Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy dołożyć większych starań przy analizie stanu nieruchomości, niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego. Powód? Mieszkania używane często posiadają ukryte wady techniczne, drobne usterki. Należy zatem dobrze zweryfikować stan takiej nieruchomości, zanim podejmie się decyzję o jej zakupie.
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się elewacji budynku. Czy została ona odnowiona, czy budynek został ocieplony, czy może jedynie odmalowany. To bardzo istotne aspekty, ponieważ brak ocieplenia budynku może skutkować chłodem w mieszkaniu oraz wyższymi rachunkami w okresie grzewczym.

Kolejnym ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jeszcze zanim przekroczymy próg mieszkania, jest winda. W zależności od tego, czy interesuje nas zakup mieszkania na parterze, czy położonego na piętrze, obecność windy może okazać się nieoceniona.
Jeśli w budynku znajduje się winda, to sprawdźmy, kiedy odbyła się jej ostatnia konserwacja. Ważnym aspektem jest także jej wielkość. W starym budownictwie windy były stosunkowo niewielkich rozmiarów, przez co obecnie wjechanie do takiej windy np. podwójnym wózkiem lub przewiezienie nią roweru może być kłopotliwe, lub wręcz niemożliwe.

 

Stan techniczny klatki schodowej również jest ważny. Czasami spółdzielnie latami ociągają się z remontem wspólnych przestrzeni, tłumacząc to brakiem odpowiednich funduszy. Nieestetyczna klatka schodowa z pewnością nie sprawi dobrego wrażenia. Może również stanowić problem w sytuacji, gdybyśmy zdecydowali się na sprzedaż tego mieszkania za kilka lat.

Bardzo ważne jest sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania. Należy sprawdzić, kto jest jej rzeczywistym właścicielem i czy nieruchomość nie jest obciążona hipotecznie. Należy też zwrócić uwagę, czy mieszkanie nie jest obciążone innymi długami, np. z tytułu nieopłacania czynszu.
Po wejściu do mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego rozkład, ale przede wszystkim stan techniczny. Często usterki ukryte są za szafkami bądź pod dywanem (np. wypaczone deski parkietowe lub panele w bardzo złym stanie technicznym, wymagające wymiany). Sprawdźmy, czy ściany są proste, co w starym budownictwie zazwyczaj stanowi dość problematyczną kwestię.

Bardzo istotne jest sprawdzenie szczelności okien, Należy też zwrócić uwagę, czy są to stare, drewniane okna, czy może plastikowe. Jeśli pomiędzy szybami w oknie zbiera się woda, jest to sygnał, że być może są one rozszczelnione.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest to, czego na pierwszy rzut oka nie widać – instalacje. Należy sprawdzić, czy rury są w dobrym stanie technicznym, czy może będą wymagały wymiany. Wszelkie kontakty oraz gniazdka elektryczne również należy sprawdzić pod kątem stanu technicznego.

Wracając do ścian zwróćmy uwagę, czy są one pomalowane farbą, czy może położono na nich tapety. Jeśli pomieszczenia są wytapetowane, to będzie to dla nas dodatkowy koszt, gdyż zazwyczaj wymagają one zdarcia. Wysokość dodatkowych kosztów w tym przypadku będzie uzależniona od tego, czy położymy nowe tapety, czy może zdecydujemy się na gładzie i malowanie.
Równie ważny jest stan techniczny sufitu. Często wymaga on malowania, czasami jest popękany. Wszelkie większe odbarwienia mogą świadczyć o wcześniejszych zalaniach (dotyczy zwłaszcza mieszkań na ostatnim piętrze).
Mieszkania z rynku wtórnego prezentują naprawdę szeroką ofertę. Za główne atuty mieszkań używanych uznaje się bardzo dobrą lokalizację (blisko parków, komunikacji miejskiej, z bardzo dobrą i bogatą infrastrukturą). Dodatkowo mieszkania używane są zazwyczaj rozkładowe, co stanowi duży plus. Domownicy mogą nie tylko zapewnić dobie maksimum prywatności, ale mieszkania takie można niemal dowolnie aranżować.
Cena mieszkań z rynku wtórnego nie zawsze jest niższa, niż w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, jednak zazwyczaj cena za metr jest atrakcyjniejsza, a dodatkowo łatwiej negocjować z właścicielem obniżkę ceny. Mieszkania używane mają bardzo wiele atutów, jednak aby być zadowolonym z ich zakupu, należy je wcześniej gruntownie przejrzeć.


Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN