Nie brakuje spektakularnych transakcji i dużych operacji z udziałem zagranicznych inwestorów, co może stwarzać wrażenie prężności w segmencie rynku gruntów inwestycyjnych. Inwestycje Panattoni Europe, P3, Prologis czy Goodmana w Polsce osiągają rekordowe wyniki. Joanna Sinkiewicz, ekspert Cushman and Wakefield, podkreśla, że z końcem 2017 r. całkowite zasoby rynku powierzchni magazynowych przekroczyły 13,5 mln mkw. Najwięksi deweloperzy magazynów realizują olbrzymie inwestycje dla strategicznych najemców, takich jak Amazon, Zalando, Carrefour, H&M. Stale rozbudowują się także istniejące parki logistyczne, sprzyjające rozwojowi średnich i dużych przedsiębiorstw, a także ich ekspansji na rynku polskim.

Zwiększa się także siła przyciągania nowych klientów przez inwestorów realizujących nowe biurowce. Skomercjalizowane obiekty często stają się przedmiotem sprzedaży – dotyczy to zwłaszcza inwestycji biurowych firmy Skanska, które zazwyczaj osiągają ceny od 50 mln do 75 mln euro.

Rynek najmu obiektów magazynowych i biurowych

Sukcesywnie przybywa nowych najemców, zarówno na rynku magazynowym, jak i na rynku wynajmu powierzchni biurowych. Dużo łatwiej jest znaleźć dużym inwestorom, z rozległymi kontaktami międzynarodowymi, strategicznych długoterminowych najemców, ale w największych ośrodkach miejskich w Polsce większość nowych obiektów biurowych wynajmuje się w stosunkowo szybkim tempie, niezależnie od dostępnej powierzchni.

Mali i średni przedsiębiorcy raczej korzystają z powierzchni w starszych obiektach – dobrym przykładem mogą być niektóre wrocławskie obiekty, takie jak Budopol przy ul. Racławickiej, czy NOT przy ul. Piłsudskiego. Tego typu obiekty wypełniają zapotrzebowanie na wynajem niewielkich lokali biurowych o powierzchni nawet od 10 mkw. do 50 mkw.

Nowe biurowce jak rówenież obiekty usługowo-biurowe, wliczając w to również galerie handlowe (np. Renoma we Wrocławiu), są coraz częściej przedmiotem wielokrotnego obrotu. Po skomercjalizowaniu obiektu biurowego albo po uzyskaniu odpowiedniej stopy zwrotu, inwestorzy decydują się często na sprzedaż. Zresztą, najlepiej zlokalizowane tego typu nieruchomości same przyciągają nowych inwestorów zwłaszcza międzynarodowe fundusze.

Perspektywy rozwoju rynku gruntów inwestycyjnych

Bardzo silnym trendem na rynku sprzedaży gruntów inwestycyjnych jest złożona i wieloetapowa współpraca między inwestorem (deweloperem) a jego kontrahentem, na którego zlecenie ma się odbyć realizacja np. hali magazynowej albo określonej powierzchni biurowej. Niekiedy najemca bardzo ściśle współpracuje z inwestorem już na etapie realizacji, a coraz częściej zdarza się, że jeszcze przed realizacją, a nawet przed zakupem gruntu.

Rosnący, stały popyt na grunty inwestycyjne wymusza pojawianie się w ofercie sprzedaży nowych terenów. Wraz ze wzrostem dobrych wskaźnków gospodarczych w Polsce można spodziewać się rosnącej podaży terenów pod cele komercyjne. Na pewno ten trend utrzyma sie przez najbliższe lata.

 

ZOBACZ GRUNTY INWESTYCYJNE NA SPRZEDAŻ


Jarosław Wójtowycz
Starszy Analityk WGN