Pracodawcy już ok kilku lat wyraźnie zauważają, że zadowolenie i komfort pracownika przekłada się na jego większą skuteczność. Pracownicy chętniej wiążą się na dłużej z firmami, w których czują się dobrze. To, w jaki sposób urządzone będzie biuro, ma zatem fundamentalne znaczenie.

Przede wszystkim utrzymuje się trend na open space. Duża, wspólna przestrzeń do pracy sprawia, że pracownicy czują się swobodniej, nie są zamknięci w przysłowiowych sztywnych czterech ścianach. Takie rozwiązanie jest również korzystne z punktu widzenia pracodawcy. Współpracownicy, którzy pracują razemw jednym pomieszczeniu nawiązują bliższe relacje, chętniej dzielą się wiedzą, doświadczeniem i pomysłami. Wiele firm, które zdecydowało się na zmianę w biura typu open space, zauważa ponadto wzrost prawidłowego przepływu informacji pomiędzy pracownikami. To z kolei przekłada się na wyższą efektywność pracy i lepsze wyniki dla firmy.

Aby urządzić biuro typu open space wystarczy duże pomieszczenie na kilka biurek. Należy jednak pamiętać o tym, że nie dla każdego profilu działalności firmy taki układ jest korzystny. Czasami bowiem współpracownicy mogą sobie przeszkadzać. Na przykład jeśli część pracowników wykonuje pracę dynamiczną, ma częsty kontakt telefoniczny lub osobisty z klientem, to umieszczenie takich osób we wspólnej przestrzeni z działem księgowym, który wymaga raczej ciszy i skupienia, mogłoby nie być najlepszym rozwiązaniem.

Co-working to kolejny trend, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony pracodawców. Przestrzenie co-workingowe maja za zadanie skupiać przy jednym stole grono pracowników, aby mogli oni wymienić opinie i pomysły np. na temat danego projektu. Mają oni również możliwość współpracy przy jednym stole, co znacznie usprawnia proces zamknięcia projektu.

Nic tak nie poprawia komfortu pracy, jak poczucie swobody. Wielu pracowników przyznaje, że czuje się o wiele lepiej w biurze, które kojarzy im się z nieco domowym klimatem. Pracodawcy, wsłuchując się w tę potrzebę, chętnie urządzają przestrzenie w taki sposób, aby nie kojarzyły się one ze stylem korporacyjnym. Coraz częściej pracownicy mogą przynosić w swoje miejsce pracy rzeczy osobiste, jak zdjęcie rodziny, prywatny kubek czy drobne przedmioty. Również rośliny są coraz milej widziane, gdyż wprowadzają do wnętrz przyjazny klimat.

Istotne jest, aby również narzędzia pracy były dostosowywane pod indywidualne potrzeby pracowników. Krzesło czy monitor z regulowaną wysokością i kątem nachylenia z pewnością sprawią, że każdy pracownik będzie mógł zwiększyć swój komfort pracy.

Strefy relaksu to kolejna nowość, jaką coraz częściej wprowadzają więksi przedsiębiorcy. Tradycyjne pokoje socjalne, w których można zjeść posiłek, zastępowane są przez nowoczesne strefy relaksu. Kilkuosobowy stół z wygodnymi krzesłami, ozdobna roślinność wprowadzająca domowy klimat, ekspres do kawy, kuchenka a nawet stół do bilarda czy piłkarzyki – na takie udogodnienia może liczyć coraz większa liczba zatrudnionych osób. W tak urządzonych przestrzeniach mogą oni odpocząć, zrelaksować się, zjeść ciepły posiłek i zacieśnić więzy z innymi współpracownikami.

Nowoczesne i funkcjonalne biuro to przede wszystkim takie, w którym pracownik czuje się dobrze. Coraz więcej pracodawców zdaje się dostrzegać w pracownikach nie tylko siłę roboczą, ale człowieka, który ma potrzebę dobrego samopoczucia. Pracodawcy wiedzą, że wprowadzenie w życie powyższych rozwiązań wpływa korzystnie na ów samopoczucie pracowników, a to z kolei przekłada się na ich większą efektywność. Zarówno firma jak i pracownik czerpią zatem korzyść z takiego rozwiązania.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN