Szacuje się, że na polskim rynku w trakcie budowy jest 1,74 mln mkw. powierzchni biurowych. W samej tylko Warszawie powstaje 760 tys. mkw biur, natomiast w pozostałych ośrodkach biznesowych w trakcie realizacji jest łącznie 980 tys mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych.

Największe aglomeracje w kraju: Wrocław, Kraków i Trójmiasto odnotowują największe wzrosty podaży, już prawie 70% nowych powierzchni biurowych powstaje w tych miastach.

Inwestycje deweloperskie biurowców w największych aglomeracjach

Analitycy WGN zauważają, że we wszystkich największych ośrodkach biznesowych w kraju aktywność firm deweloperskich jest wzmożona. Rosnący popyt na nowe biura generuje nowe inwestycje. Coraz ważniejszym graczem na polskim rynku biurowym są międzynarodowe firmy i globalne korporacje, które wyznaczają trendy.

Z raportu Walter Herz wynika, że zasoby polskiego rynku biurowego przekraczają dziś 10,2 mln mkw. powierzchni, w czego 5,42 mln mkw. biur oferuje Warszawa. Na czołowych rynkach regionalnych podaż powierzchni biurowych wynosi łącznie ponad 4,8 mln mkw. Z tego Kraków, w którym w budowie jest teraz ponad 280 tys. mkw. biur i Wrocław, gdzie powstaje około 240 tys. mkw. powierzchni, mogą się pochwalić zapleczem biurowym przekraczającym 1 mln mkw.

Kolejnym miastem, które przekroczy magiczną liczbę miliona mkw powierzchni biurowych jest Trójmiasto, choć nastąpi to prawdopodobnie w 2021 roku. Świadczy to o szybkim rozwoju i dużym potencjale miasta. Obecnie w budowie jest tam prawie 160 tys. mkw. Natomiast konkurujące ze sobą Poznań, Katowice i Łódź niedługo dysponować będą zasobami wysokości 500 tys. mkw. biur.

Wzrost liczby powierzchni biurowych na rynkach regionalnych

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 na głównych rynkach regionalnych przybyło łącznie około 440 tys. mkw nowoczesnych powierzchni. Jednakże wskaźnik pustostanów w regionach utrzymuje się na średnim poziomie 9,7 proc. Z danych Walter Herz wynika, że najmniejszy odsetek wolnych biur notuje Poznań i Trójmiasto. Zaledwie około 6,4 - 6,7 proc. powierzchni pozostaje w tych lokalizacjach nie wynajęte.

W stolicy jest notowana duża absorpcja, dzięki której ilość pustostanów spadła do wartości nie obserwowanej od pięciu lat, tj. poziomu poniżej 10 proc. Najmniej wolnej powierzchni jest w biurowcach zlokalizowanych w centralnej części miasta, gdzie na najemców czeka tylko 6,5 proc. biur.

Eksperci WGN oceniają stołeczny rynek powierzchni biurowych jako najbardziej chłonny w Polsce, ponad to jest również w europejskiej czołówce. Z danych analitycznych wynika, że w pierwszych trzech kwartałach 2018 roku w aglomeracji zakontraktowane zostało blisko 630 tys. mkw. powierzchni biurowych

Na ilość nowych inwestycji biurowych najbardziej wpływa napływ nowych, międzynarodowych firm, ekspansja najemców już obecnych na rynku i rosnące zainteresowanie instytucji państwowych komercyjnymi powierzchniami.


Istotne inwestycje biurowe w Warszawie

Nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce przybywa spektakularnych projektów i inwestycji. Obok dużych, widowiskowych obiektów, na rynek wchodzą jednocześnie atrakcyjne cenowo projekty, jak na przykład kompleks Neopark położony w biznesowej części warszawskiego Mokotowa, którego budowa właśnie się zakończyła, czy prowadzona przez firmę Yareal inwestycja związana z realizacją projektu Lixa na stołecznej Woli.

Obecnie najbardziej rozbudowującą się częścią Warszawy jest rejon Ronda Daszyńskiego i obszar wzdłuż ulicy Prostej i Świętokrzyskiej. Realizowane tam inwestycje zaowocują powstaniem nowoczesnej dzielnicy biznesowej. Niebawem powstaną tam nowe biurowce: The Warsaw Hub oferujący 75 tys. mkw nowoczesnych powierzchni biurowych, Skyliner z 44 tys. mkw, Generation Park Z zapewniający 20 tys. mkw., Spark B -16 tys. mkw, czy Mennica Legacy Tower, w której powstanie 60 tys. mkw.

Obok nowej Rotundy, przy rondzie Dmowskiego, w miejscu dawnego budynku Universal powstanie nowoczesny biurowiec Widok Towers. Jego charakterystycznym elementem będzie 95 metrowa wieża mieszcząca 35 tys. mkw. powierzchni. Mimo rozmachu inwestycji, nie jest to największy realizowany projekt w Warszawie. Varso powstaje w narożniku ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II w stronę Żelaznej. Nowoczesny kompleks, naszpikowany nowoczesnymi technologiami i proekologicznymi rozwiązaniami zaoferuje ponad 140 tys. mkw.

Analitycy Walter Herz szacują, że całkowita podaż nowej powierzchni biurowej w Warszawie w tym roku zamknie się w granicach 250 tys. mkw. W 2019 roku warszawski rynek wzbogaci się o podobną ilość powierzchni. Dopiero 2020 rok przyniesie miastu potężny zastrzyk nowej powierzchni biurowej, kiedy ukończone zostaną duże, realizowane aktualnie projekty.

 

Sandra Wolna
redaktor naczelna wgn.pl