Rolą koncepcji placemakingu jest aktywowanie lokalnej społeczności. Chodzi o to, aby mieszkańcy miast wspólnie kreowali miejsca, dostosowywali do potrzeb ich wygląd i funkcję. Placemaking ma również za zadanie budować i wzmacniać więzi pomiędzy mieszkańcami.

Koncepcja placemakingu powstała w latach .60 w USA. Jane Jacobs i William H.Whyte byli publicystami, którzy otwarcie krytykowali rozwój miast dostosowany pod rozszerzającą się zabudowę i ruch samochodowy. Ich zdaniem doprowadziło to do poważnych zaburzeń relacji społecznych. Placemaking ma uświadamiać, jak istotne jest tworzenie miejsc w taki sposób, aby stawały się one ośrodkami życia społecznego i kulturowego. Przestrzeń powinna być zabudowywana w taki sposób, aby ludzie z chęcią ją odwiedzali i dobrze spędzali w niej czas.

Placemaking zwraca uwagę, aby wsłuchiwać się w potrzeby lokalnej społeczności. Ma on sprawić, że będą oni wspólnie inspirować się do rozwijania przestrzeni publicznej.

Zasady placemakingu można z powodzeniem wykorzystać w świecie nieruchomości komercyjnych. Zarządcy biurowców i deweloperzy mogą projektować przestrzeń nieruchomości w taki sposób, aby była ona funkcjonalna, a zarazem przyjazna w odbiorze dla użytkowników. Dostosowanie biura do potrzeb pracowników sprawi z pewnością, że wzrośnie ich poczucie komfortu i zadowolenia. To z kolei może przełożyć się na znacznie lepsze wyniki pracy tychże osób.

Filozofia placemakingu opiera się na kilku prostych zasadach. Przede wszystkim to wspólnota/społeczność jest ekspertem. To właśnie ta społeczność określa swoje potrzeby i preferencje. Deweloper powinien zatem wsłuchać się w jej potrzeby i na nie odpowiedzieć.

W dzisiejszych czasach z pewnością dużą rolę w kreowaniu placemakingu odgrywają nowe technologie. Dostęp do wifi, strefy chill-out itp. powoli staje się wymaganym standardem. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza centra handlowe, którym zależy na skupieniu jak największej liczby odwiedzających/kupujących. Dostęp do nowoczesnych technologii to doskonały wabik na klientów.

Ważne jest również, aby przestrzeń publiczna była funkcjonalna. Przestrzeń musi być zatem zaaranżowana w taki sposób, aby była jak najbardziej użyteczna. Takie rozwiązanie przyciągnie ludzi, którzy cenią sobie bardzo dobrą organizację czasu własnego.

W tym miejscu należy dodać, że przy tworzeniu przestrzeni publicznej według zasad placemakingu powinna być określana grupa docelowa. Będzie ona inna dla zarządcy biurowca, właściciela kina czy galerii handlowej. Należy więc określić przedział wiekowy, kluczowe wartości itp., które przyciągną w to miejsce ludzi. Design oczywiście również jest istotny, jednak to funkcjonalność powinna grać pierwsze skrzypce.

Bardzo ważny jest również stały rozwój. Przestrzeń publiczna powinna ewoluować, zmieniać się wraz z otoczeniem. To, co było modne i pożądane 10 lat temu, dziś może nie być już tak istotne. Warto zatem kontrolować bieżące potrzeby lokalnej społeczności. Powinno być to ważne zwłaszcza dla obiektów komercyjnych, jak galerie handlowe czy biurowce na wynajem. Zarządcy tych obiektów powinni zatem przeprowadzać cyklicznie sondę, prosić o wypełnienie ankiet na temat danego miejsca.

Dobrym pomysłem jest także ankieta otwarta z prośbą o określenie nowych potrzeb i oczekiwań lokalnej społeczności.
Dobrze przemyślany i wprowadzony w życie placemaking może sprawić, że znacznie zwiększą się przychody z danej inwestycji.
Stworzenie przyjaznej użytkownikom przestrzeni może mieć odbicie w zwiększonym zainteresowaniu powierzchniami na wynajem czy większym ruchem w centrach handlowych. Placemaking może pomóc przedsiębiorstwom i deweloperom w osiągnięciu zamierzonego sukcesu inwestycyjnego.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN