Podaż nowych mieszkań jest rekordowa. Z danych GUS wynika, że obecnie w budowie pozostaje ponad 87 tysięcy mieszkań na sprzedaż i jest to liczba aż o 23 proc. wyższa niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę – deweloperzy uzyskali ponad 109 tys. - aż o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.
Taki stan rzeczy musi przekładać się na ceny działek. I rzeczywiście się przekłada. Jak napisano w raporcie Amron – Sarfin dla Związku Banków Polskich za III kw. 2017, w największych miastach widoczny jest wzrost cen gruntów. Firmy deweloperskie ostro rywalizują o dobre lokalizacje. W tym tekście pokrótce omówimy sytuację na lokalnych rynkach w 6 największych miastach Polski, a więc w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku.
Łódź
Nasz przegląd zaczynamy od najtańszego rynku, a więc Łodzi. Jest to specyficzne miasto o bardzo niskich cenach nieruchomości, jak na swoją wielkość. Mieszkania są tu znacznie tańsze od nieruchomości w porównywalnych ośrodkach – Krakowie czy Wrocławiu. Odnosi się to także do działek budowlanych. Z danych WGN wynika, że średnie ceny dla Łodzi wynoszą około 200 zł/mkw., przy czym średni poziom zawyżają tereny inwestycyjne, pod zabudowę wielorodzinną czy komercyjną. Działki budowlane pod zabudowę jednorodzinną są znacznie tańsze. W Łodzi Górnej za metr kwadratowy płaci się średnio 150 zł. Jeśli chodzi natomiast o Bałuty – często spotyka się tu wyceny nawet poniżej 100 zł/mkw.
Gdańsk
Średnie ceny w stolicy Pomorza wynoszą około 300 zł/mkw. Za działki pod nieruchomości komercyjne i budynki wielorodzinne, zwłaszcza blisko centrum płaci się jednak wielokrotnie więcej, nawet po kilka tysięcy złotych od metra. To samo dotyczy gruntów w pasie nadmorskim umożliwiających taką zabudowę. Wśród gdańskich lokalizacji dość dużą popularnością cieszy się Osowa i tam ceny działek mogą być podwyższone. Do tanich lokalizacji należy natomiast Orunia.
Poznań
Jest nieznacznie droższym rynkiem od Gdańska z cenami na poziomie około 350 zł/mkw. Jeśli jednak ktoś szuka tanich lokalizacji pod zabudowę, powinien skupić się na północnych obrzeżach miasta. W rejonach takich, jak Piątkowo, Morasko, Naramowice spotykamy oferty z cenami nawet poniżej 100 zł/mkw. Oczywiście dotyczy to działek pod zabudowę jednorodzinną. Znacznie wyższe stawki dotyczą gruntów umożliwiających realizację projektów komercyjnych. Z kolei znacznie droższe będą rejony lepiej położone.
Za działki na Grunwaldzkie trzeba będzie zapłacić nawet 700 zł/mkw.
Wrocław
Średnie ceny w stolicy Dolnego Śląska wynoszą 350 – 400 zł/mkw. przy czym znacznie wyższe wyceny dotyczą działek pod projekty deweloperskie. Mowa tu o kilku tysiącach złotych za metr kwadratowy. Droższe działki spotykamy w południowej części miasta – na Krzykach, Jagodnie, Wojszycach, Ołtaszynie, także na zachodzie, w rejonie obwodnicy autostradowej. Z kolei nieco tańsza jest północ – Psie Pole, Zakrzów, Kowale.
Kraków
Jest to drugi, po Warszawie, rynek nieruchomości w Polsce i dotyczy to także cen działek budowlanych. Średnie stawki tu wynoszą około 450 – 500 zł. Bardzo wywindowane są ceny gruntów umożliwiających zabudowę komercyjną i wielorodzinną. Do popularnych lokalizacji należy na pewno Wola Justowska oraz generalnie działki w promieniu kilku kilometrów od ścisłego centrum, o co jest coraz trudniej. Do tańszych należą rejony peryferyjne, takie jak choćby Nowa Huta, Bieżanów Prokocim, Swoszowice.
Warszawa
Stolica to największy i najdroższy rynek nieruchomości z wywindowanymi cenami także działek budowlanych. Średnie stawki w stolicy wynoszą około 650 – 700 zł/mkw. Wśród droższych lokalizacji wymienimy m.in. Wilanów, Włochy, Pragę Południe. Na Wilanowie często spotykane oferty to działki ze stawkami 800 – 1000 zł/mkw. Działki pod zabudowę wielorodzinną będą kosztować po kilka tysięcy złotych za metr kw. W okolicach Warszawy przeciętne ceny wynoszą około 300 – 500 zł/mkw. za grunty pod zabudowę jednorodzinną.
Marcin Moneta
Dział Analiz WGN