości.
Najtaniej jest w dzielnicy Rembertów. Mieszkania można kupić tam w cenie średnio około 6-7 tys. złotych za metr kwadratowy.

Dzielnica Rembertów ma powierzchnię 19,3 metrów kw i cechuje się najmniejszym współczynnikiem zaludnienia. Natomiast najmniejszą dzielnicą w Warszawie pod względem powierzchni jest dzielnica Żoliborz, która ma powierzchnię 8,47 km.

Warszawa, będąc stolicą kraju, jest także najbardziej prestiżową lokalizacją na mapie Polski i coraz bardziej cenioną w Europie. Cenią ją zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne, chcące zamieszkać w tym właśnie mieście. Inwestycja w nieruchomość w najdroższych dzielnicach wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, jednakże obserwując tendencje panujące od lat na rynku można stwierdzić, że są to dobrze ulokowane pieniądze.

 

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna komercja24.pl