Na początek jednak garść statystyk. Minęły czasy, kiedy to inwestorzy indywidualni nadawali ton budownictwu mieszkaniowemu. Dziś więcej od nich budują firmy deweloperskie, co zrozumiałe – biorąc pod uwagę wyniki sprzedażowe, jakie wypracowała ta branża w zeszłym roku. Od kilku lat już mamy świetną koniunkturę na rynku nieruchomości, co przekłada się na pobijanie kolejnych rekordów sprzedażowych. I nie inaczej jest obecnie. Wg firmy REAS w największych miastach nabywców w zeszłym roku znalazło ponad 72 tys. mieszkań, co jest rekordem i wynikiem o ponad 17 proc. wyższym niż rok wcześniej.

W zeszłym roku inwestorzy indywidualni oddali do użytku niecałe 83 tysiące mieszkań, co jest wynikiem o blisko 6 proc. lepszym niż rok wcześniej. Deweloperzy oddali blisko 90 tys., a wynik swój poprawili aż o 13,5 proc. Jeśli chodzi o mieszkania, których budowę rozpoczęto – inwestorzy indywidualni ruszyli z budową blisko 95 tys. mieszkań (o 13 proc. więcej), natomiast deweloperzy poprawili swój wynik o 23 proc. rozpoczynając budowę 105 tys. lokali. W zakresie uzyskanych pozwoleń branża deweloperska także bije prywatnych inwestorów. Ci uzyskali 114 tys. pozwoleń (o 16 proc. więcej) a deweloperzy 128 tys. pozwoleń (o 20,5 proc. więcej).

Generalnie jednak, mimo że indywidualne budownictwo oddało pola deweloperce, to wyniki są bardzo dobre. Wszędzie mamy wzrosty, które świadczą o dobrej koniunkturze. Taki stan rzeczy powinien też znaleźć swoje odbicie w cenach działek pod budowę. Wiosna może być gorącym okresem, gdy stawki zaczną rosnąć.

Ile za działkę budowlaną?

Najdroższe pod względem cen gruntów pod zabudowę jednorodzinną są wiodące miasta – metropolie, takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań. Tu przeciętne ceny metra kwadratowego wynoszą po kilkaset złotych. Zanim omówimy je szczegółowo, poświęćmy jeszcze kilka zdań innym lokalizacjom. Wysokie stawki ze stolic regionów „promieniują” na miejscowości satelickie, tzw. sypialnie w promieniu do 20 – 30 km od metropolii, gdzie ceny gruntów również są podwyższone. Tym samym podwyższając średnią dla regionów. W ten sposób najdroższą ziemię pod zabudowę znajdziemy w takich województwach jak mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, pomorskie i dolnośląskie.

Warto dodać, że bardzo droga może być również ziemia w niektórych kurortach turystycznych. Na cenę gruntu wpływ ma oczywiście również uzbrojenie, parametry i kształt działki. Z danych analityków i pośredników nieruchomości wynika, że największą popularnością cieszą się działki kwadratowe o powierzchni około 1000 mkw. Najmniejszą działki o nietypowych kształtach – m.in. trójkątne. Na wycenę wpływa również to, czy plan miejscowy, ew. warunki zabudowy dają możliwość realizacji innego budynku niż mieszkaniowego, lub budynku o funkcji mieszanej.

Ceny działek budowlanych – najdroższe lokalizacje

Jak już wspomnieliśmy – pod względem wysokości cen zdecydowanie dominują działki w obrębie największych miast. W Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu ceny mogą sięgać nawet powyżej 1000 zł/mkw. Przykładem może być jedna z ofert z Wrocławia, gdzie działkę o powierzchni niecałego 1000 mkw., zlokalizowaną w popularnej dzielnicy Krzyki wyceniono na 1,1 mln zł. Tak wysoka wycena tej nieruchomości wynika z jej dużego potencjału. Działka daje możliwość realizacji projektów mieszkaniowo – komercyjnych.

Generalnie cenowy rząd wielkości, z jakim trzeba się liczyć poszukując działki w dużym mieście, bądź na obrzeżach to około 300 – 400 zł/mkw. W Warszawie średnia cenowa jest większa i wynosi około 600 – 700 zł.

 

Jarosław Wójtowicz
Dział Analiz WGN