Polski rynek nieruchomości mieszkaniowych jest bardzo bogaty. Zarówno w dużych miastach jak i mniejszych miejscowościach z łatwością można wyszukać wiele ofert sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego oraz mieszkań z rynku pierwotnego.
Apetyt Polaków na coraz bardziej luksusowe mieszkania stale rośnie. Wiele osób nie chce już kupować mieszkań do remontu. Zdecydowanie bardziej rozglądają się oni za gotowym mieszkaniem, wykończonym pod klucz, w którym obecny właściciel wykonał już pełną aranżację pomieszczeń.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zwiększyć prestiż danego lokalu mieszkaniowego, ale także zainteresować większą liczbę potencjalnych kupujących. Nie od dziś wiadomo, że kupujemy oczami i w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na walory estetyczne.

House flipping jest już dobrze znany

W Polsce house flipping jest już bardzo popularny i z roku na rok popularność ta regularnie wzrasta. Za pojęciem house flipping kryje się nic innego, jak zarabianie na odnowionych nieruchomościach.
Na czym dokładnie to polega? Inwestor kupuje mieszkanie do remontu lub mieszkanie o niskim standardzie wykończenia. Bardzo często powodem takiego zakupu jest zarówno niska cena nieruchomości, jak i jej atrakcyjna lokalizacja.
Inwestor remontuje takie mieszkanie, w razie potrzeby dokonuje zmian rozkładu pomieszczeń, wykańcza wnętrza. Krótko mówiąc – nadaje mieszkaniu nowoczesnego ducha. Częstym zabiegiem jest rezygnacja np. z osobnej, ciasnej kuchni i wyburzenie ścianki działowej, aby w efekcie uzyskać duży salon z aneksem kuchennym i strefą jadalnianą. Taki rozkład jest obecnie bardzo popularny.

Flipper (czyli inwestor) kupuje tanie mieszkanie, wykańcza je lub remontuje, po czym odsprzedaje z zyskiem. Czy taka inwestycja jest jednak opłacalna? Czy jest to gra warta świeczki?

House flipping – opłacalność inwestycji

Okazuje się, że jak najbardziej – house flipping może okazać się bardzo korzystną inwestycją. Zasadniczo niesie ona ze sobą umiarkowane ryzyko. W sytuacji, gdyby odnowione mieszkanie długo nie mogło znaleźć kupca, który byłby skłonny zapłacić tyle, ile oczekuje inwestor, w dalszym ciągu pozostaje on właścicielem mieszkania. W tym kontekście inwestor taki nic nie traci. Może w tym mieszkaniu mieszkać, chwilowo zakwaterować w nim bliskich lub przeznaczyć na tymczasowy wynajem. Możliwości jest sporo.
Wielu ekspertów rynku nieruchomości wskazuje jednak, że zakup i odsprzedanie mieszkania może się bardzo opłacić i inwestycja ma szansę zwrócić się z dużą nawiązką.
Szacuje się, że house flipping może przynieść nawet około 20-procentowy zysk. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, w jakiej cenie inwestor kupi mieszkanie, za ile je wyremontuje i sprzeda. Istotnym czynnikiem jest także obecność oferty sprzedaży na rynku, ponieważ od końcowego zysku powinno się odjąć wszelkie opłaty związane z utrzymaniem mieszkania wystawionego na sprzedaż.

Popularność flippingu stale rośnie

House flipping cieszy się dużą popularnością nie tylko w dużych miastach. Wielu inwestorów wybiera mniejsze miejscowości i w nich również uzyskują oni zyski ze sprzedaży. Pokazuje to, że Polacy rzeczywiście poszukują mieszkań w lepszym standardzie, nawet kosztem wyższej ceny. Istotna jest przy tym także wspomniana na wstępie lokalizacja mieszkania.
Flipperów regularnie przybywa co może wskazywać, że rzeczywiście jest to inwestycja godna uwagi i przynosząca duży zwrot.

Dlaczego Polacy wolą odnowione mieszkania?

Z jakiego powodu wiele osób chce kupić gotowe, wyremontowane mieszkanie? Przecież zakup mieszkania do remontu i samodzielne wykończenie przynosi nie tylko oszczędności finansowe, ale także stwarza możliwość aranżacji w 100-procentach pod własny gust. Otóż okazuje się, że wiele osób nie ma na to czasu, lub wręcz nie chce zajmować się samodzielną aranżacją. Wolą oni zapłacić więcej za gotowy produkt i wprowadzić się oraz zamieszkać od razu.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl