Pośredników nieruchomości jest na rynku wielu. Jeśli jednak zależy nam na sprawnej sprzedaży mieszkania lub domu, warto skorzystać z usług prawdziwego profesjonalisty. W jaki jednak sposób wyłonić go spośród innych? I jakie cechy powinien posiadać rzetelny pośrednik nieruchomości?

Decydując się na podjęcie współpracy z biurem nieruchomości, a tym samym konkretnym pośrednikiem, powinniśmy sprawdzić ich renomę. Najłatwiej dokonać tego za sprawą Internetu. Na wielu forach możemy znaleźć opinie na temat poszczególnych biur nieruchomości. Jeśli wyłonimy spośród nich jedno, możemy przyjrzeć się jego pracownikom. W tym wypadku również możemy skorzystać z pomocy Internetu, jednak o wiele prostszym i efektywniejszym sposobem będzie odwiedzenie biura nieruchomości i spotkanie z pracownikami biura nieruchomości na żywo. Wówczas bowiem, podczas rozmowy z pośrednikiem, będziemy mogli sprawdzić, czy jest to osoba kompetentna a także czy dobrze się nam z nią rozmawia. Jest to bowiem niezmiernie istotne przy dalszej współpracy, kiedy to pośrednik stale będzie się z nami kontaktował.

Na jakie cechy pośrednika nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę?

Z cała pewnością dobry pośrednik nieruchomości powinien być osobą komunikatywną. Otwartość i szczerość sprawiają, że czujemy do drugiej osoby większą sympatię, a pośrednik jest osobą, która będzie nas reprezentować. Jeśli wzbudzi pozytywne odczucia w nas, to istnieją większe szanse na to, że także osoby zainteresowane kupnem naszej nieruchomości nie będą miały problemów w komunikacji z naszym pośrednikiem. Znalezienie z pośrednikiem „wspólnego języka” jest też o tyle istotne, że ułatwi dalszą współpracę.

 

Pośrednik nieruchomości powinien dysponować fachową wiedzą

Agencja nieruchomości a zwłaszcza pośrednik powinni być ponadto kompetentni, co oznacza, że powinni oni posiadać fachową i aktualną wiedzę z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Dobry pośrednik powinien dawać nam gwarancję poczucia bezpieczeństwa przy wykonywaniu każdej czynności. Musimy mieć pewność, że zarówno umowy, dokumenty, jak i sam sposób prezentowania nieruchomości przebiega na najwyższym poziomie i w zgodzie z zasadami tego fachu. Aktualna wiedza na temat bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości również jest niezmiernie ważna, ponieważ posiadając ją, pośrednik będzie mógł udzielić nam wskazówek i rad, np. w odniesieniu do ceny lub standardu nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości powinien być rzetelny

Rzetelność to kolejna ważna cecha dobrego pośrednika. Dotrzymywanie ustalonych terminów i wywiązywanie się z zaplanowanych działań to niezmiernie ważna kwestia. Niejednokrotnie da się słyszeć o sytuacjach, kiedy to pośrednik obiecuje swoim klientom możliwie najlepszą promocję oraz stały kontakt i informowanie o sytuacji w temacie sprzedaży, tymczasem później klienci Ci sami muszą dopominać się o jakiekolwiek wieści. To bardzo nieprofesjonalne podejście, które naraża Klientów pośrednika na dodatkowy, niepotrzebny stres.

Pośrednik nieruchomości powinien być otwarty na wykorzystanie najnowszych technologii

Otwartość na nowoczesne techniki sprzedaży zdaje się być kluczowa. Dobry pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien stale edukować się w tej kwestii, aby wiedzieć, jak promować oferty swoich klientów. W obecnych czasach ogłaszanie się w prasie nie przynosi już takich efektów, jak dawniej – tę formę wypiera Internet. Z racji tego, że form promocji stale przybywa (ogłoszenia na portalach, bannery, wyróżnianie ogłoszeń, artykuły sponsorowane itp.), pośrednik powinien stale aktualizować swoją wiedzę z zakresu marketingu i źródeł promocji.

Kluczową, i można by rzecz podstawową cechą dobrego pośrednika, jest nienaganna prezencja i wysoka kultura osobista. Pośrednik jest naszym przedstawicielem w rozmowach z kupującymi, powinien zatem swoją postawą i zachowaniem prezentować najwyższy poziom. Odpowiedni strój biznesowy a także kulturalny styl wypowiedzi to podstawa do zbudowania dobrego wrażenia i zaufania strony kupującej, co może przełożyć się na owocną transakcję.

 

Jarosław Wójtowycz

Starszy analityk WGN