Rezydencje w USA charakteryzują się przede wszystkim różnorodnością, bogactwem architektonicznym i bardzo często luksusowym i niepowtarzalnym wystrojem. To wszystko sprawia, że ich nabyciem zainteresowanych jest wielu zamożnych kupujących.

Warto jednak pamiętać, że o ile rynek nieruchomości rezydencjalnych w Stanach Zjednoczonych charakteryzuje się bogatą i zróżnicowana ofertą nieruchomości, o tyle jest on również dynamiczny. Oznacza to, że może mieć on silniejsze, jak i słabsze miesiące. W lutym 2018 roku NAR (National Association of Realtors) informowało o załamaniu na rynku nieruchomości w USA. Jeszcze w grudniu 2017 roku natomiast NAR mówiło o większej liczbie transakcji sprzedaży nowych domów, w porównaniu do poprzedniego roku. W dużej mierze popyt generowany jest przez ceny luksusowych nieruchomości, a jak łatwo można się domyślić, te często są niebotycznie wysokie. Nic więc dziwnego, że niejednokrotnie nawet najwspanialsze rezydencje w USA muszą długo czekać na nowego właściciela, który albo zdecyduje się wyłożyć odpowiednią kwotę, albo wynegocjuje zadowalającą cenę transakcyjną, na którą przystaną obie strony.

Rezydencje w Stanach Zjednoczonych długo pracowały na swoją obecną opinię. W chwili obecnej to synonim luksusu i zamożności. Nic dziwnego, skoro przykładowa rezydencja położona w Miami Beach o powierzchni prawie 600 m2 została wystawiona na sprzedaż za kwotę prawie 40 milionów złotych. Z rezydencji znajduje się 6 sypialni oraz aż 7 łazienek. Ponadto do dyspozycji nowego właściciela jest basen, wspaniałe tarasy widokowe, zapraszające wręcz do wypoczynku i podziwiania niepowtarzalnych widoków. Na nieruchomość składa się również niewielka przystań na własną łódź, co niewątpliwie stanowi jej duży atut.

Innym przykładem, doskonale obrazującym standard luksusowych rezydencji w USA, może być posiadłość o imponującej powierzchni niemal 1000 m2, położona w prestiżowej części los Angeles. Niesamowita rezydencja oferuje 5 sypialni, 3 pokoje otwarte oraz 7 łazienek. Ponadto na nowego właściciela czeka przeszklony basen oraz 4.stanowiskowy garaż. Zielone patio oraz przestronne tarasy nadają nieruchomości niepowtarzalnego klimatu. Znajduje się tutaj także coś dla miłośników wina, mianowicie prywatna piwniczka, a ponadto sala wypoczynku oraz fitnessu. Aby stać się właścicielem tej niesamowitej rezydencji, trzeba dysponować budżetem rzędu 100 milionów złotych.

Rezydencje w USA to niejednokrotnie nie pojedyncze budowle, lecz całe zespoły budynków. Łączy je najczęściej strefa zielona, taka jak park lub ogród. Standard wykończenia rezydencji w Stanach Zjednoczonych również prezentuje najwyższy poziom. Materiały, których używa się do wykończenia nieruchomości to najczęściej drogie kamienie, marmury itp. W pomieszczeniach nie brakuje arcydzieł znanych twórców, takich jak rzeźby czy malowidła, które nadają wnętrzom wytworności.

USA może pochwalić się bardzo atrakcyjnym segmentem nieruchomości luksusowych. Wspaniałych rezydencji stale przybywa. Zdaniem wielu specjalistów oferty sprzedaży luksusowych rezydencji niejednokrotnie długo utrzymują się na rynku, jednak nie z racji braku atrakcyjności, lecz wysokich cen tego rodzaju nieruchomości. Co za tym idzie, mniejsza jest również liczba klientów zainteresowanych ich kupnem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN